EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022

0 komentářů

Dostali jste darem nemovitost? Kdy vám může hrozit mastná pokuta od finančáku?

 

Převody nemovitostí na základě darovací smlouvy v rámci rodiny jsou poměrně běžnou praxí. Nemalou výhodou je skutečnost, že dary od příbuzných v přímé i nepřímé linii jsou osvobozeny od daně z příjmu, která činí 15 %. I tak ale po vás v určitých případech může příslušný finanční úřad oněch 15 % vymáhat, ovšem nikoli jako daň.

Loading 

Háček je v oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob

Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob obdrží příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než pět milionů korun Kč, je povinen oznámit správci daně tuto skutečnost do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém příjem obdržel. Tak praví paragraf 38v zákona o daních z příjmů.

V případě, že jste například minulý rok dostali třeba od svých prarodičů, strýčka nebo rodičů manžela či manželky nemovitost, jejíž hodnota překračuje uvedenou částku pěti milionů korun, vznikla vám povinnost oznámit do konce letošního března tuto skutečnost příslušnému finančnímu úřadu.

V tomto oznámení je potřeba uvést cenu nemovitosti, popsat okolnosti nabytí a datum, kdy k nabití nemovitosti došlo. Zjistí-li správce daně nesplnění této povinnosti, vyzve vás k jejímu dodatečnému splnění a stanoví k tomu náhradní lhůtu. To už se pravděpodobně nevyhnete pokutě.

Pokuta za neoznámení osvobozeného příjmu

Pokuty za nesplnění této oznamovací povinnosti jsou poměrně mastné. Nejmírnější variantou je 0,1 % z hodnoty nemovitosti. Tu vám finanční úřad napaří v případě, že jste sice svoji povinnost do konce března nesplnili, ale udělali jste to třeba v dubnu ještě před tím, než vás ke splnění této povinnosti finančák vyzval.

REKLAMA

Pokud ovšem nastane případ, kdy vás už správce daně vyzve k dodání oznámení o osvobozených příjmech, činí pokuta už desetinu z hodnoty nemovitosti. Pokud svoji povinnost nesplníte ani v náhradní lhůtě stanovené finančním úřadem, je pokuta dokonce 15 %.

Jen malou útěchou může být skutečnost, že správce daně může zcela nebo zčásti prominout pokutu za neoznámení osvobozeného příjmu. V tomto případě bude nutné doložit důvody, kterými lze s přihlédnutím k okolnostem daného případu ospravedlnit povinnost obdarovaného.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *