EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

0 komentářů

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

 

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se týká nájemného.

Loading 

Pro zlepšení situace v ČR je nutné stavět dlouhodobě minimálně 25.000 nových veřejných nájemních bytů ročně, což je mimo možnosti veřejných rozpočtů. Diskutovaným řešením je zapojení soukromého sektoru do obecní výstavby dostupných nájemních bytů. Pomoci by k tomu mohl nově vznikající program DESIGN & BUILD.

Dostupnost bydlení je v Praze dlouhodobě nejhorší ze všech okolních metropolí. Ceny bytů tu dlouhodobě rostou podstatně rychleji než mzdy. Například od začátku roku 2015 vzrostly ceny bytů o 147 %, mzdy ale pouze o 62 %. Podle nedávno zveřejněné analýzy IPR je Praha nejméně dostupnou metropolí v regionu i co se týká nájemného.

Nová politika vlády a MMR k podpoře výstavby dostupného bydlení

Pozitivním faktem je, že si vláda a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) závažnost situace uvědomují a chtějí ji řešit. Výsledkem je řada nových programů a opatření, které byly vyhlášeny letos v květnu. Patří mezi ně vyčlenění osmi miliard korun na investice do výstavby dostupného nájemního bydlení, poskytnutí více než dvou stovek státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, poradenství ze strany Státního fondu pro podporu investic (SFPI) a podpora projektové přípravy bytových projektů.

REKLAMA

Bez pomoci soukromého sektoru stát krizi dostupnosti bydlení nevyřeší

Z odborných analýz vyplývá, že pokud by chtěla veřejná správa ovlivňovat dostupnost bydlení v ČR, je nutné, aby každoročně vznikalo alespoň 25.000 nových veřejných nájemních bytů. A na to je nutné dlouhodobě vynakládat každý rok minimálně 100 miliard Kč. To je zcela mimo možnosti veřejných rozpočtů a je patrné, že ani výše jmenované programy pro podporu veřejné bytové výstavby nebudou pro řešení situace dostatečné.

„Snahu vlády a MMR situaci řešit vnímáme velmi pozitivně. Finanční možnosti veřejných rozpočtů jsou ale velmi omezené a zmiňované programy nemohou krizi dostupnosti bydlení vyřešení. K tomu bude potřeba vynaložit stovky miliard korun a je tedy absolutně nezbytné do veřejné výstavby zapojit i soukromý sektor a soukromé finance,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Řešením by mohl být systém DESIGN & BUILD s kombinací dotačního a úvěrového financování

Řešením by mohly být dostupné nájemní byty pro města a obce vznikající systémem DESIGN & BUILD s kombinací dotačního a úvěrového financování. Aktuálně již probíhají diskuse o tomto praktickém komplexním programu, který zahrnuje poradenství, přípravu staveb, realizaci a financování. Program počítá se zapojením státní správy, developerů jako garantů projektů a spolufinancováním ze strany bank a dalších soukromých subjektů.

Zásadní výhodou tohoto programu je to, že může rychle a ve velkém rozsahu nastartovat přípravu staveb tolik potřebných dostupných nájemních bytů ještě v tomto volebním období, a to bez potřeby změny legislativy. Díky využití širokého know-how a optimalizovaných flexibilních typových projektů developerů by došlo k výraznému zrychlení a zlevnění návrhu, přípravy i realizace staveb.

Jedná se také o velmi efektivní a transparentní systém, díky kterému mohou samosprávy získat ty nejlepší podmínky a ceny na trhu s jasně garantovaným výsledkem. Program počítá i se státní autorizací právních postupů a dokumentů, což by přineslo značné zrychlení a zjednodušení procesů pro města a obce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *