EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

Inflace a Vánoce nahrávají podpojištěnosti u domácností

 

Listopadová inflace stoupla na 16,2 procenta. Důsledkem toho je zdražování takřka veškerého zboží. Jenže vyšší ceny také zvyšují hodnotu vaší domácnosti, zvlášť jestli jste se pustili do rekonstrukce nebo vám Ježíšek nadělí novou elektroniku. 

Obecně doporučujeme aktualizovat pojistnou smlouvu cca každé 3 roky. V aktuální turbulentní době se ale nebojíme klientům říkat, že i pojištění sjednané loni nebo před 2 lety nemusí být dostatečné,“ říká Jana Zemanová, expertka na neživotní pojištění v České spořitelně.

Spolu s rostoucími cenami, roste i hodnota domácnosti. Některé pojišťovny na to reagují a oslovují klienty s aktualizací pojistek. Když pak totiž dojde k pojistné události, klienti s podpojištěnou smlouvou nedostanou plnění, které by očekávali a na které by měli teoreticky nárok.

Co je podpojištění:

Případ, kdy pojistná částka v době pojistné události je nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku. Pojistitel obvykle sníží pojistné plnění v poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku.
Zdroj : Česká asociace pojišťoven

Pojišťovny na podpojištěnost dlouhodobě upozorňují

Našim klientům nabízíme aktualizaci parametrů pojistných smluv formou automatizované indexace. V naší praxi ji využívá přibližně polovina klientů. K tomu přibližně 15 % pojistných smluv každoročně aktualizujeme formou náhrady – tedy jejím přepracováním. Přibližně ve 35 % případů klienti na nabídky aktualizace nereagují, zde lze předpokládat postupnou ztrátu aktuálnosti nastavení jejich pojistných smluv. I tito klienti však v příštím roce budou s touto nabídkou znovu osloveni,“ vysvětluje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

REKLAMA

Pokud klient neodmítne indexaci (valorizaci pojistných částek, limitů plnění a pojistného v závislosti na reálném inflačním vývoji), má u Kooperativy unikátní jistotu, že nikdy pojistné plnění nezamítne z důvodu podpojištění. To znamená, že pojišťovna nebude krátit pojistné plnění z důvodu nedostatečné výše pojistné částky.

K tomu navíc formou veřejného příslibu garantujeme, že v případě vzniku velké škody budeme plnit až do výše 120 % horní hranice plnění částky, kterou jsme navrhli v indexačním dodatku. V dnešních cenově turbulentních dobách tak Kooperativa vystupuje jako silný a spolehlivý partner v pojištění – viz připojený veřejný příslib,“ dodává Milan Káňa.

Co je pojištění domácnosti a co nemovitosti

Pojištění domácnosti a nemovitosti se rozlišuje snadno. Nejjednodušší je příměr, že když byt otočíte vzhůru nohama, tak vše, co spadne, je součástí pojištění domácnosti a co zůstane, spadá do pojištění nemovitosti. Jenže zajímavostí je, že pojištění domácnosti se nevztahuje jen na věci, které máte doma. Pojišťovny kryjí i pojistné události, které se stanou mimo domov.

Jedná se například o ukradené kolo, které jste nechali zamčené před obchodem, nebo o autosedačku, kterou Vám někdo odcizil ze zamknutého auta,“ dodává Jana Zemanová z České spořitelny.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Jiří Hrbáček, Wood & Company

Jiří Hrbáček: Chceme být investiční kotvou. Věříme, že čistý výnos 8 až 10 % je dlouhodobě udržitelný

Čím jsou zajímavé investice do komerčních realit? Jak ovlivňuje trh současná energetická krize a vysoká inflace? A jak se v tomto prostředí daří realitním fondům WOOD & Company? Na tyto a další otázky odpovídal Jiří Hrbáček, portfoliomanažer a místopředseda představenstva WOOD & Company.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Wood & Company

11. 11. 2022

vyvlastnění

Inflační doložka v nájemní smlouvě: Jak na ni?

Do smluvních vztahů – nájem bytu nevyjímaje – se po letech opět vrací inflační doložky. Podle dat Českého statistického úřadu totiž vzrostly spotřebitelské ceny v letošním červnu meziročně o 17,2 %. Jak inflační doložku do nájemní smlouvy zakotvit a jak postupovat, pokud s ní nájemce nesouhlasí?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

25. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *