EUR 24.755

USD 23.747

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.755

USD 23.747

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 02. 2022

1 komentář

Jak dopadá na zájemce o vlastní nemovitost růst cen stavebních materiálů?

 

Zdražování ve stavebnictví se nezastavilo. Dochází tak často k situacím, kdy stavební firma je vzhledem ke zdražení stavebního materiálu nucena zvýšit cenu. Spotřebitel tak musí rychle upravovat projekt, nebo shánět další finanční prostředky. Jak se ceny za novostavbu rekonstruovanou nemovitost vůbec stanovují a případně i mění? 

Cenový růst stavebních materiálů se týká jak lidí, kteří se rozhodli pro vlastní stavbu nebo rekonstrukci, tak i těch, kteří chtějí koupit nový byt v rámci developerského projektu. V první variantě uzavírají spotřebitelé se stavební firmou smlouvu o dílo a při stavbě nebo rekonstrukci domu jsou v aktivnější pozici objednatele. Ve druhé podepisují spotřebitelé obvykle s developerem smlouvu o smlouvě budoucí, ve které se zavazují dům nebo byt koupit, jakmile bude postavený či zrekonstruovaný. Problém obou variant je, že předjednané ceny nemusí být konečné.

Smlouva o dílo

Nejjistější způsob určení ceny je pevná částka, ta je však typická spíše pro menší díla a ve stavebnictví se používá zřídka. Naproti tomu obvyklé je určit cenu stavby tzv. s odkazem na rozpočet. Je potřeba ohlídat, aby byl rozpočet součástí smlouvy. Samozřejmě je potřeba, aby byl rozpočet závazný a úplný.

„Tyto rozpočty totiž nemůže stavebník měnit bez vašeho souhlasu, i kdyby se zvýšila nákladnost jeho práce, používaných stavebnin apod. Pokud bude muset stavitel například položit oproti plánu víc metrů kabelových rozvodů, nedoplácíte je vy, ale on,“ vysvětluje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Proto není divu, že mají stavební firmy raději rozpočty s výhradou nezávaznosti a neúplnosti. „U těch si dejte skutečně dobrý pozor, protože domluvená cena u tohoto typu rozpočtu nemusí být zdaleka konečná. Při modernizaci či rekonstrukci bytu se může po demontáži podlahy a stržení obkladů ukázat, že plánované práce nebo materiál nebudou stačit a zhotovitel bude žádat navýšení ceny,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

REKLAMA

Žádost o navýšení musí stavební firma sdělit včas, jinak na něj nemá nárok. Zvýšení tedy sice není automatické, ale když nebudete souhlasit, může zhotovitel požádat o určení ceny soud. Soudní spory přitom trvají dlouho a můžou skončit i vaším neúspěchem. Celá tahanice o cenu se tak může navíc prodražit ještě o soudní výlohy.

Pokud chce zhotovitel překročit původní rozpočet (sjednaný třeba před rokem) o víc než 10 %, můžete od smlouvy odstoupit. Jenže musíte zaplatit vše, co stavební společnost doposud vykonala, a navíc budete potřebovat někoho, kdo na její práci naváže a stavbu nebo rekonstrukci vám dokončí. Počítejte však s tím, že podobně levnou variantu jako před rokem dnes jen těžko seženete.

Méně frekventovanými variantami ve stavebnictví je cena určená odhadem nebo cena obvyklá. Jak plyne už z názvů, ani zde nemáte žádnou jistotu finální výše ceny a tyto varianty nelze u staveb doporučit.

Kupní smlouva

Ani prodejci, resp. developeři ,nechtějí být těmi, kteří zvýšené stavební náklady ponesou. Snaží se je proto přesunout na kupující spotřebitele. Obecně není problém, ani ve vztahu ke spotřebiteli, domluvit si v kupní smlouvě o nemovitosti možnost v budoucnu zdražit. Důležité ale je, aby zdražení mělo objektivní důvod – inflaci, změnu kurzu, zvýšení úrokových sazeb apod. Důvod není nenasytnost prodávajícího. Zároveň by při podstatném zdražení (podle Nejvyššího soudu 10 až 20 %) měl spotřebitel mít možnost od smlouvy bez postihu odstoupit.

REKLAMA

Možná jste ještě neuzavřeli samotnou kupní smlouvu, ale zatím „jen“ smlouvu o smlouvě budoucí. V té jste se zavázali, že uzavřete v budoucnu kupní smlouvu a dům si koupíte až za nějakou dobu. A byť jste si předjednali určitou cenu, v konečném návrhu prodávajícího se objevila cena výrazně vyšší, protože prodejce si takovou možnost ve smlouvě ošetřil.

Co dělat? „Smlouva o smlouvě budoucí je v tomto ohledu dost specifická. Pokud se na finální ceně navzájem nedohodnete a konečnou kupní smlouvu proto odmítnete uzavřít, má prodávající (ale i vy) možnost požádat soud, aby smlouvu – tedy i cenu – určil definitivně soudním rozhodnutím. To musí všichni respektovat,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • AB

    27 května, 2022

    A co kdyz developer nema osetreno smlouvou moznost navyseni kupni ceny a s navysenim si vzpomene az tesne pred kolaudaci? Ma i tak pravo si urcovat zmenu ceny? Dekuji

    Odpovědět