EUR 24.345

USD 23.279

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.345

USD 23.279

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 10. 2022

0 komentářů

Jak koupit nemovitost v zahraničí?

 

Český realitní trh je nejspíše na svém vrcholu. Nemovitost se cenou vyšplhaly za poslední dva roky velmi vysoko a cena zatím klesat výrazně nezačala. Dá se sice čekat, že v dohledné době dojde k cenové korekci, ale spoléhat na to jeden nemůže. Navíc české hypotéky mají několikanásobně vyšší úrokové sazby, než jsou ty v eurozóně. Nabízí se tedy řešení. Koupit relativně levnější nemovitost v zahraničí a k tomu využít zahraniční hypotéku s levnější úrokovou sazbou. Je to vůbec možné? 

Rozhodně to není nemožné. A evropský společný trh víceméně dost usnadnil jak nákup nemovitosti, tak i získání hypotéky na zahraničním trhu. Je ale nutné počítat, že to bude celkem náročný proces a že to nebudete tak jednoduché jak u nás v Česku.

Zahraniční pravidla pro nemovitostní trh

Většina zemí EU nijak neomezuje prodej nemovitostí pro české občany. Je ale nutno se připravit na to, že se prodej a následná držba nemovitosti řídí dle pravidel dané země. Je tak vhodné si nejdříve vytipovat lokalitu, kde byste nemovitost nejraději vlastnili a poté si najít dostatek informací, jaké například budete platit daně, jaké poplatky za převod nemovitosti, notářské poplatky, poplatky realitce a podobně. Abyste získali alespoň nějaký přehled o celkových nákladech.

Pokud navíc kupujete nemovitost jako investici a budete ji pronajímat na krátkodobý pronájem, je dobré si udělat alespoň menší představu také o tom, jak budete nemovitost spravovat a zda budete využívat služby nějakého místního správce. Také je dobré pamatovat na to, že letní sezóna není v evropských podmínkách nijak dlouhá, podle toho se bude samozřejmě odvíjet očekávaná výnosnost nemovitosti příjmu z pronájmu.

Každopádně platí, že mezi nejoblíbenější destinace pro nákup nemovitostí patří pro Čechy Chorvatsko, poté Španělsko, Francie a Rakousko. Právě rakouské Alpy nabízí dvojí sezónu a díky tomu může nemovitost generovat pronájem prakticky celý rok. Ceny jsou sice vyšší, ale zase to není moc daleko a návratnost investice je výhodnější.

Jak budete za nemovitost platit

Pokud kupujete nemovitost v zahraničí, můžete si vybrat: budete platit v hotovosti, vezmete si českou hypotéku, vezmete si hypotéku v zahraničí. Pro nákup zahraniční nemovitosti v případě Čechů často platí, že ji kupují za hotové. Je to tak jednodušší, navíc řada kupujících bere zahraniční nemovitost spíše jako investici a podle toho si na to v investičním portfoliu vyčlení hotovost.

REKLAMA

Na nemovitost v zahraničí si ale můžete i půjčit. A to jak u nás doma, tak i v místě nemovitosti. Pokud budete nákup financovat českou hypotékou, tak je to možné, pokud máte nemovitosti v Česku, kterou můžete zastavit. Za českou hypotéku totiž musíte ručit českou nemovitostí.

Při zahraniční hypotéce zase bohužel platí, že se na vás zahraniční banka bude dívat jako na cizince. A jako takového si vás bude důkladně prověřovat. Nejspíše také budete muset delší dobu hledat vhodnou banku, u které splníte podmínky, banka bude poté výrazně prověřovat vaše příjmy a nejspíše vám 100% hypotéku jen tak nedá. Na druhou stranu je ale pravda, že české hypoteční sazby se momentálně pohybují velmi vysoko a většina zemí eurozóny nabízí úrokové sazby výrazně nižší.

Nezapomeňte na daně

Krom samotného nákupu byste také měli sledovat daňové zákony dané země. Zatímco v Česku byla daň z nabytí nemovitosti před pár lety zrušena, tak spousta evropských zemí tuto daň stále vybírá. Nehledě na to, že budete muset platit pravidelně i daň z držení nemovitosti, která může být výrazně náročnější než česká daň z nemovitosti.

Budete rekonstruovat?

Samozřejmě se také nabízí to, že koupíte levnou zahraniční nemovitost v nepříliš dobrém stavu a tu zrekonstruujete. V takovém případě se ale připravte na to, že to nebude právě jednoduché. Ona rekonstrukce nemovitosti je hodně náročná disciplína i v českých podmínkách. V cizí zemi, kde se mluví cizím jazykem a kde ani trvale nebydlíte, to může být nad vaše síly.

U zahraniční nemovitosti tak zvažte nejen to, za kolik nemovitosti koupíte a kde na to vezmete, ale především praktické věci opravy a následné správy nemovitosti. To vše může být velmi časově a finančně náročné.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby v Česku

ČNB zatím sazby nezvyšuje, ale i přesto hypotéky zdražují?

Nijak výrazně se nečekalo, že by bankovní rada ČNB změnila nastavení monetární politiky a že by zvedla v tomto roce ještě jednou úrokové sazby. A na listopadovém zasedání byla klíčová úroková sazba ponechána na 7 %. Co to znamená pro hypotéky a jak dlouho budou ještě zdražovat?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

23. 11. 2022

Zdarma garáž, kuchyň nebo dotovaná hypotéka – developeři shánějí kupce

Developeři aktuálně nabízí různé pobídky pro kupující. Nejčastěji se jedná o garážové stání zdarma, příspěvek na vybavení či výhodnější hypotéky. Při platbě v hotovosti lze u větších developerů výjimečně získat i slevu z kupní ceny. Vyplývá to z analýzy Home Portal, který posuzoval nabídky 102 developerů, přičemž 58 % z nich pobídky využívá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022

Dostaly už se hypotéky na své dno?

Banky a stavební spořitelny poskytly v říjnu stejně jako v září hypoteční úvěry v objemu mírně převyšujícím 7 mld. Kč. Meziměsíčně tak objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval po třech měsících silných dvouciferných poklesů. V meziročním srovnání pokles objemu poskytnutých hypoték setrval na silných 80 %. Ve srovnání s říjnem předminulého roku je objem nižší o více než tři čtvrtiny. Uvedené informace plynou z dat ČBA […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

15. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *