EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

ČNB úrokové sazby nezměnila. Hypotéky mohou dál zlevňovat

 

Bankovní rada České národní banky rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %. Úroky u hypotečních úvěrů kvůli konkurenčním vlivům v posledních měsících klesaly. Tento trend může pokračovat i přes léto.

Loading 


Situace v globální ekonomice je velmi nejistá. Americká centrální banka se podle všeho již chystá dokonce otočit kormidlem a sazby pravděpodobně začne snižovat. To se podle nás v Česku zatím nechystá,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.
Tuzemské ekonomice se daří, kdežto globální ekonomika je křehká. Kdyby ve světě panovala lepší nálada, pravděpodobně by byly úrokové sazby v ČR vyšší.
Stabilitu sazeb vnímám jako reakci na nejistoty spojené s výhledem globální ekonomiky a s měnícím se očekáváním ohledně měnové politiky v USA a eurozóně. V samotné české ekonomice sice přetrvávají inflační tlaky, vzhledem k pravděpodobnému zpomalení hospodářského růstu ale lze čekat jejich postupné zklidňování,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Stávající prognóza České národní banky očekává, že inflace setrvá v letošním roce v horní polovině tolerančního pásma 2% inflačního cíle, k němuž se sníží začátkem příštího roku.
Graf 1: Srovnání posledního domácího vývoje s prognózou ČNB

Zdroj: ČNB

Koruna si připsala mírné zisky

Rizika vývoje inflace na horizontu měnové politiky jsou totiž poměrně dobře vyrovnaná v tom smyslu, že zatímco domácí faktory v čele s vyšší spotřebitelskou inflací, rychlejším růstem mezd a slabší korunou lze hodnotit jako proinflační, tak vnější faktory v podobě eskalace obchodního protekcionismu a zpomalení evropské ekonomiky jako proinflační. To, že ČNB trh před letními dovolenými nijak významně nepřekvapila, je patrné i z kurzu koruny. Česká měna si vůči euru těsně před a v průběhu tiskové konference s guvernérem J. Rusnokem připsala spíše jen mírné zisky a obchodování se vrátilo 3 až 4 haléře pod hladinu 25,50 CZK/EUR,“ dodal Miroslav Novák, analytik Akcenta.
Odborníci se domnívají, že centrální banka letos už úrokové sazby nezvýší. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů 2,8 procenta. Hypotéky soustavně zlevňují již od letošního ledna. Zájem naopak trochu opadl, ale v květnu nízké sazby a zajímavé akční nabídky přilákaly více klientů než v dubnu. Takže by zamrzlý hypoteční trh mohl trochu roztát.
Aktuální prognóza ČNB už se zvýšením sazby letos nepočítá. Při zlepšení mezinárodních ekonomických a obchodních podmínek však nelze ještě jedno letošní zvýšení sazby ve druhé polovině roku vyloučit,“ dodal Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

ČNB čeká na větší moc

Začátkem června vláda schválila větší pravomoci České národní banky pro rozhodování ohledně hypotečních úvěrů, novelu však musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Součástí novely zákona o ČNB má být i zmírnění podmínek pro mladé do 36 let, v této věci však podle Markéty Fišerová, ředitelky odboru komunikace a mluvčí ČNB, došlo k mylné interpretaci. Mladí nejspíš nebudou moci získat 100procentní hypotéku. Vliv na to bude mít doba, kdy zákon vstoupí v platnost, záleží na tom, jaká bude v té době situace na hypotečním a nemovitostním trh.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – Fio banka je nejlevnější, některé banky dokonce zdražily

Kdo čekal, že se po březnovém snížení základní úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu podobně zachovají i banky v případě hypotečních úvěrů, ten se nedočkal. Až na několik málo výjimek, jako v případě Fio banky, UniCredit Bank a AirBank, se všechny ostatní peněžní ústavy “zabetonovaly“ nad 5% hranicí.

Text: redakce hypoindex.cz

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *