EUR 25.325

USD 23.768

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.325

USD 23.768

Hypoteční trh slábne. Rekordu se asi letos nedočkáme

 


 

„Nejdůležitější údaj pro nás představuje vývoj hypotečních úvěrů poskytnutých jednotlivým občanům. Celkově bylo za leden až červen 2014 těmito bankami poskytnuto občanům 41 239 hypotečních úvěrů za 67,9 miliardy korun, což je o 2 915 (tj. o 6,6 %) méně, než za stejné období roku 2013. Objem se meziročně snížil o 3,9 mld. Kč (tj. o 5,5 %). Přestože pozorujeme mírné snížení, nejde o žádný zásadní propad,“ řekla ředitelka odboru politiky bydlení MMR Alexandra Vobořilová.

Lidé si půjčují větší částky

Vzhledem k aktuálně nejnižší průměrné úrokové sazbě, která v červnu podle Fincentrum Hypoindex klesla na 2,76 procenta, si lidé půjčují od bank víc peněz. Průměrná výše hypotéky se za poslední rok a půl poprvé vyšplhala přes 1,7 milionu korun.

Počet zájemců o hypotéky sice klesl, ale objemy rostou. Nízké úrokové sazby ale mohou být zrádné. Zvlášť při pozdějším refinancování za několik let.

Hypotéky jsou levnější, tím pádem dostupnější. Lidé se naučili vyjednávat o slevách a už si nenechají dát sazbu bez dalšího smlouvání.

„Produkce hypotečního trhu se i v letošním roce drží na téměř stejných číslech, jako v loňském, vysoce rekordním roce. I když ve druhém čtvrtletí meziročně pozorujeme mírné snížení počtu poskytnutých úvěrů, nejde o žádný zásadní propad. Dosáhnutý objem 67,9 miliard korun za polovinu roku 2014 naopak vypovídá o výborném stavu na českém trhu hypoték, podobný objem trh za poslední roky dosáhl jen loni. Jako doposud, stále platí, že zájem klientů táhnou výhodné ceny nemovitostí a rekordně nízké úrokové sazby. Očekáváme, že i letošní rok bude pro hypoteční bankovnictví velmi úspěšný,“ komentuje vývoj hypotečního trhu Jan Sadil, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky.

REKLAMA

I když se rekordu za letošní rok pravděpodobně nedočkáme, hypotečnímu trhu se bude dařit. Očekáváme, že úrokové sazby nejpozději na podzim začnou mírně růst. Otázkou je, jestli vzrůstající sazby naženou do bank klienty, kteří ještě chtějí získat rekordně levnou hypotéku, nebo právě naopak dojde ke stagnaci trhu a lidé si hypoteční úvěry začnou rozmýšlet v domnění, že sazby znovu rapidně klesnou.

Loňský rok byl unikátní

„Celková čísla za první pololetí jsou velmi uspokojivá, ačkoliv jsou meziročně nižší než ve stejném období loni. Loňský rok byl totiž v mnoha ohledech unikátní a na rekordních číslech se rovněž významně podepsala skutečnost, že velkou část hypoték tvořilo masivní refinancování dřívějších úvěrů. Vzhledem k tomu, že v dalším období už sazby nejspíš zamíří nahoru, nebude v budoucnu refinancování stávajících hypoték tak výhodné, jako tomu je nyní,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL.

Korec dodává, že pokles úrokových sazeb je na je na měsíčních i ročních splátkách u mnohamilionových hypoték velmi znát. Dále však předpokládá, že prostor pro další pokles úroků už se prakticky vyčerpal a nyní budou sazby stagnovat. Na konci léta nebo na podzim budou úrokové sazby u hypoték pravděpodobně mírně růst.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *