EUR 24.325

USD 23.105

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.325

USD 23.105

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

11. 04. 2022

0 komentářů

Dostali jste darem nemovitost? Kdy vám může hrozit mastná pokuta od finančáku?

 

Převody nemovitostí na základě darovací smlouvy v rámci rodiny jsou poměrně běžnou praxí. Nemalou výhodou je skutečnost, že dary od příbuzných v přímé i nepřímé linii jsou osvobozeny od daně z příjmu, která činí 15 %. I tak ale po vás v určitých případech může příslušný finanční úřad oněch 15 % vymáhat, ovšem nikoli jako daň. 

Háček je v oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob

Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob obdrží příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než pět milionů korun Kč, je povinen oznámit správci daně tuto skutečnost do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém příjem obdržel. Tak praví paragraf 38v zákona o daních z příjmů.

V případě, že jste například minulý rok dostali třeba od svých prarodičů, strýčka nebo rodičů manžela či manželky nemovitost, jejíž hodnota překračuje uvedenou částku pěti milionů korun, vznikla vám povinnost oznámit do konce letošního března tuto skutečnost příslušnému finančnímu úřadu.

V tomto oznámení je potřeba uvést cenu nemovitosti, popsat okolnosti nabytí a datum, kdy k nabití nemovitosti došlo. Zjistí-li správce daně nesplnění této povinnosti, vyzve vás k jejímu dodatečnému splnění a stanoví k tomu náhradní lhůtu. To už se pravděpodobně nevyhnete pokutě.

Pokuta za neoznámení osvobozeného příjmu

Pokuty za nesplnění této oznamovací povinnosti jsou poměrně mastné. Nejmírnější variantou je 0,1 % z hodnoty nemovitosti. Tu vám finanční úřad napaří v případě, že jste sice svoji povinnost do konce března nesplnili, ale udělali jste to třeba v dubnu ještě před tím, než vás ke splnění této povinnosti finančák vyzval.

Pokud ovšem nastane případ, kdy vás už správce daně vyzve k dodání oznámení o osvobozených příjmech, činí pokuta už desetinu z hodnoty nemovitosti. Pokud svoji povinnost nesplníte ani v náhradní lhůtě stanovené finančním úřadem, je pokuta dokonce 15 %.

REKLAMA

Jen malou útěchou může být skutečnost, že správce daně může zcela nebo zčásti prominout pokutu za neoznámení osvobozeného příjmu. V tomto případě bude nutné doložit důvody, kterými lze s přihlédnutím k okolnostem daného případu ospravedlnit povinnost obdarovaného.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%
Historie vývoje


Související články

V Praze se plánuje 137 tisíc nových bytů, na průměrný se vydělává přes 16 let

V Praze se podle aktuální připravuje 137 tisíc nových bytů v hodnotě téměř 1,5 bilionu korun. Státu by jen na DPH mohly přinést přes 190 miliard Kč. Bytová výstavba je nejsilnějším segmentem stavebnictví s největším potenciálním přínosem pro ekonomiku. Vyplývá to z aktuální pololetní analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 12. 2022

Vzít hypotéka je stále výhodnější než nechat úspory užírat inflací

Pro všechny, kteří míří do vlastního, to však nemusí nutně znamenat „stopku“. Naopak. Koupě nemovitosti v Česku je i nadále vnímána jako bezpečný přístav, který dlouhodobě ukázal, že umí inflaci porazit. Při dnešním tempu znehodnocování úspor nedává smysl držet peníze na účtu. Dá se na to koukat jinou optikou: rozdíl mezi inflací a úrokovou sazbou je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *