EUR 24.315

USD 23.120

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.315

USD 23.120

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

0 komentářů

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

 

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů. 

Během listopadu doznívalo na hypotečním trhu rozhodnutí ČNB o zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 %, ke kterému přistoupila centrální banka na začátku listopadu. Sazby od té doby zvýšily všechny banky bez výjimky, některé ale stále nabízejí sazby pod 4 %.

Česká spořitelna překračuje zatím jako poslední 4 %

Nad hranici 4 % zdražilo hypotéky v listopadu hned sedm bank. Jako poslední se k nim zatím připojila Česká spořitelna, která s platností od 1. prosince zdražila hypoteční úvěry o půl procentního bodu. Sazby hypoték s fixací na jeden rok tak v České spořitelně začínají na 4,74 % p. a., s fixací na tři roky na 4,24 % p. a. a s fixací na pět let na 4,14 % p. a.

O něco výrazněji zdražila hypotéky skupina ČSOB, která již s platností od 15. listopadu zvýšila sazby tří a pětiletých fixací o 0,6 procentního bodu na 4,39 % p. a., resp. 4,19 % p. a. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok pak vzrostly o 0,7 procentního bodu na 4,59 % p. a.

„Naše původní plány počítaly s pomalejším růstem úrokových sazeb. Nové sazby jsou nicméně reakcí na razantní krok ČNB, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Komerční banka zdražila hypotéky fixované na tři a pět let na stejnou úroveň jako skupina ČSOB, ale až s platností od 29. listopadu. Sazby hypoték s fixací na tři roky vzrostly o 0,8 procentního bodu na 4,39 % p. a. a sazby hypoték fixovaných na pět let o 0,7 procentního bodu na 4,19 % p. a. Hypotéky s fixací na jeden rok pak zdražily v Komerční bance dokonce o 0,9 procentního bodu na 4,49 % p. a.

REKLAMA

Nad 4 % také Creditas, Equa, Moneta i UniCredit Bank

Banka Creditas zvýšila sazby hypoték s fixací na tři a pět let shodně o 0,7 procentního bodu na 4,39 % p. a., resp. 4,29 % p. a. Raiffeisenbank zdražila hypotéky také o 0,7 procentního bodu a všechny sledované fixace začínají nově na 4,19 % p. a.

Moneta Money Bank se rozhodla k podobně razantnímu kroku jako ČNB. Sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky zvýšila shodně o 1,35 procentního bodu na 4,39 % p. a. a s fixací na pět let o 1,15 procentního bodu na 4,29 % p. a. Equa bank přistoupila také k výraznějšímu zdražení hypoték. Sazby hypoték s fixací na tři a pět let zvýšila o jeden procentní bod na 4,49 % p. a.

UniCredit Bank poslala sazby pětiletých fixací těsně za hranici 4 %, když je zvýšila o 0,54 procentního bodu na 4,09 % p. a. Sazby hypoték s fixací na tři roky pak vzrostly o 0,53 procentního bodu na 4,19 % p. a.

Pod hranicí 4 % již jen několik posledních bank

Hypotéky zdražily i ostatní banky, jejich sazby se však stále drží pod čtyřprocentní hranicí. Air Bank zvýšila sazby s platností od 15. listopadu, a to o 0,8 procentního bodu u pětileté fixace na 3,74 % p. a. V mBank vzrostly sazby již od 9. listopadu o 0,4 procentního bodu u všech sledovaných fixací na 3,99 % p. a.

Sberbank zdražila jednoleté fixace o 0,45 procentního bodu na 3,89 % p. a., tříleté fixace o půl procentního bodu také na 3,89 % p. a. a pětileté fixace o 0,4 procentního bodu na 3,79 % p. a.

Fio banka sice od 6. listopadu zvýšila úrokové sazby hypoték až o 1,2 procentního bodu, přesto stále zůstává nejlevnější hypoteční bankou na trhu. Hypotéky fixované na jeden rok vzrostly nejvíce, tedy o 1,2 procentního bodu na 3,48 % p. a., hypotéky s fixací na tři roky o jeden procentní bod na 3,48 % p. a. a s fixací na pět let o 0,9 procentního bodu na 3,38 % p. a.

Blíží se další zdražování hypoték?

Další tak razantní zvýšení základní úrokové sazby, o kterém ČNB rozhodla na začátku listopadu, již podle člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba nejspíš nepřijde. „Tak velké překvapení vás už nečeká. Dohnali jsme inflační vývoj,“ řekl v rozhovoru pro ekonomický podcast MakroMixér koncem listopadu Tomáš Holub.

REKLAMA

Centrální banka ovšem ještě v letošním roce s utahováním měnových kohoutů zřejmě neskončila. Guvernér ČNB Jiří Rusnok sice minulý týden prohlásil, že by sazby v prosinci mohly zůstat beze změny, prognóza ČNB ale počítá s dalším nárůstem sazeb až ke 3,25 % na začátku příštího roku a inflace se navíc nevyvíjí podle představ centrálních bankéřů.

„Samozřejmě předpokládám, že bude návrh na další zvýšení sazeb, ale očekával bych za sebe, že to bude už v nějakém víceméně normálním rámci,“ uvedl Jiří Rusnok pro Reuters. Za standardní růst základních úrokových sazeb je zpravidla považováno zvýšení o čtvrt procentního bodu. O dalším vývoji základních sazeb bude ČNB rozhodovat 22. prosince.

Úrokové sazby hypoték tak zřejmě nečeká v nejbližší době obrat k lepšímu, navíc zůstává vysoká i cena peněz na mezibankovním trhu. Hypotéky tak budou dál zdražovat, i když možná pomalejším tempem.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 12. 2021

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Air Bank: *Nabízí hypotéky s fixací na 5, 7 a 10 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun a při sjednání pojištění schopnosti splácet.

REKLAMA

Banka Creditas: Nemovitost musí být pojištěna (volba pojišťovny je zcela na klientovi), splácení úvěru z účtu CREDITAS (vedení i nejčastější služby jsou zdarma). Bez povinného pojištění schopnosti splácet či životního pojištění. Sjednání, zpracování úvěru i online ocenění nemovitosti je zdarma.

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

ČSOB: Výše uvedené úrokové sazby platí pro nově poskytnuté hypoteční úvěry po dobu prvního fixačního období. V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu.

Equa Bank: Uvedené úrokové sazby platí při sjednání pojištění schopnosti splácet (jinak + 0,2 %) a výši hypotéky alespoň 1 mil. Kč (jinak + 0,1 %).

Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti, pojištěním schopnosti splácet a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Hypoteční banka: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.

mBank: Zvýhodněná sazba zahrnuje slevu 0,65 % p.a. Sleva je poskytnuta klientům s jiným úvěrovým produktem mBank (mPůjčka Plus, mPůjčka Pro nebo kreditní karta mBank), u něhož nedošlo za posledních 6 měsíců k selhání při jeho splácení.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Podmínkou sazby je: Minimální měsíční obrat na účtu MMB 15 tis. Kč, Čerpání úvěru do 3 měsíců od podpisu, Udělení individuální sazby (započtena sleva, kterou dostává více jak 80 % klientů).

Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 1 milion korun (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 95 % je o 0.5 procentní bod dražší.

Wüstenrot: Od 1. července 2020 je možné sjednat hypoteční produkty Wüstenrot pouze pod značkou Moneta. K tomuto datu došlo ke spojení hypoteční divize Monety a Wüstenrot hypoteční banky pod Moneta hypoteční banku.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Vzít hypotéka je stále výhodnější než nechat úspory užírat inflací

Pro všechny, kteří míří do vlastního, to však nemusí nutně znamenat „stopku“. Naopak. Koupě nemovitosti v Česku je i nadále vnímána jako bezpečný přístav, který dlouhodobě ukázal, že umí inflaci porazit. Při dnešním tempu znehodnocování úspor nedává smysl držet peníze na účtu. Dá se na to koukat jinou optikou: rozdíl mezi inflací a úrokovou sazbou je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 12. 2022

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *