Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Daňové úlevy hypoték v ohrožení

22.01.2018
Stopka - dopravní značka

Petr Zámečník

Ministryně financí Alena Schillerová chce rozpoutat debatu o výjimkách v dani z příjmů. V ohrožení jsou stravenky i daňové úlevy hypotečních úvěrů. Co by to znamenalo pro hypoteční trh?

Zákon o dani z příjmů obsahuje nespočet daňových úlev a výjimek. Stává se tak poněkud nepřehledným. To by chtěla ministryně financí Alena Schillerová změnit. Uvedla to v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Jednou z jmenovaných výjimek, která by měla „projít diskusí“, jsou daňové úlevy hypotečních úvěrů.

„Dám příklad. Například vemte si, že máte různé výjimky stravenky, 25 % zaměstnanců to nečerpá, máte slevy na odčitatelné položky na hypoteční úvěry, zase jenom ti, co čerpají hypoteční úvěr.Takže prostě oni nejsou ani plošné, prostě to jsou a byly to vždycky politické věci. To znamená, přišla nějaká politická reprezentace, a ta prosadila tuto výjimku. Máte tam slevu na různé osvobození třeba pro výsluhy ozbrojených složek a ona toho je celá spousta,“ uvedla konkrétně Alena Schillerová.

Daňové úlevy úvěrů na bydlení

Podpora hypotečních úvěrů míří na středně příjmové občany. Má je motivovat k pořízení vlastního bydlení formou daňové úlevy.

V současné době si domácnost může odečíst úroky zaplacené za úvěr na bydlení až do výše 300 tis. Kč ročně od základu daně z příjmů. To při 15% sazbě daně znamená roční úsporu až 45 tis. Kč. O stejnou částku ale přijde stát, který dostane daň v nižší výši.

Daňová úleva se týká všech úvěrů na bydlení v čele s hypotékami a úvěry ze stavebního spoření.

Při aktuální průměrné úrokové sazbě dle Fincentrum Hypoindexu za prosinec 2017 ve výši 2,19 % by na maximální odpočet dosáhl příjemce hypotéky v objemu přesahujícím 13 698 630 Kč. Při splatnosti 30 let by taková hypotéka měla měsíční splátku 51 944 Kč.

Ovšem i u průměrné výše hypotéky 2 153 542 Kč se splátkou 8 166 Kč na 30 let může přinést zajímavou daňovou úsporu. V prvním roce splácení, kdy jsou úroky nejvyšší, domácnost zaplatí na úrocích přes 45 tis. Kč a ušetří tak přibližně 6 750 Kč za rok.

Dopad případného zrušení daňové úlevy úvěrů na bydlení

V České republice je i na Evropu extrémní preference vlastnického bydlení. Podíl nájemního bydlení dosahuje jen cca 20 %, ostatní tvoří byty a rodinné domy v osobním, případně družstevním vlastnictví. Výsledkem je mimo jiné i silný růst cen nemovitostí v období současného ekonomického růstu a nízkých úrokových sazeb.

Daňové zvýhodnění úvěrů na bydlení není přímým rozhodovacím faktorem pro pořízení či nepořízení hypotečního úvěru. Zejména u zaměstnanců se ale projevuje nejčastěji vratkou části zaplacených daní. To může domácnosti pomoci především v případě, kdy čerpá hypoteční úvěr „na doraz“ a nemá dostatečné likvidní rezervy na nenadálé výdaje či výpadky příjmů. V hraničních případech tak může být daňová úleva jazýčkem na vahách mezi schopností úvěr splácet a finančními potížemi domácnosti.

Další ohrožené daňové úlevy

Hypoteční úvěry a jejich daňové zvýhodnění není jediným tématem, o kterém chce ministryně financí Alena Schillerová diskutovat. S odůvodněním, že 25 % zaměstnanců nečerpá jako zaměstnanecký benefit stravenky, chce jako již např. Miroslav Kalousek před ní, tento benefit zrušit. Tím by došlo k ohrožení zejména byznysu „stravenkových společností“, které si účtují poplatky od zaměstnavatelů i od příjemců stravenek za jejich zúčtování.

V rámci daně z příjmů je možné čerpat i daňový bonus. Na něj má nárok daňový poplatník, jehož daňová povinnost před slevami není tak velká, že je možné čerpat daňové úlevy na děti.

„My třeba máme v zákoně o dani z příjmu takzvané daňové bonusy. To znamená, to je situace, úplně zjednodušeně, když si poplatník daně z příjmu fyzických osob prostě uplatňuje slevy a nemá dostatek příjmů na to, aby mu to snížilo základ daně, tak se dostane do takzvaného bonusu a ten bonus mu finanční správa vyplácí. Proč? To je sociální transfer. Co to má co dělat v daňové oblasti? Takže my vlastně formou tady těchto daňových různých nesystémových slev řešíme mnohdy problémy sociální oblasti, které by se měly řešit tam,“ uvedla Alena Schillerová s tím, že v tomto případě zanedbává jeden významný efekt.

Je-li nastaven daňový bonus na děti, je rodič motivován k práci a nikoli k pobírání sociálních dávek. Byl-li by tento daňový bonus přesunut do sociální oblasti, jak ministryně financí navrhuje, ztratil by se tento ne zcela nepodstatný efekt.

Výjimek je ale ještě mnohem víc. A v jednom má rozhodně Alena Schillerová pravdu: „Prostě to jsou a byly to vždycky politické věci. To znamená, přišla nějaká politická reprezentace, a ta prosadila tuto výjimku.“ Ekonomická podstata daňových výjimek má přinejlepším pouze poradní hlas…

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Daňové úlevy hypoték v ohrožení”

 1. Dan napsal:

  Kde je chyba?
  Pořad jsem neviděl, tak vycházím jen z článku. Mě to přijde, že je paní ministryně z Marsu a tak nějak poslední roky na vládu nechodila, neměla informace a tak nějak se o dění kolem nezajímala. Předpokládám, že ví o existenci různých politik státu, které se propisují do nastavení legislativního procesu atd.
  Samozřejmě jeden rozměr je lobby, politika, levice sem, pravice tam – exemplární případ je 2.pilíř, založit a zrušit.
  Nastavení daní a slev je přece legitimním nástrojem státu podporovat/sankcionovat chování obyvatel. Pakliže si stát řekne, že bude podporovat vlastnické bydlení, tak z tohoto pohledu je zvýhodněn ten kro si něco koupí či postaví. Stát jen předpokládal, že hlavní část vlastníků nebude mít dost peněz a bude si půjčovat, tím pádem nabízí slevy na dani. Argument, že je to jen pro někoho je mimo.
  Danový bonus – vyplácím jen v případě, že poplatník pracuje = lepší než aby bral dávky/pracovat se může vyplatit. A co takhle zatrhnout dotace zemědělcům? Tuším, že je ještě zelená nafta, biopaliva atd. Někde proběhlo, že největším příjemcem je skupina Agrofert – a to přece není fér, co ostatní co v zemědělství nepodnikají, ti nedostanou nic? Trošku se nám ta logika ztrácí paní ministryně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *