Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Developeři to s výstavbou přehnali. Neprodejných bytů přibývá

Monika Lukešová

Developeři se pravděpodobně domnívali, že realitní trh na tom v tuto dobu bude o něco lépe. Není. A tak na konci prvního pololetí letošního roku je v pražských developerských projektech s 50 a více byty celkem 2034 dokončených neprodaných bytů. Po delší době jejich počet znovu narostl. Vyplývá to z analýzy společnosti Ekospol.

Developeři letos předpokládali, že se konečně zbaví desítek či stovek dokončených a neprodejných bytů. Jenže bez snížení ceny to nejspíš nepůjde. Vzhledem k tomu, že ceny nových bytů v normálních lokalitách klesají, byty na okraji Prahy se prostě prodávat nebudou.

Realitní nákupní horečka se letos nekonala a kupující se zaměřili na nové rezidenční projekty s lákavou cenou. Navíc developeři v rámci zvýšení prodeje nabízejí stále různé slevové akce a bonusy.

Skanska například nabízí do konce září slevu 20 procent a další bonusy na byty tří velkých projektů. Firma Crestyl sniižuje ceny hlavně u pozemků a Central Group vyhlásil letní výprodej malých bytů. Ceny garsonek stlačila pod 1,3 milionu korun.
Podíváme-li se na vývoj v počtu dokončených neprodaných bytů po čtvrtletích, zjistíme, že opravdu v loňském roce počty dokončených neprodaných bytů velmi pozvolna klesaly. V roce letošním ale došlo znovu k jejich nárůstu,“ přibližuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. (Graf 1)

Ležáky neboli byty, které jsou více než rok dokončené a neprodané, stojí za nereálným očekáváním developerů od zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Developeři se pustili do nových výstaveb bez toho, aby zmíněné ležáky prodali.
Nehledě na cenu, lokalitu, praktickou využitelnost dispozic…  Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky DPH všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo. Navíc ne všechny byty zahájené v loňském roce již byly dokončeny, takže je téměř jisté, že celkový počet ležáků letos ještě naroste,“ myslí si Korec.

Nejvíce dokončených a neprodaných bytů má Praha 4 a Praha 3. (Graf 2) Z hlediska roku dokončení je typický ležák byt zkolaudovaný v roce 2009. Těch je v Praze stále nejvíce, celkem 648. „Velmi dramaticky se ale zvyšuje počet bytů dokončených letos – jen za první pololetí už jich je 595 a jejich počet neustále narůstá. Do konce třetího čtvrtletí počet „letošních“ ležáků určitě převýší zásobu tři roky starých novostaveb,“ upozorňuje Evžen Korec. (Graf 3)

grafy-ekospol

Anketa: Je bydlení drahé?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *