EUR 23.685

USD 22.154

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.685

USD 22.154

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2022

0 komentářů

Energie ženou ceny stavebních materiálů vzhůru

 

Ceny stavebních materiálů poslední dva roky výrazně rostou. Jen cihelné bloky napříč trhem za posledních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 o 44 procent. Zlevňování ale v nadcházejícím roce nelze očekávat. Důvodem jsou především vysoké ceny energií. Do konce tohoto roku by ale ceny cihel už růst neměly. 

Loading



 

„I nadále pokračuje nejistota ve vývoji cen energií a spíše než jejich pokles, který by se výrazněji promítl do cen materiálů, očekáváme jejich další růst. Jen meziročně se naše výrobní náklady zvýší o 40 procent. Takové zvýšení se zákonitě musí projevit v cenách stavebních materiálů. Již nyní mohu predikovat, že nejen cena cihel v příštím roce poroste. Ustálení či snížení cen nenahrávají ani vládní opatření. Záchrannou brzdou před dalším razantním zdražením by mělo být zastropování cen energií na přijatelné hranici, to se ale dosud netýká velkých a energeticky náročných odvětví,” říká o vývoji generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.

Stabilní ceny se držely po celý rok 2020. Na začátku roku 2021 je ale vystřídal pozvolný nárůst. K nejvýraznějšímu navyšování cen došlo v období od září 2021 do března 2022, kdy ceníkové ceny cihel stouply o 27 procent. Celkově za sledované období od roku 2020 vzrostla cena o 44 procent.

Cenový Index zdicího materiálu, konkrétně cihelných bloků, představuje průměrné (aritmetický průměr) navýšení cen vybraných produktů značek Porotherm, Heluz, Ytong a Profiblok (KM Beta) v daném měsíci v cenících vydaných v letech 2021-2022, váženo odhadovaným podílem na trhu jednotlivých značek. Bází indexu (100) jsou ceny roku 2020.

S tím souvisí i klesající poptávka po zdicích materiálech, a to především u rodinných domů, kterou společnost Wienerberger sleduje již od srpna letošního roku. Pokles se pohybuje mezi 20 – 30 procenty. Situace na hypotečním i energetickém trhu aktuálně ztěžuje podmínky realizace nových staveb.

REKLAMA

Wienerberger stavebníkům nabízí možnost aktuálního nacenění a zafixování cenové hladiny materiálu až do března následujícího roku s garancí dodání.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *