EUR 24.725

USD 23.416

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.725

USD 23.416

Text: Monika Lukešová

25. 07. 2012

0 komentářů

Developeři to s výstavbou přehnali. Neprodejných bytů přibývá

 


 

Developeři letos předpokládali, že se konečně zbaví desítek či stovek dokončených a neprodejných bytů. Jenže bez snížení ceny to nejspíš nepůjde. Vzhledem k tomu, že ceny nových bytů v normálních lokalitách klesají, byty na okraji Prahy se prostě prodávat nebudou.

Realitní nákupní horečka se letos nekonala a kupující se zaměřili na nové rezidenční projekty s lákavou cenou. Navíc developeři v rámci zvýšení prodeje nabízejí stále různé slevové akce a bonusy.

Skanska například nabízí do konce září slevu 20 procent a další bonusy na byty tří velkých projektů. Firma Crestyl sniižuje ceny hlavně u pozemků a Central Group vyhlásil letní výprodej malých bytů. Ceny garsonek stlačila pod 1,3 milionu korun.
Podíváme-li se na vývoj v počtu dokončených neprodaných bytů po čtvrtletích, zjistíme, že opravdu v loňském roce počty dokončených neprodaných bytů velmi pozvolna klesaly. V roce letošním ale došlo znovu k jejich nárůstu,“ přibližuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. (Graf 1)

Ležáky neboli byty, které jsou více než rok dokončené a neprodané, stojí za nereálným očekáváním developerů od zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent. Developeři se pustili do nových výstaveb bez toho, aby zmíněné ležáky prodali.
Nehledě na cenu, lokalitu, praktickou využitelnost dispozic…  Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky DPH všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo. Navíc ne všechny byty zahájené v loňském roce již byly dokončeny, takže je téměř jisté, že celkový počet ležáků letos ještě naroste,“ myslí si Korec.

Nejvíce dokončených a neprodaných bytů má Praha 4 a Praha 3. (Graf 2) Z hlediska roku dokončení je typický ležák byt zkolaudovaný v roce 2009. Těch je v Praze stále nejvíce, celkem 648. „Velmi dramaticky se ale zvyšuje počet bytů dokončených letos – jen za první pololetí už jich je 595 a jejich počet neustále narůstá. Do konce třetího čtvrtletí počet „letošních“ ležáků určitě převýší zásobu tři roky starých novostaveb,“ upozorňuje Evžen Korec. (Graf 3)

REKLAMA

grafy-ekospol

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Nepříznivý scénář poklesu cen nemovitostí na scéně

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku trhají rekordy. Zdá se, že inflace cen nemovitostí v Česku nezná hranic. Nic ovšem neroste do nebes, dynamika cen na českém realitním trhu jistě zpomalí. Realitní trh začne v lepším případě stagnovat, v horším se otřese v základech. V nepříznivém scénáři ceny domů a bytů klesnou.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

23. 06. 2022

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.