EUR 24.725

USD 23.416

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.725

USD 23.416

Text: Monika Lukešová

24. 07. 2012

0 komentářů

ČNB sleduje úvěrové podmínky bank

 


 

Výsledky šetření bude ČNB zveřejňovat čtyřikrát ročně, tedy v lednu, dubnu, červenci a v říjnu. První analýzy se zúčastnilo 18 bank, které mají více než devadesátiprocentní podíl na bankovním úvěrovém trhu.

Celkově ze šetření vyplývá, že banky ve druhém čtvrtletí 2012 úvěrové standardy v souhrnu spíše zpřísnily u podnikových a spotřebitelských úvěrů, zatímco u úvěrů na bydlení došlo k jejich uvolnění. U podnikových úvěrů bylo zpřísnění standardů ovlivněno zejména vnímáním rizik spojených s výhledy některých odvětví, u spotřebitelských úvěrů souviselo s očekávanou celkovou ekonomickou aktivitou,“ uvádí Marek Petruš, ředitel komunikace a tiskový mluvčí ČNB.

Poptávka po bankovních úvěrech se zvýšila a banky ve třetím čtvrtletí očekávají další zpřísnění standardů, růst poptávky u úvěrů na bydlení a podnikům. Naopak pravděpodobně klesne zájem o spotřebitelské úvěry.

Zvýšenou poptávku o úvěry na bydlení zaznamenal i souhrnný ukazatel Fincentrum Hypoindex, když se v červnu znovu zvýšil počet úvěrů o 700, tedy na 7 062. Zájem bude nejspíš stoupat nadále, vzhledem k nízkým úrokovým sazbám, které banky momentálně nabízejí.

Na uvolnění standardů u úvěrů na bydlení působil silnější konkurenční tlak mezi bankami. Poptávka po úvěrech se v souhrnném vyjádření zvýšila ve všech segmentech. Ve třetím čtvrtletí 2012 banky očekávají zpřísnění úvěrových standardů u podnikových úvěrů a u úvěrů na bydlení. Poptávka po podnikových úvěrech se dle vnímání bank zvýší (ale nikterak plošně), poroste u úvěrů na bydlení a naopak se sníží u spotřebitelských úvěrů,“ dodává Petruš.

REKLAMA

Graf 1: Změny podmínek při schvalování úvěrů na bydlení (čistý procentní podíl, kladná hodnota = zpřísnění, záporná hodnota = uvolnění)

graf-cnb1

ČNB získává informace od bank formou dotazníku a pokrývají jak nabídkovou stranu úvěrů, tedy vývoj úvěrových standardů a podmínek stanovovaných bankami při poskytování úvěrů, tak poptávku ze strany domácností a firem.

Šetření pokrývá sledovaný vývoj úvěrových podmínek a poptávky po úvěrech za minulé čtvrtletí, ale také očekávaný vývoj v nejbližších třech měsících.

REKLAMA

Graf 2: Změny poptávky domácností po úvěrech na bydlení (čistý procentní podíl, kladná hodnota = růst poptávky,
záporná hodnota = pokles poptávky)

graf-cnb2

 Vyjádření ČNB k článku (doplněno 26. 7. 2012)

V souvislosti s článkem „ČNB si posvítí na úvěrové podmínky bank“ zveřejněném dne 24.7.2012 na internetovém portálu hypoindex.cz bychom rádi poskytli dodatečné upřesnění. Podle názoru ČNB nadpis článku přesně neodpovídá povaze Šetření úvěrových podmínek bank a navozuje mylný dojem, že zmíněné nově zavedené šetření je součástí dohledových aktivit ČNB.

ČNB i širší odborné veřejnosti šetření zprostředkuje informace ohledně aktuálního vnímání situace na úvěrovém trhu ze strany jeho přímých účastníků, což může být následně využito pro odhad předpokládaného vývoje ve finančním sektoru i v reálné ekonomice. Z pozice ČNB by tak šetření mělo sloužit zejména potřebám měnové politiky a k podpoře finanční stability.

Zástupci Sekce dohledu nad finančním trhu se šetření účastní pouze nepřímo a získané informace neslouží jako podklad pro výkon dohledových aktivit ČNB. 

V daném kontextu je rovněž vhodné zmínit, že šetření nepokrývá celý bankovní sektor a účast oslovených bank je čistě dobrovolná.

Poznámka:  Původní název byl na žádost ČNB upraven 26. 7.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022

úrokové sazby hypoték leden 2020

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky se čtyřkou na začátku skončily

Hypotéky se čtyřkou na začátku vymizely ze sazebníků bank. Hypoteční sazby se v některých bankách dokonce již nebezpečně přibližují hranici 7 %. Boj ČNB s inflací navíc ještě neskončil, v červnu plánuje další zvyšování základních sazeb. Zdražování hypoték tak bude pokračovat.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

15. 06. 2022

Objem hypoték po dubnovém propadu mírně vzrostl, za rokem 2021 výrazně zaostává

Hypoteční trh v květnu po výrazném dubnovém propadu vzrostl. Objem poskytnutých hypoték se oproti dubnu zvýšil o 20 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny dle květnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 20,9 mld. Kč., zatímco v dubnu byl objem o 3,4 mld. Kč nižší.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.