EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Monika Lukešová

14. 06. 2013

2 komentáře

I exekutor tvrdý chleba má. Skoro všichni zažili fyzické napadení

 


 

Exekutoři nebo vykonavatelé mobiliárních exekucí nejsou vůbec oblíbení. Je to samozřejmé, a když se to řekne hodně zjednodušeně, tak v podstatě berou lidem věci. Ale že je zatím nějaký dluh, nesplacené pohledávky nebo velké finanční problémy už často vidět není. Vykonavatelé jsou tedy vnímáni jako vetřelci a zlí lidé. Pochopitelně tomu tak není, ale právě takový přístup k nim mají mnozí dlužníci. Proto se snaží svůj majetek bránit. A často také se zbraní v ruce nebo za asistence čtyřnohého zabijáka. Nejčastěji se vykonavatelé exekucí stkali se strkáním, útoky pěstmi, s útoky psa a s vyhrožováním nějakou zbraní.

Ne jeden vykonavatel po takovém útoku skončil v péči lékařů. Podle Tomáše Vrány z Exekutorského úřadu Přerov smutnou statistiku uzavírá několik případů, kdy musel být vykonavatel hospitalizován. Nejdelší pobyt v nemocnici činil tři měsíce.

To je možná jeden z důvodů, proč takové povolání většinou nedělají ženy. „Mezi vykonavateli našeho úřadu byste ženy hledala marně. I když jim to zákon umožňuje, nesetkáváme se u ženského pohlaví se zájmem o tuto profesi. Nemohu hodnotit celý exekutorský stav, ale není mi znám úřad, kde by žena zastávala tuto pozici,“ uvedl David Tala z Exekutorského úřadu Přerov.

Dlužník si nepomůže

Vyhrožování nebo fyzické napadení nenechávají vykonavatelé bez povšimnutí. „V žádném případě protizákonné jednání dlužníků nepřehlížíme, ať už se jedná o fyzický útok na terénní zaměstnance nebo podezření ze spáchání některého z výše zmíněných trestných činů, vždy upozorňujeme orgány činné v trestním řízení. S dotyčnými osobami je pak následně vedeno trestní řízení,“ doplňuje na závěr Vrána.    

Vykonavatelé během mobiliárních exekucí taky přicházejí na jinou trestnou činnost. Například na pěstírnu konopí nebo týrání dětí.

Když si pronajímatel neví rady

Exekutoři nemají dobrou pověst, ale jejich služby si někteří i chválí a považují je za potřebné. „Pronajímám byt v Jižních Čechách a měl jsem opravdu problémové nájemníky. Neplatili nájem a nechtěli se za žádnou cenu vystěhovat. Z této situace mi pomohl až exekutor, respektive vykonavatel exekučního řízení. Sám bych nevěděl jak agresivní nájemníky, kteří mi způsobili plno problémů, z bytu dostat,“ vypráví pětatřicetiletý Petr.

Průzkum mezi vykonavateli Exekutorského úřadu Přerov

Specifikace

Podíl vykonavatelů

Verbální útoky

100,00 %

–          denně

40,00 %

–          týdně

60,00 %

Fyzické napadení

98,18 %

Průměrná četnost napadení

14, 36 %

Druh napadení

–          strkání, vrážení tělem

92,73%

–          útok pěstmi

60,00 %

–          kopání

32, 73 %

–          útok psa

56,36 %

–          útok zbraní

60,00 %

–          najíždění autem

30,91 %

Hospitalizováno

9,1 %

Odhalení trestné činnosti

–          Pěstírna konopí

54,55 %

–          Odhalení pátrané osoby

1,82 %

–          Domácí násilí

5,45 %

–          Týrání zvířat

30,91 %

–          Drogové doupě

1,82 %

–          Týrání dětí

5,45 %

–          Palírna alkoholu

5,45 %

–          Nelegálně držená zbraně

5,45 %

Zdroj: Průzkum Exekutorského úřadu Přerov JUDr. Tomáše Vrány

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miroslav Zdražil

  24 června, 2013

  Musím bohužel souhlasit s obsahem článku – i já pracoval 5 let jako vykonavatel exekutorského úřadu a musím také dodat, že za těch 5 let jsem zažil více nadávek a útoků, než za 11 let práce u Policie ČR. Chápu stres lidí, kteří jsou v situaci dlužníků – sám mám řadu spolužáků, kteří se ocitli mezi mými „klienty“ a já s nimi musel řešit jejich exekuce – ale pokud dlužník projevuje snahu své dluhy řešit, dá se vždy domluvit nějaké solidní řešení.
  Co se týče útoků – sám na sobě jsem to poznal osobně, kdy dlužník místo dokladování vlastnictví věci raději nasedl do automobilu a bez upozornění mne prostě nabral na kapotu a zranil – následně se vše řešilo soudně jako ublížení na zdraví. To, že onen dlužník následně po zadržení policejní hlídkou tuto ještě napadl a byl řešen pro útok na úřední osobu už ani nemá cenu řešit…
  Na všech diskuzích se všichni rozhořčují nad zlovůlí exekutorů – nikdo ale nebere v úvahu to, že vykonavatelé jsou jen zaměstnanci, kteří plní nějaké zákonné předpisy (exekuční řád,občanský soudní řád atd.) a hlavně – DLUH dlužníka nezpůsobil exekutor nebo vykonavatel, ale může si za něj dlužník sám a dluh byl uznán rozsudkem soudu.
  Je to pak stejné, jako kdyby mne tehdy coby policistu někdo napadal, proč jsem zatkl zrovna tuto osobu – prostě byl na ní vydán příkaz k zatčení a basta.
  Závěrem-jak mezi policisty tak i vykonavateli se samozřejmě občas najde slabý článek, který poruší předpisy a pak v médiích kazí dobrou práci těm ostatním. Toto je tedy jen má osobní zúčastněná zkušenost.

  Odpovědět

 • jiri .m

  20 května, 2015

  V prvni rade by exekutor mel jendriv zjistit jestli dotycny ma vubec naky majetek pak poslat dopis otom kdy se dostavy ,dale se prokazat obcanskym prukazem nebo prukazkou a soudnimi papiry a ne se chovat jak zver ,jaka koliv skoda v cizim byte pada na EXEKUTORA

  Odpovědět