EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Petr Zámečník

22. 01. 2018

Daňové úlevy hypoték v ohrožení

 

Ministryně financí Alena Schillerová chce rozpoutat debatu o výjimkách v dani z příjmů. V ohrožení jsou stravenky i daňové úlevy hypotečních úvěrů. Co by to znamenalo pro hypoteční trh? 


Zákon o dani z příjmů obsahuje nespočet daňových úlev a výjimek. Stává se tak poněkud nepřehledným. To by chtěla ministryně financí Alena Schillerová změnit. Uvedla to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Jednou z jmenovaných výjimek, která by měla „projít diskusí“, jsou daňové úlevy hypotečních úvěrů.
„Dám příklad. Například vemte si, že máte různé výjimky stravenky, 25 % zaměstnanců to nečerpá, máte slevy na odčitatelné položky na hypoteční úvěry, zase jenom ti, co čerpají hypoteční úvěr.Takže prostě oni nejsou ani plošné, prostě to jsou a byly to vždycky politické věci. To znamená, přišla nějaká politická reprezentace, a ta prosadila tuto výjimku. Máte tam slevu na různé osvobození třeba pro výsluhy ozbrojených složek a ona toho je celá spousta,“ uvedla konkrétně Alena Schillerová.

Daňové úlevy úvěrů na bydlení

Podpora hypotečních úvěrů míří na středně příjmové občany. Má je motivovat k pořízení vlastního bydlení formou daňové úlevy.
V současné době si domácnost může odečíst úroky zaplacené za úvěr na bydlení až do výše 300 tis. Kč ročně od základu daně z příjmů. To při 15% sazbě daně znamená roční úsporu až 45 tis. Kč. O stejnou částku ale přijde stát, který dostane daň v nižší výši.
Daňová úleva se týká všech úvěrů na bydlení v čele s hypotékami a úvěry ze stavebního spoření.
Při aktuální průměrné úrokové sazbě dle Fincentrum Hypoindexu za prosinec 2017 ve výši 2,19 % by na maximální odpočet dosáhl příjemce hypotéky v objemu přesahujícím 13 698 630 Kč. Při splatnosti 30 let by taková hypotéka měla měsíční splátku 51 944 Kč.
Ovšem i u průměrné výše hypotéky 2 153 542 Kč se splátkou 8 166 Kč na 30 let může přinést zajímavou daňovou úsporu. V prvním roce splácení, kdy jsou úroky nejvyšší, domácnost zaplatí na úrocích přes 45 tis. Kč a ušetří tak přibližně 6 750 Kč za rok.

Dopad případného zrušení daňové úlevy úvěrů na bydlení

V České republice je i na Evropu extrémní preference vlastnického bydlení. Podíl nájemního bydlení dosahuje jen cca 20 %, ostatní tvoří byty a rodinné domy v osobním, případně družstevním vlastnictví. Výsledkem je mimo jiné i silný růst cen nemovitostí v období současného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.
Daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení není přímým rozhodovacím faktorem pro pořízení či nepořízení hypotečního úvěru. Zejména u zaměstnanců se ale projevuje nejčastěji vratkou části zaplacených daní. To může domácnosti pomoci především v případě, kdy čerpá hypoteční úvěr „na doraz“ a nemá dostatečné likvidní rezervy na nenadálé výdaje či výpadky příjmů. V hraničních případech tak může být daňová úleva jazýčkem na vahách mezi schopností úvěr splácet a finančními potížemi domácnosti.

Další ohrožené daňové úlevy

Hypoteční úvěry a jejich daňové zvýhodnění není jediným tématem, o kterém chce ministryně financí Alena Schillerová diskutovat. S odůvodněním, že 25 % zaměstnanců nečerpá jako zaměstnanecký benefit stravenky, chce jako již např. Miroslav Kalousek před ní, tento benefit zrušit. Tím by došlo k ohrožení zejména byznysu „stravenkových společností“, které si účtují poplatky od zaměstnavatelů i od příjemců stravenek za jejich zúčtování.
V rámci daně z příjmů je možné čerpat i daňový bonus. Na něj má nárok daňový poplatník, jehož daňová povinnost před slevami není tak velká, že je možné čerpat daňové úlevy na děti.
„My třeba máme v zákoně o dani z příjmu takzvané daňové bonusy. To znamená, to je situace, úplně zjednodušeně, když si poplatník daně z příjmu fyzických osob prostě uplatňuje slevy a nemá dostatek příjmů na to, aby mu to snížilo základ daně, tak se dostane do takzvaného bonusu a ten bonus mu finanční správa vyplácí. Proč? To je sociální transfer. Co to má co dělat v daňové oblasti? Takže my vlastně formou tady těchto daňových různých nesystémových slev řešíme mnohdy problémy sociální oblasti, které by se měly řešit tam,“ uvedla Alena Schillerová s tím, že v tomto případě zanedbává jeden významný efekt.
Je-li nastaven daňový bonus na děti, je rodič motivován k práci a nikoli k pobírání sociálních dávek. Byl-li by tento daňový bonus přesunut do sociální oblasti, jak ministryně financí navrhuje, ztratil by se tento ne zcela nepodstatný efekt.
Výjimek je ale ještě mnohem víc. A v jednom má rozhodně Alena Schillerová pravdu: „Prostě to jsou a byly to vždycky politické věci. To znamená, přišla nějaká politická reprezentace, a ta prosadila tuto výjimku.“ Ekonomická podstata daňových výjimek má přinejlepším pouze poradní hlas…

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Předvolební ČSSD a nové daně

Předvolební ČSSD a nové daně spojené s nemovitostmi

foto: Shutterstock Za pár měsíců jsou tady volby do Poslanecké sněmovny, a tak české politické strany finišují s představením svých volebních programů. I Česká strana sociálně demokratická představila v druhé půlce července své nové cíle. Kromě prosazení progresivní daně chtějí navíc zdanit velké majetky nebo dědictví.

Text: Hana Bartušková

15. 07. 2021

Navýšení nájemného

Složenky k dani z nemovitých věcí míří do schránek. Co když nedorazí?

Květen je nejen ve znamení teplejšího počasí, ale pro majitele nemovitosti to také znamená, že se jim ve schránce objeví složenka pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Daňové přiznání k této dani se podává jen jednou, pokud se ovšem nemovitost nijak nezměnila. Letošní termín pro podání daňového přiznání pro daň z nemovitých věcí byl posunut, […]

Text: Monika Lukešová

26. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Dan

  22 ledna, 2018

  Pořad jsem neviděl, tak vycházím jen z článku. Mě to přijde, že je paní ministryně z Marsu a tak nějak poslední roky na vládu nechodila, neměla informace a tak nějak se o dění kolem nezajímala. Předpokládám, že ví o existenci různých politik státu, které se propisují do nastavení legislativního procesu atd.
  Samozřejmě jeden rozměr je lobby, politika, levice sem, pravice tam – exemplární případ je 2.pilíř, založit a zrušit.
  Nastavení daní a slev je přece legitimním nástrojem státu podporovat/sankcionovat chování obyvatel. Pakliže si stát řekne, že bude podporovat vlastnické bydlení, tak z tohoto pohledu je zvýhodněn ten kro si něco koupí či postaví. Stát jen předpokládal, že hlavní část vlastníků nebude mít dost peněz a bude si půjčovat, tím pádem nabízí slevy na dani. Argument, že je to jen pro někoho je mimo.
  Danový bonus – vyplácím jen v případě, že poplatník pracuje = lepší než aby bral dávky/pracovat se může vyplatit. A co takhle zatrhnout dotace zemědělcům? Tuším, že je ještě zelená nafta, biopaliva atd. Někde proběhlo, že největším příjemcem je skupina Agrofert – a to přece není fér, co ostatní co v zemědělství nepodnikají, ti nedostanou nic? Trošku se nám ta logika ztrácí paní ministryně.

  Odpovědět