EUR 25.350

USD 23.394

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.350

USD 23.394

Text: Petr Zámečník

09. 08. 2012

1 komentář

Jak lze také prodávat nemovitost

 


 

Většina majitelů nemovitostí se snaží při prodeji dosáhnout co možná nejvyšší ceny. K tomu slouží celá řada nástrojů, které cílí na potenciální zájemce. Motivy jsou přitom zcela zjevné a pochopitelné – když svůj majetek prodávají, chtějí z něj utržit co nejvíce peněz. Proč by někdo jednal jinak?

Důvod se ale najde. Jedním z motivů může být prodej nemovitosti vlastněné předluženým člověkem, který se snaží vyhnout splacení svých závazků. Jeho cílem pak může být uskutečnit prodej spřízněné osobě za nižší než reálnou tržní cenu s tím, že část vyrovnání „půjde bokem“ tak, aby věřitelé dlužníka přišli zkrátka.

Podezření na podobné praktiky vzbuzuje např. prodej rodinného domu v Rajhradicích. Ve veřejné dražbě byl s odhadní cenou 6,8 mil. Kč prodán za vyvolávací cenu 5,5 mil. Kč – a v zápětí se objevil v prodeji realitní kanceláře MEGA reality s cenou 10 mil. Kč. A podezření nevzbuzuje jen tato skutečnost.

Rodinný dům patřil Romanu Černému, který mj. stojí za společností Double Investments, na jejíž pochybné podnikání upozorňovala již i Česká národní banka. Sám Roman Černý má na svém kontě insolvenční řízení a exekuce v objemu desítek milionů korun. Jedním z jeho věřitelů je UniCredit Bank, která svou pohledávku ve výši 11 103 398,34 Kč měla zajištěnou předmětnou nemovitostí. Banka v zájmu uspokojit alespoň část pohledávky dala souhlas k dobrovolné dražbě, jejímž výsledkem byl prodej za necelou polovinu dlužné částky.

Za pozornost ale stojí především způsob prodeje a inzerce nemovitosti. Ten se značně liší mezi prodejem dražitelem, jímž byla společnost Prokonzulta, a následným umístěním v realitní nabídce společnosti MEGA reality, která mimochodem spolupracuje se společností Double Investments.

REKLAMA

Rozloha pozemku i zastavěná plocha domu souhlasí v obou případech. Zarážející je ale skutečnost, že do dražby rodinný dům vstupoval jako 6+1, kdežto po dražbě se záhadně rozšířil na 8+1… Mnohem zajímavější jsou ale použité fotografie.

Pokud nebudete chtít nalákat zájemce o koupi nemovitosti, je vhodné použít fotografie, které odrazují již od prohlídky. Takové se podařilo použít při dražbě. Posuďte sami.

Obrázek 1 – 5: Fotografie použité při dražbě
rajhradice-01 rajhradice-02 rajhradice-03 rajhradice-04 rajhradice-05

Poznámka: Fotografie byly zmenšeny

REKLAMA

Zdroj: Prokonzulta

Naopak pokud budete chtít získat co nejvíce zájemců a přilákat mezi nimi i kupce ochotného zaplatit vysokou cenu, je vhodné použít kvalitní fotografie, dobře osvětlené a pořizované za slunečného dne. Takové slouží při prodeji na serveru MEGA reality.

Obrázek 6 – 12: Fotografie použitá v navazující nabídce
rajhradice-06 rajhradice-07 rajhradice-08 rajhradice-09 rajhradice-10 rajhradice-11 rajhradice-12

Poznámka: Fotografie byly zmenšeny

Zdroj: MEGA reality

Může se samozřejmě jednat o nezkušenost dražitele, který mohl mít smůlu na výběr fotografa nebo jen nezískal kvalitní fotografie od prodejce. Nebo naopak o profesionální přístup realitní kanceláře. Okolnosti ale hovoří spíše pro snahu o snížení zájmu při veřejné dražbě, což dokládá i tvrzení zdroje blízkého společnosti DBI.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

aukce - dražba - dražební kladívko

Dražba: Levná cesta k nemovitosti

Ceny nemovitostí zatím letí vzhůru a lidé je přesto kupují. Jenže zdaleka ne všichni pak zvládnou splácet své závazky. Řešením pro ně může být dražba. A to je příležitost pro kupující. S jakou slevou lze nemovitosti v dražbě koupit?

Text: Petr Zámečník

30. 08. 2019

Levně koupit nemovitost můžete i v dražbě. Dejte si ale pozor

Úrokové sazby u hypoték stále klesají a ceny nemovitostí jsou stále příznivé. Mnozí ale stále zapomínají, že existuje více způsobů, jak si dům, či byt koupit. Tím je například dražba. Je pravdou, že nákup nemovitosti má své plusy i mínusy, ale pokud si dáte pozor, můžete na tom vydělat.

Text: Jiří Havelka

24. 02. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Marika

    11 srpna, 2012

    Tento stůl a židle jsou mi povědomé, jednali jsme u nich při organizovaní zápasu v boxu v sídle společnosti DBI. Pak jsme se dověděli, že tam byly schované před exekutorem.

    Odpovědět