EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

0 komentářů

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

 

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Loading 

Pro odklad digitalizace stavebního řízení se vyslovil prezident Petr Pavel a do hry vstoupil i ÚOHS se zákazem plnění související veřejné zakázky. I kdyby 1. července formálně došlo ke spuštění systému, velmi pravděpodobně se podání v papírové podobě či datovkou jen tak nezbavíme.

Podle Ministerstva pro místní rozvoj měla školení v Informačním systému stavebního řízení pro úředníky začít v druhé polovině května. Ve skutečnosti je zatím informovanost úřadů v podstatě nulová. Scházejí metodické pokyny i systematický plán zavádění. Představa, že se do konce června stihne zaškolit několik tisíc úředníků po celé ČR a od 1. července bude vše hladce fungovat, je nereálná. Na sklonku června se navíc většina lidí vidí spíše u vody než v kanceláři, takže se určitě nejedná o ideální období pro zavádění tak klíčové změny.

Jedna překážka za druhou

Zásadní háček hladké implementace systému spočívá v tom, že na úřadech kromě know-how často schází i adekvátní technické vybavení. A to jak hardwarové, tak softwarové. Ministerstvo ovšem to, že by bylo namístě nejdříve úřady dovybavit, než budou povinně muset používat nový IT systém, doposud nijak neřešilo. V řadě obecních úřadů proto nevědí, na čem budou systém spouštět, když mají počítače třeba i patnáct let staré.

Své obavy vyjádřili starostové obcí i při nedávném jednání s prezidentem Petrem Pavlem, podle něhož by odložení digitalizace šité horkou jehlou ušetřilo občany i firmy nepříjemností. Pozdější a důkladně připravený start by podle něj také eliminoval možnou paralýzu stavebních úřadů.

REKLAMA

Na konci května přišla ještě další rána pro ministra Ivana Bartoše. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zakázal plnění ze smlouvy na veřejnou zakázku Softwarové prostředí pro sdílení informací mezi MMR a společností InQool. Právě její řešení tvoří zásadní pilíř celé stavební digitalizace. Protože má ale zákaz začít platit až za čtyři měsíce, spuštění digitalizace v avizovaném termínu podle MMR nic nebrání. Že by ovšem tento vývoj vrhal na už tak problematickou digitalizaci příznivé světlo, to se říci rozhodně nedá.

Raději později, ale pořádně

Z politických důvodů lze nicméně předpokládat, že navzdory všeobecné nepřipravenosti ministerstvo Informační systém stavebního řízení opravdu spustí. A to i s rizikem totálního chaosu, tak jako v případě CzechPointu v roce 2007, kdy dlouho po spuštění systému téměř nic nefungovalo. Obávám se, že i po 1. červenci budou muset lidé a firmy podávat vše papírově nebo přes datové schránky jako doposud. Efektivnější by proto bylo spuštění oficiálně odložit a ušetřit si spoustu potíží, vysvětlování a výmluv.

Musím tedy zopakovat to, co jsem říkal již začátkem roku: lepší by bylo v tomto rozsahu účinnost zákona posunout, kvalitně nachystat a odstranit všechny nedostatky. Po všem, co se okolo novely stavebního zákona v posledních letech odehrálo, by půlroční odklad neznamenal nic dramatického. A digitalizace stavebního řízení by následně mohla být spuštěna se ctí, bez panikařících úředníků a koneckonců i zcela pochopitelně zmatených občanů a firem na straně druhé.

Jakub Gleta, Managing Partner společnosti BO! Development

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *