EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

16. 12. 2021

Jak moc ještě porostou sazby hypoték

 

Inflace v současné době stoupá do nebývalých výšin. ČNB odhaduje současnou inflaci kolem 6 % a stejnou výši předvídá i pro další rok. V některých segmentech je ale inflace docela určitě i vyšší, například nemovitosti cenově meziročně mohly stoupnout až o 25 %. Není tak divu, že ČNB jedná a zvyšuje klíčové úrokové sazby. Koneckonců jejím cílem by měla být právě cenová stabilita. 

České banky zareagovaly na růst sazeb ČNB celkem rychle a v současné době najdete hypoteční úrokové sazby všech českých bank někde kolem 4% hranice. Pořídíte hypotéku i pod 3% úroky, ale u spousty bank vám už nabídnou přes 4 %. A růst sazeb se nejspíše na této hranici nezastaví. Dokonce se odhaduje, že během dalších měsíců hypotéky překonají hranici 6 %. Přičemž 6% úrokové sazby se na českém trhu už deset let neobjevily.

Opravdu můžou české hypoteční sazby tak moc růst?

Proti růstu sazeb mluví celkem silná konkurence na bankovním trhu. Pravděpodobně si banky netroufnou jít se sazbami tak vysoko. Na druhou stranu se ale do zvyšování sazeb všichni hráči pustili více než ochotně a to bez ohledu na nějakou konkurenci nebo podíl trhu. Každopádně je jasné, že hypotečním bankám v následujícím období asi byznys moc nepokvete.

Na vině bude celková situace na hypotečním trhu. Kdy ceny nemovitostí rapidně rostou, především v důsledku převisu poptávky nad nabídkou nových i starých nemovitostí. K tomu se přidala i ČNB, která nově opět reguluje poskytované hypotéky. Připočtěme k tomu ještě rostoucí sazby a z rovnice nám nejspíš vypadne, že stále větší část potencionálních dlužníků si tu svou vysněnou nemovitost a s ní spojenou hypotéku nebudou moci dovolit.

REKLAMA

Hypoteční trh by tam mohl začít v následujících měsících ochlazovat, nejspíše už během pozdní zimy. Ubude potencionálních nových klientů, zatímco ti stávající budou muset řešit, co dělat s končícími fixacemi nízkých úroků.

Rychlý růst přinese rychlé ochlazení?

Hypotéky v současné době vyrostly opravdu rychle. Ještě na začátku září jste si mohli pořídit hypotéku se sazbou začínající na jedničku. Po Novém roce už vám nejspíš kdekdo nabídne sazbu se čtyřkou na začátku. Může si to ale český hypoteční trh vůbec dovolit?

Banky si v uplynulých letech zvykly na růst. Hypotéky se poskytovaly stále více zájemcům, navíc jak rostly ceny nemovitostí, tak se zvyšovala i částka průměrné hypotéky. Trh rostl a s ním i tržby jednotlivých bank. Zvyšoval se počet klientů a i přes stále klesající úroky se zvyšovaly zisky. Na takto ideální situaci se dobře zvyká a teď by si banky měly zvyknout na menší trh?

Je tak otázkou, k čemu se banky odhodlají, aby alespoň část svých současných tržeb zachovaly. Ke slovu určitě přijdou marketingové pobídky a je možné čekat, že průměrná poskytovaná sazba se přece jenom zastaví někde na pěti procentech. Je ovšem otázkou, jak moc to ovlivní další kroky ČNB, která avizovala, že se nebude bát ani dalšího zvyšování sazeb.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Aktuální sazby hypoték: Hypotéky za 5 %? Již brzy!

Úrokové sazby hypoték se začátkem nového roku stagnují. Přestože Česká národní banka (ČNB) na konci prosince opět zvýšila základní úrokovou sazbu, většina bank zatím s dalším zdražováním hypoték vyčkává. Hypoteční sazby by se přesto již brzy mohly přehoupnout za hranici 5 % p. a.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Shutterstock

04. 01. 2022

Fincentrum Hypoindex listopad 2021: Objem hypoték je letos už na úrovni čtvrtiny státního rozpočtu, sazby dál rostou

Průměrná úroková sazba hypoték se podle Fincentrum Hypoindexu v listopadu přiblížila hranici 3 %. Ani růst úrokových sazeb ale nezbrzdil zájem o hypotéky. Banky sjednaly hypotéky za více než 37 miliard korun. V letošním roce by se mohl objem poskytnutých hypoték vyšplhat až za hranici 420 miliard korun.

Text: Jana Zámečníková

14. 12. 2021

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *