EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

0 komentářů

Doba ledová na realitním trhu je u konce

 

Rok 2023 přinesl několik důležitých změn na realitním trhu. Během loňského roku jsme byli svědky vysokých úrokových sazeb a zamrznutí hypotečního trhu. Nízká nabídka volných nemovitostí ale zabránila výraznějšímu snížení jejich cen. Podle expertů bude v letošním roce situace pro kupující přívětivější, zároveň ale ceny realit až na výjimky nebudou klesat.

Loading 

„Vysoké úrokové sazby a rostoucí ceny nemovitostí vedly v roce 2023 ke zpomalení trhu. Zatímco v roce 2022 jsme byly svědky většího poklesu cen, rok 2023 byl sice pod taktovkou kupujících, ale kvůli omezené nabídce nemovitostí nedošlo k dalšímu výraznějšímu snížení cen,“ říká Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality. Kromě toho měly na cenový vývoj také dopad extrémní inflace a pokles reálných mezd.

Jak ukazuje graf cen bytů po očištění o inflaci, za poslední dva roky reálná hodnota bytů poklesla zhruba o 20 %. Za deset let přitom vzrostla reálná hodnota bydlení o 85 %, mzdy o 15 % a nájmy o méně než 10 %. Podle Iztoka Toplaka v letošním roce nastává možná ideální doba pro nákup nemovitosti, než ceny opět dorovnají ztrátu během dvou posledních let.

„Podle mého názoru rok 2024 nejspíše nebude rokem levných hypoték a výhodných cen nemovitostí. Ty budou nadále stabilní nebo dokonce mírně porostou. K poklesu může dojít jen v některých segmentech a lokalitách. To vše ve srovnání s realizovanými cenami, nikoliv s tím, co vidíme v nabídce,“ dodává Iztok Toplak. Naopak větší růst cen nemovitostí nás nejspíše čeká v následujících letech.

Hypoteční trh

Zejména první polovina roku 2023 byla z pohledu hypotečního trhu zamrzlá a nesla se ve znamení vysokých úrokových sazeb. V druhém pololetí si už klienti zvykli na obtížnější situaci a jak ukazují statistiky ČNB, došlo k nárůstu objemu nově poskytnutých hypoték. Lidé si uvědomili, že bytovou otázku nelze odkládat donekonečna a prodávající zase byli ochotni slevit ze svých nároků.

REKLAMA

„Letos očekávám korekci úrokových sazeb v průběhu celého roku. Závěr roku bychom tak mohli uzavírat na sazbách mezi 4 až 4,5 %, což pro klienty, kteří mají například hypotéku z konce roku 2022, kdy byly sazby více jak 6 %, může znamenat výraznější refinancování s lepšími podmínkami,“ popisuje Lucie Drásalová, hypoteční analytika ze společnosti Sirius Finance.

Pokud klienta netlačí situace, bude pro něj výhodné ještě minimálně do jara počkat na další vývoj sazeb. Jakmile ale dojde ke snižování základní sazby ze strany ČNB, bude do trhu postupně promlouvat odložená poptávka. Řada lidí své rozhodnutí poslední dva roky odkládá. A ti jej budou podle Drásalové postupně realizovat. Proto se v příštích měsících dočkáme dalšího oživení jak hypotéčního, tak realitního trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *