EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Text: Monika Lukešová

19. 02. 2014

1 komentář

Fincentrum Hypoindex leden 2014: Nejnižší objemy a počty za poslední tři roky

 


 

Podobně jako objemy na tom byly v lednu i počty uzavřených hypoték. Méně než v prvním letošním měsíci jich bylo sjednáno v únoru roku 2011. V lednu 2014 tak stále nízké úrokové sazby nalákaly do bank pro hypoteční smlouvu jen 4 225 klientů. Uvidíme, jak se hypoteční trh bude vyvíjet nadále. Někteří odborníci odhadují, že bude ještě úspěšnější než rekordní rok 2013.

Z dlouhodobého hlediska je patrné, že první měsíce v roce patří mezi slabší, ale letošní rozdíl je veliký. V prosinci loňského roku bylo sjednáno dvakrát tolik hypoték se skoro dvojnásobnými objemy. Konkrétně jich na konci minulého roku bylo 8 175 v objemu 13,501 miliard korun.

Tabulka 1: Srovnání lednů v minulých letech

Rok Úroková sazba Počet hypoték Objem hypoték (v mld. Kč)
Leden 2014 3,08 % 4 225 6,964
Leden 2013 3,21 % 5 146 8,386
Leden 2012 3,59 % 5 443 9,251
Leden 2011 4,2 % 3 404 5,716
Leden 2010 5,52 % 2 533 4,280

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Úrokové sazby v lednu mírně vzrostly, ale průměrná sazba 3,08 se stále dá považovat za velice výhodnou.

„Nízké lednové objemy mají důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem – nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas k zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

graf-hypoindex-leden-2014

Co nového na hypotečním trhu?

Fio banka nově zlevňuje hypotéky. Snižuje všechny fixní úrokové sazby hypoték a navyšuje počet i výši možných slev. Minimální úroková sazba tak nově činí 2,59 % p.a. Fio banka od pondělí 17. února zavádí novou slevu 0,3 % p.a. pro hypotéky určené ke koupi nemovitosti a navyšuje slevu za hypotéku od 2 milionů výše z 0,2 % na 0,3 % p.a. Sleva za refinancování zůstává na stejné úrovni – 0,5 %.

Equa bank založila svou kampaň na vrácení poplatků. Pokud klienti refinancují svůj hypoteční úvěr do Equa bank, banka jim uhradí průměrnou výši poplatků, které zaplatili své původní bance, tedy 5400 korun. Equa bank na začátku ledna oznámila, že vrátí klientům bank poplatky za vedení spotřebitelských úvěrů, a nyní se ke stejnému kroku rozhodla u hypoték.

„Equa bank je první bankou, která se rozhodla vrátit klientům ostatních bank poplatky za vedení úvěru, a to jednoduše, bez soudních sporů. Od počátku se profilujeme jako banka, pro niž jsou klienti na prvním místě, a vrácení sporných poplatků klientům ostatních bank je tedy logickým krokem v rámci této naší strategie,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Česká spořitelna prodloužila své Hypoteční dny až do 23. února. Klienti mohou do konce tohoto týdne požádat na pobočkách České spořitelny o hypotéku s odhadem nemovitosti zdarma. Navíc získají úrokovou sazbu od 2,69 procenta.

Tabulka 2: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex leden 2014

Doba fixace

Všechny fixace

Fincentrum Hypoindex

3,08 %

Změna oproti minulému období (b.p.)

2

Průměrná výše hypotéky

1 648 220 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 20 let

5 586 Kč

Měsíční splátka 1 mil. na 15 let

6 944 Kč

Účelovost úvěrů

 

Podíl úvěrů na koupi celkovém počtu úvěrů

60 %

Podíl úvěrů na výstavbu celkovém počtu úvěrů

16 %

Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů

24 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, LBBW Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „ Hypoindex.cz “ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/ )

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Svoboda

  19 února, 2014

  K rukám pana Ondřeje Háka, ředitele úvěrových produktů Equa Bank,

  Dobrý den pane Hák,

  prosím o potvrzení, zda následující Vaše tvrzení v článku je autentické:
  „Equa bank je první bankou, která se rozhodla vrátit klientům ostatních bank poplatky za vedení úvěru, a to jednoduše, bez soudních sporů. Od počátku se profilujeme jako banka, pro niž jsou klienti na prvním místě, a vrácení sporných poplatků klientům ostatních bank je tedy logickým krokem v rámci této naší strategie,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.
  Zdroj: tento článek

  Pokud je Vaše tvrzení autentické a jste skutečně první bankou, která se rozhodla vrátit poplatky za vedení úvěru a to bez soudních sporů – cituji Vaše slova, bylo by od Vás moc hezké pokud byste vrátili poplatky též mé osobě za vedení HÚ č. 1205220002 na jméno Jan Svoboda, vedený toho času u Equa bank.

  Děkuji za Vaší spolupráci v této záležitosti. V opačném případě se vystavujete nebezpečí, že požádám redakci Hypoindexu, aby opravila Vaše tvrzení, které se nezakládá na pravdě a dopouštíte se obyčejné sprosté blamáže veřejnosti, protože žádné poplatky ve skutečnosti bývalým klientům nevracíte a naopak se stále se mnou soudíte, abyste poplatky nemuseli vracet.

  Na závěr uvádím, že proti Equa Bank vedu 1 soudní spor o vrácení úvěrových poplatků prostřednistvím iniciativy http://www.poplatkyzpet.cz a Equa Bank stále odmítá přistoupit na vrácení poplatků mimosoudní cestou.

  S pozdravem

  Jan Svoboda

  P.S. Vzpomenul jsem si na citát z Bible: „Kážou vodu a pijí víno.“

  Odpovědět