EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

0 komentářů

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

 

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Loading 

Během listopadu doznívalo na hypotečním trhu rozhodnutí ČNB o zvýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu na 2,75 %, ke kterému přistoupila centrální banka na začátku listopadu. Sazby od té doby zvýšily všechny banky bez výjimky, některé ale stále nabízejí sazby pod 4 %.

Česká spořitelna překračuje zatím jako poslední 4 %

Nad hranici 4 % zdražilo hypotéky v listopadu hned sedm bank. Jako poslední se k nim zatím připojila Česká spořitelna, která s platností od 1. prosince zdražila hypoteční úvěry o půl procentního bodu. Sazby hypoték s fixací na jeden rok tak v České spořitelně začínají na 4,74 % p. a., s fixací na tři roky na 4,24 % p. a. a s fixací na pět let na 4,14 % p. a.

O něco výrazněji zdražila hypotéky skupina ČSOB, která již s platností od 15. listopadu zvýšila sazby tří a pětiletých fixací o 0,6 procentního bodu na 4,39 % p. a., resp. 4,19 % p. a. Sazby hypoték fixovaných na jeden rok pak vzrostly o 0,7 procentního bodu na 4,59 % p. a.

„Naše původní plány počítaly s pomalejším růstem úrokových sazeb. Nové sazby jsou nicméně reakcí na razantní krok ČNB, která se snaží zabránit dalšímu nárůstu inflace,“ vysvětluje Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Komerční banka zdražila hypotéky fixované na tři a pět let na stejnou úroveň jako skupina ČSOB, ale až s platností od 29. listopadu. Sazby hypoték s fixací na tři roky vzrostly o 0,8 procentního bodu na 4,39 % p. a. a sazby hypoték fixovaných na pět let o 0,7 procentního bodu na 4,19 % p. a. Hypotéky s fixací na jeden rok pak zdražily v Komerční bance dokonce o 0,9 procentního bodu na 4,49 % p. a.

REKLAMA

Nad 4 % také Creditas, Equa, Moneta i UniCredit Bank

Banka Creditas zvýšila sazby hypoték s fixací na tři a pět let shodně o 0,7 procentního bodu na 4,39 % p. a., resp. 4,29 % p. a. Raiffeisenbank zdražila hypotéky také o 0,7 procentního bodu a všechny sledované fixace začínají nově na 4,19 % p. a.

Moneta Money Bank se rozhodla k podobně razantnímu kroku jako ČNB. Sazby hypoték s fixací na jeden a tři roky zvýšila shodně o 1,35 procentního bodu na 4,39 % p. a. a s fixací na pět let o 1,15 procentního bodu na 4,29 % p. a. Equa bank přistoupila také k výraznějšímu zdražení hypoték. Sazby hypoték s fixací na tři a pět let zvýšila o jeden procentní bod na 4,49 % p. a.

UniCredit Bank poslala sazby pětiletých fixací těsně za hranici 4 %, když je zvýšila o 0,54 procentního bodu na 4,09 % p. a. Sazby hypoték s fixací na tři roky pak vzrostly o 0,53 procentního bodu na 4,19 % p. a.

Pod hranicí 4 % již jen několik posledních bank

Hypotéky zdražily i ostatní banky, jejich sazby se však stále drží pod čtyřprocentní hranicí. Air Bank zvýšila sazby s platností od 15. listopadu, a to o 0,8 procentního bodu u pětileté fixace na 3,74 % p. a. V mBank vzrostly sazby již od 9. listopadu o 0,4 procentního bodu u všech sledovaných fixací na 3,99 % p. a.

Sberbank zdražila jednoleté fixace o 0,45 procentního bodu na 3,89 % p. a., tříleté fixace o půl procentního bodu také na 3,89 % p. a. a pětileté fixace o 0,4 procentního bodu na 3,79 % p. a.

Fio banka sice od 6. listopadu zvýšila úrokové sazby hypoték až o 1,2 procentního bodu, přesto stále zůstává nejlevnější hypoteční bankou na trhu. Hypotéky fixované na jeden rok vzrostly nejvíce, tedy o 1,2 procentního bodu na 3,48 % p. a., hypotéky s fixací na tři roky o jeden procentní bod na 3,48 % p. a. a s fixací na pět let o 0,9 procentního bodu na 3,38 % p. a.

Blíží se další zdražování hypoték?

Další tak razantní zvýšení základní úrokové sazby, o kterém ČNB rozhodla na začátku listopadu, již podle člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba nejspíš nepřijde. „Tak velké překvapení vás už nečeká. Dohnali jsme inflační vývoj,“ řekl v rozhovoru pro ekonomický podcast MakroMixér koncem listopadu Tomáš Holub.

REKLAMA

Centrální banka ovšem ještě v letošním roce s utahováním měnových kohoutů zřejmě neskončila. Guvernér ČNB Jiří Rusnok sice minulý týden prohlásil, že by sazby v prosinci mohly zůstat beze změny, prognóza ČNB ale počítá s dalším nárůstem sazeb až ke 3,25 % na začátku příštího roku a inflace se navíc nevyvíjí podle představ centrálních bankéřů.

„Samozřejmě předpokládám, že bude návrh na další zvýšení sazeb, ale očekával bych za sebe, že to bude už v nějakém víceméně normálním rámci,“ uvedl Jiří Rusnok pro Reuters. Za standardní růst základních úrokových sazeb je zpravidla považováno zvýšení o čtvrt procentního bodu. O dalším vývoji základních sazeb bude ČNB rozhodovat 22. prosince.

Úrokové sazby hypoték tak zřejmě nečeká v nejbližší době obrat k lepšímu, navíc zůstává vysoká i cena peněz na mezibankovním trhu. Hypotéky tak budou dál zdražovat, i když možná pomalejším tempem.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 1. 12. 2021

Poznámka: *sazby jsou nižší** sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Air Bank: *Nabízí hypotéky s fixací na 5, 7 a 10 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun a při sjednání pojištění schopnosti splácet.

REKLAMA

Banka Creditas: Nemovitost musí být pojištěna (volba pojišťovny je zcela na klientovi), splácení úvěru z účtu CREDITAS (vedení i nejčastější služby jsou zdarma). Bez povinného pojištění schopnosti splácet či životního pojištění. Sjednání, zpracování úvěru i online ocenění nemovitosti je zdarma.

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

ČSOB: Výše uvedené úrokové sazby platí pro nově poskytnuté hypoteční úvěry po dobu prvního fixačního období. V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,2 procentního bodu.

Equa Bank: Uvedené úrokové sazby platí při sjednání pojištění schopnosti splácet (jinak + 0,2 %) a výši hypotéky alespoň 1 mil. Kč (jinak + 0,1 %).

Expobank: Expobank již nové hypotéky neposkytuje.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti, pojištěním schopnosti splácet a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Hypoteční banka: V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta sleva za splácení inkasem z účtu u ČSOB či Poštovní spořitelny za podmínky měsíčního příjmu na účet ve výši min. 1,5 násobku měsíční splátky hypotéky a sleva za sjednání pojištění úvěru či pojištění Forte u ČSOB Pojišťovny (tu lze nahradit slevou za splácení inkasem z účtu spoludlužníka u ČSOB či u Poštovní spořitelny v kombinaci s pojištěním nemovitosti u ČSOB Pojišťovny). V případě nesplnění kterékoliv z podmínek se úroková sazba zvyšuje o 0,1 procentního bodu.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.

mBank: Zvýhodněná sazba zahrnuje slevu 0,65 % p.a. Sleva je poskytnuta klientům s jiným úvěrovým produktem mBank (mPůjčka Plus, mPůjčka Pro nebo kreditní karta mBank), u něhož nedošlo za posledních 6 měsíců k selhání při jeho splácení.

Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank): Podmínkou sazby je: Minimální měsíční obrat na účtu MMB 15 tis. Kč, Čerpání úvěru do 3 měsíců od podpisu, Udělení individuální sazby (započtena sleva, kterou dostává více jak 80 % klientů).

Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,1 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry nad 1 milion korun (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 95 % je o 0.5 procentní bod dražší.

Wüstenrot: Od 1. července 2020 je možné sjednat hypoteční produkty Wüstenrot pouze pod značkou Moneta. K tomuto datu došlo ke spojení hypoteční divize Monety a Wüstenrot hypoteční banky pod Moneta hypoteční banku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

nákup nemovitosti

Je letošní rok vhodný pro nákup nemovitosti?

Letošní rok je charakteristický zatím dvěma zásadními vlastnostmi. Oživení trhu nemovitostí i hypoték přináší určitou naději, že bude brzy lépe. Na druhou stranu, ale trh nemovitostí oživuje o dost rychleji, než klesají úrokové sazby u hypoték. Tak jak tedy: koupit nové bydlení, nebo ještě čekat?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *