EUR 25.375

USD 23.385

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.385

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

0 komentářů

Doba ledová na realitním trhu je u konce

 

Rok 2023 přinesl několik důležitých změn na realitním trhu. Během loňského roku jsme byli svědky vysokých úrokových sazeb a zamrznutí hypotečního trhu. Nízká nabídka volných nemovitostí ale zabránila výraznějšímu snížení jejich cen. Podle expertů bude v letošním roce situace pro kupující přívětivější, zároveň ale ceny realit až na výjimky nebudou klesat.

Loading 

„Vysoké úrokové sazby a rostoucí ceny nemovitostí vedly v roce 2023 ke zpomalení trhu. Zatímco v roce 2022 jsme byly svědky většího poklesu cen, rok 2023 byl sice pod taktovkou kupujících, ale kvůli omezené nabídce nemovitostí nedošlo k dalšímu výraznějšímu snížení cen,“ říká Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality. Kromě toho měly na cenový vývoj také dopad extrémní inflace a pokles reálných mezd.

Jak ukazuje graf cen bytů po očištění o inflaci, za poslední dva roky reálná hodnota bytů poklesla zhruba o 20 %. Za deset let přitom vzrostla reálná hodnota bydlení o 85 %, mzdy o 15 % a nájmy o méně než 10 %. Podle Iztoka Toplaka v letošním roce nastává možná ideální doba pro nákup nemovitosti, než ceny opět dorovnají ztrátu během dvou posledních let.

„Podle mého názoru rok 2024 nejspíše nebude rokem levných hypoték a výhodných cen nemovitostí. Ty budou nadále stabilní nebo dokonce mírně porostou. K poklesu může dojít jen v některých segmentech a lokalitách. To vše ve srovnání s realizovanými cenami, nikoliv s tím, co vidíme v nabídce,“ dodává Iztok Toplak. Naopak větší růst cen nemovitostí nás nejspíše čeká v následujících letech.

Hypoteční trh

Zejména první polovina roku 2023 byla z pohledu hypotečního trhu zamrzlá a nesla se ve znamení vysokých úrokových sazeb. V druhém pololetí si už klienti zvykli na obtížnější situaci a jak ukazují statistiky ČNB, došlo k nárůstu objemu nově poskytnutých hypoték. Lidé si uvědomili, že bytovou otázku nelze odkládat donekonečna a prodávající zase byli ochotni slevit ze svých nároků.

REKLAMA

„Letos očekávám korekci úrokových sazeb v průběhu celého roku. Závěr roku bychom tak mohli uzavírat na sazbách mezi 4 až 4,5 %, což pro klienty, kteří mají například hypotéku z konce roku 2022, kdy byly sazby více jak 6 %, může znamenat výraznější refinancování s lepšími podmínkami,“ popisuje Lucie Drásalová, hypoteční analytika ze společnosti Sirius Finance.

Pokud klienta netlačí situace, bude pro něj výhodné ještě minimálně do jara počkat na další vývoj sazeb. Jakmile ale dojde ke snižování základní sazby ze strany ČNB, bude do trhu postupně promlouvat odložená poptávka. Řada lidí své rozhodnutí poslední dva roky odkládá. A ti jej budou podle Drásalové postupně realizovat. Proto se v příštích měsících dočkáme dalšího oživení jak hypotéčního, tak realitního trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *