Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Desetileté fixace u hypoték od 3,29 procenta. Ale vyplatí se?

sale, sleva

Monika Lukešová

Běžné úrokové sazby u hypotečních úvěrů každý měsíc klesají níž a níž. Dalo by se tedy říct, že se hypotéku vyplatí fixovat na co nejdelší dobu, ale tím odborníci míní hlavně pětiletou fixaci, nikoli víceleté hypotéky. I když jejich sazby klesly také, takže se určitě vyplatí minimálně víceleté fixace zvážit.

Průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindex klesla v červenci na 2,72 procenta. To láká do bank i klienty, kteří nad hypotečním úvěrem nikdy neuvažovali. Mnozí také uvažují, zda si takhle výhodnou úrokovou sazbu nezafixovat ještě na delší dobu, než je pět let.

Co se vyplatí, je sedmiletá fixace. ČSOB a Hypoteční banka ji s 70% LTV nabízejí se sazbou 2,89 procenta, internetové stránky uvádějí pětiletou fixaci se sazbou 2,79 procenta. Desetileté fixace už jsou dražší a určitě je dobré zvážit, zda se vyplatí.

V dnešní době desetiletá fixace úrokové sazby může pro konzervativní klienty znamenat určitou jistotu, že s danou sazbou mu jeho banka směrem nahoru, ale ani dolů, nepohne. Navíc pořídit si hypoteční úvěr se sazbou například 3,89 % s desetiletou fixací může být velmi lákavé. Myslím si, že to na druhou stranu může být i dosti zavazující, pokud nemá klient další nemovitost do zajištění,“ vysvětluje Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.

Podle internetových stránek bank je nejnižší desetiletá 3,29 procenta u České spořitelny a nejvyšší 4,49 procenta u ČSOB a Hypoteční banky. Výsledná úroková sazba je však vždy individuální. Záleží na bonitě klienta, kolik si chce půjčit a na dané nemovitosti.

V případě prodeje nemovitosti a následnému splacení úvěru hrozí velká sankce. Při nejmenším si banky nechají napočítat úroky do konce fixace, a to by pro klienta mohlo být finančně velmi nákladné. Dále je klient v dané bance po celou dobu zavázaný, takže i případné refinancování je vyloučené,“ dodává Martin Bílek.

Pokud dnes budeme chtít porovnávat sazby mezi pěti a desetiletou fixací, je mezi nimi rozdíl, ve prospěch té pětileté cca 1,5 procenta. Rozhodně je dobré možnost víceleté fixace probrat s odborníkem, který by vám měl poradit. Přinášíme alespoň orientační úrokové sazby u těchto hypoték.

Úrokové sazby podle internetových stránek bank

 

Úroková sazba na:

Banka

7 let

10 let

15 let

20 let

Česká spořitelna

nenabízí

3,29%

individuálně

nenabízí

ČSOB

2,89 %

3,99%

4,49%

4,49%

GE Money Bank

nenabízí

3,59%

nenabízí

nenabízí

Hypoteční banka

2,89 %

3,99%

4,49%

4,49%

Komerční banka

3,19 %

3,49%

3,59%

nenabízí

LBBW

nenabízí

3,39%

3,69%

4,19%

Raiffeisenbank

3,39 %

3,69%

3,99%

nenabízí

UniCredit Bank

nenabízí

4,35%

nenabízí

nenabízí

 Sberbank

nenabízí

nenabízí 

nenabízí 

nenabízí 

Wüstenrot hypoteční banka

nenabízí

5,85%

nenabízí

nenabízí

Zdroj: internetové stránky bank;

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši 0,20 % p.a. a také sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Hypoteční banka: uvedené sazby platí pro variantu s LTV do 70%; sazby jsou včetně započtené slevy v rámci platné akční nabídky Podpora pojištění.

V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši 0,10 % p.a. a také sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby. Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.

LBBW: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie

UniCredit Bank: ÚROKOVÉ SAZBY ZAHRNUJÍ TYTO SLEVY Z ÚROKOVÉ SAZBY: Sleva za jednorázové pojištění CARDIF 0,50%, Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%, Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *