EUR 23.490

USD 21.598

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.490

USD 21.598

Text: Petr Zámečník

09. 05. 2019

0 komentářů

Daň z nabytí: Má se zrušit?

 

Senát ČR rozpoutal debatu nad zrušením daně z nabytí. Původní projednávaná novela měla pouze osvobodit první převod bytů v rodinných domech. Má se daň z nabytí zcela zrušit?

Loading 


Daň z nabytí patří mezi majetkové daně spolu s daní z nemovitostí. V loňském roce na ni stát vybral 13,6 mld. Kč, což tvořilo 0,97 % příjmů státního rozpočtu. Z pohledu veřejných financí se tak tato daň může zdát zanedbatelná a nic by nemuselo bránit jejímu zrušení. Navzdory dalším důvodům pro její zrušení existuje ale i závažný důvod pro její ponechání.

Proč zrušit daň z nabytí

Mobilita obyvatel

Jedním z významných důvodů pro zrušení daně z nabytí je zvýšení mobility obyvatel. V České republice žije podle posledního sčítání lidu přibližně 55,9 % domácností ve vlastním domě či v bytě v osobním vlastnictví. A jak naznačují další statistiky, např. hypotečních úvěrů, od té doby se podíl vlastnického bydlení pravděpodobně ještě zvýšil.
I když se bude chtít domácnost bydlící ve vlastním bytě či domě přestěhovat za prací, bude pravděpodobně i nadále chtít bydlet ve svém. V tomto jsou preference obyvatel České republiky navzdory historické zkušenosti s konfiskací nemovitostí komunistickým režimem poměrně jednoznačné. A daň z nabytí toto komplikuje. Při prodeji bytu či rodinného domu ji musí odvést kupující a stěhující se domácnost ji bude muset odvést z nově nabyté nemovitosti. Jenom na daních tak projde řádově 8 % průměrné ceny nemovitostí.
O to kurióznější je tato blokace pohybu obyvatel za prací v perspektivě příspěvku na přestěhování, který je vyplácen od konce roku 2016. Ten není určen pro každého, ale pouze pro nezaměstnané evidované na úřadu práce alespoň 5 měsíců, kteří se přestěhují vzdušnou čarou alespoň o 50 km. Žadatelé mohou dostat 50 tis. Kč, což odpovídá výši dani z nabytí nemovitosti v ceně 1,25 mil. Kč. Obdobné je to s příspěvkem na dojíždění za prací, který má také řešit nízkou mobilitu obyvatel.

Dostupnost bydlení

Pomalé schvalování nových developerských projektů vedlo k růstu cen nemovitostí zejména v Praze a Brně. Z obavy ze vzniku cenové bubliny a ve snaze ochránit banky zavedla Česká národní banka (ČNB) opatření v podobě doporučení, podle něhož banky nesmějí půjčit hypotéku převyšující 90 % hodnoty nemovitosti a pouze 15 % úvěrů mohou poskytnout ve výši 80 až 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. To znamená, že většina lidí bude muset mít 20 % vlastních zdrojů na koupi svého bytu či rodinného domu. Nemluvě o rozdílu mezi tržní a zástavní hodnotou. Odhadní ceny jsou přitom v průměru o 23,9 % nižší než tržní.
V souvislosti s opatřením ČNB se také hovoří o dostupnosti bydlení. Lidé musí vydat velkou část úspor, aby si mohli vlastní bydlení pořídit. A k tomu je ještě stát připraví o další 4 % nad hodnotu kupované nemovitosti.

Daň z nabytí je nemorální

Podle senátorů, kteří navrhli Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, je daň z nabytí nemorální, protože nemovitost si lidé kupují již ze zdaněných peněz. „Ona ta daň tomu státu vlastně nepatří, vždyť je to už jednou zdaněné,“ uvedl např. senátor Jan Horník (STAN).
O moralitě daní se dá diskutovat dlouho. V tomto případě, kdy je odvoláváno na platbu daně z již jednou zdaněných peněz, by se ale diskuse dala rozšířit např. na DPH. Spotřební daně obecně jsou placeny z peněz, z nichž byla odvedena daň z příjmů. A co víc, např. alkohol, pohonné hmoty a tabákové výrobky jsou zdaněny jak spotřební daní, tak daní z přidané hodnoty, která je počítána i z výše odvedené spotřební daně. V těchto případech se tak platí i daň z daně.

Proč daň z nabytí nerušit

Ačkoli se o to současná vláda pokouší, státní rozpočet není neomezeně nafukovací. Současný státní rozpočet i v době hospodářského růstu počítá s deficitem, pro rok 2019 ve výši 40 mld. Kč. První čtyři měsíce letošního roku hospodařila vláda se schodkem již 29,7 mld. Kč. A Sociální demokracie v rámci plnění svých slibů prosazuje další výdaje a hovoří se o nových daních.
Zrušení daně z nabytí by hodně lidem finančně ulevilo. To ale na druhou stranu každé snížení daní. Má-li ale být státní rozpočet dlouhodobě udržitelný, každé snížení daní by mělo být kompenzováno snížením výdajů, nikoli jeho navýšením.
Navíc zavádění nových daní, jak se v posledních měsících hovoří např. o bankovní dani, může přinést více komplikací než daňových příjmů. Sociální demokracií navrhovaná daň z bankovních aktiv by se nepochybně promítla do nižších úrokových sazeb z vkladů či vyšších úrokových sazeb z úvěrů, a tudíž by ji beztak zaplatili střadatelé.
Překotné zavádění a rušení daní navíc zvyšuje právní nejistotu. Největším problémem českých státních financí přitom není ani tak výše daní, jako jejich časté změny. Ty odrazují lidi od podnikání a zahraniční investory od vstupu na český trh, protože není možné vytvořit dostatečně věrohodný dlouhodobý finanční plán. A to vede k nižšímu výběru daní a vyšším vypláceným sociálním dávkám.

REKLAMA

Zrušit, či nerušit?

Zrušení daně z nabytí by mohlo přinést řadu pozitivních efektů. Nelze ale zrušit daň bez dalších souvislostí. A těmi by v tomto případě mělo být zamezení bubření vládních výdajů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Jak na daně při pronájmu vašeho bytu či domu?

Je důležité si uvědomit, že ať už pronajímáte byt, nebytový prostor nebo jen pozemek, vaše příjmy z těchto nájmů se bohužel nevyhnou zdanění. Podávání daňového přiznání může být poměrně matoucí. Především, pokud je to pro vás nová záležitost. Jaké máte možnosti a na co máte nárok?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 03. 2023

Jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Kdo musí uvést příjem z prodeje nemovitosti do daňového přiznání? Proč je nutné vyplnit čtyřstránkové daňové přiznání?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *