EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Jana Poncarová

14. 01. 2020

Hypotéky 2020: Za kolik vám banky půjčí a kam kráčí hypoteční trh?

 

Banky nyní na bydlení půjčují nejčastěji za úrok 2,5 až 3 %. Přiznávají, že pro některé žadatele může být získání hypotéky náročnější, úvěry na bydlení jsou ale pořád dostupné. V prvním pololetí letošního roku by hypotéky mohly znovu podražit. Kdo chce bydlet, neměl by váhat. 


Hypotéky nejsou tak levné a dostupné jako před několika lety – to přiznávají i bankéři. Nemovitosti stále mírně zdražují, což znamená, že zájemci o bydlení musí šetřit nebo zastavit nemovitost navíc. „Hypotéky v České republice jsou z mého pohledu stále velmi dobře dostupné. Ano, je nutné mít něco našetřeno, případně dodatečnou zástavu, ale stále je možné dosáhnout na hypotéku do 90 % LTV,“ komentuje aktuální situaci Martin Podolák, ředitel divize úvěrových produktů mBank pro Českou republiku a Slovensko.

Speciální balíčky pro mladé žadatele

Mladým žadatelům, kteří si pořizují první bydlení, často pomáhají rodiče nebo jiní rodinní příslušníci. I proto, že maximální výše hypotéky byla v minulosti omezena regulacemi. Stoprocentní hypotéku už žadatelé nedostanou, banky zpravidla požadují, aby měl žadatel našetřeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti. Banky zároveň přicházejí s akčními nabídkami nebo se předhánějí v tom, jak proces získání hypotéky zjednodušit – i to pomáhá dostupnosti hypoték nebo to alespoň zmírňuje překážky, které k dosažení úvěru vedou.
Obtížněji dostupné mohou být hypotéky pro mladé páry, singles nebo rodiny s dětmi, kde je jeden z rodičů na rodičovské dovolené. Banky proto přicházejí s produkty, které jsou zaměřené právě na tyto skupiny.

„Rozhodli jsme se upravit podmínky přidělování úvěrů hypotečního typu pro mladé do 36 let. Téměř celé toleranční pásmo, které máme k dispozici pro individuální posouzení žadatelů, jsme vyhradili pro mladé. Ti tak mají vyšší šanci úvěr na bydlení získat, například nebudou muset mít naspořeno 20 % z ceny nemovitosti, ale méně,“ konstatuje tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Lenka Molnárová.

Úrokové sazby se točí kolem 2,5 až 3 %

Výše úrokových sazeb klesá a stoupá v závislosti na trhu. Nelze vyloučit krátkodobé propady nebo naopak růst úroků. Lehké zvýšení sazeb zaznamenal hypoteční trh na sklonku roku. Například Česká spořitelna navýšila úrokové sazby u všech druhů hypoték o 0,2 %. Fixace hypoték na pět, osm a deset let, které jsou nejvíce poptávané, jsou nyní dostupné za 2,64 %.
U mBank je nyní možné hypotéku na tři roky pořídit za úrok 2,69 % a s fixací na pět let za úrok 2,44 %. Jde o minimální úrokové sazby s LTV do 80 %. AirBank nabízí u úvěru nad 1,5 milionu korun sazbu 2,39 %. V případě nižší částky je možné získat úrok 2,49 % nebo 2,79 %.
Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje u úvěru se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka úrokovou sazbu od 1,89 %. Úvěr lze splácet až třicet let. V případě REKOpůjčky, kterou lze získat do výše jednoho milionu bez zástavy nemovitosti, začíná úroková sazba na 4,19 %. „Nově lze tento úvěr využít na pořízení družstevního bytu. Pro tento účel poskytneme bez zajištění až dva milióny korun, přičemž až 50 % z této částky lze využít na rekonstrukci kupovaného družstevního bytu,“ uvádí Lenka Molnárová.

Hypotéky mohou zdražit

REKLAMA

Jak se bude hypoteční trh v prvním pololetí roku 2020 vyvíjet, si banky netroufají predikovat. Jejich odhady však předpokládají další mírný nárůst hypotečních sazeb. „V první polovině roku můžeme očekávat spíše mírný růst úrokových sazeb. Tento růst bude nicméně mírněn velkou konkurencí mezi bankami. Co se prodaných objemů – tedy počtu hypoték – týče, tak očekávám obdobný výsledek jako v roce 2019. Nepředpokládáme, že by se faktory ovlivňující prodej hypoték, jako jsou regulace, ceny nemovitostí, poptávka po nemovitosti či stav ekonomiky, v brzké době výrazněji změnily,“ dodává Martin Podolák.

Také Raiffeisen stavební spořitelna očekává v roce 2020 podobný zájem o hypotéky jako loni. „Odhadujeme, že letos bychom mohli poskytnout nové úvěry v objemu kolem 9 miliard korun. Dramatické změny neočekáváme ani ve vývoji úrokových sazeb úvěrů, a to především kvůli silné konkurenci, která panuje na finančním trhu,“ doplňuje Lenka Molnárová.

„Hypoteční trh zcela jistě ovlivní také marketingové akce jednotlivých bank a spořitelen. I proto je těžké vývoj přesně předvídat. Co lze naopak říci takřka s jistotou je, že bude i nadále pokračovat je zájem klientů o hypotéky s dlouhodobými fixami, které v případě hypoték s fixacemi na 8,10,15 a 20 let tvoří už dvě třetiny ze všech nově poskytnutých hypoték,“ uzavírá Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

úrokové sazby hypotéky v Evropě

Úrokové sazby hypoték v Evropě: proč jsou u nás tak vysoko?

V uplynulých několika letech jsme si na nemovitostním trhu a trhu hypoték užívali nízkých úroků, kdy většina bank nabízela úrokové sazby začínající dvojkou. To už dneska pomalu neplatí a po mírně překvapivém kroku ČNB se hypoteční trh připravuje na 3% a vyšší úrokové sazby. Jak jsou ale na tom okolní země?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 10. 2021

Hypotéky začaly a budou dále zdražovat

Hypotéky se odrazily od svého dna a začaly opět růst. V září řada bank zdražila a to jsme teprve v polovině měsíce. Roste i průměrná úroková sazba na českém hypotečním trhu, měřeno dle Fincentrum Hypoindex. V posledních měsících se úroková sazba zvedá průměrně téměř o desetinu procentního bodu. Růst je to sice pomalý a může […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Veronika

    14 ledna, 2020

    Stoprocentní hypotéku žadatelé nedostanou? Equa bank 100% hypotéku nabízí (myslím si, že jako jediná banka). Sice za určitých podmínek, ale alespoň tam nějaká možnost hypotéku získat je.

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.