EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: Zbyněk Drobiš

21. 08. 2015

0 komentářů

Jak platně odstoupit od spotřebitelského úvěru

 


 

Právo spotřebitele na odstoupení

Zákon o spotřebitelském úvěru vymezuje právo spotřebitele na odstoupení tak, že spotřebitel může od smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, odstoupit bez uvedení důvodů ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření této smlouvy.

Úvěrová smlouva musí obsahovat informace o právu na odstoupení od smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, lhůtě, během níž může být toto právo vykonáno, a dalších podmínkách pro výkon tohoto práva, tedy jak a kam učinit odstoupení. Pokud úvěrová smlouva tyto informace neobsahuje, pak lhůta pro odstoupení neskončí dříve než 14 dnů poté, kdy věřitel spotřebiteli chybějící informace poskytne v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat.

Tip: Jiří Fröhlich: Zprostředkovatelé porušují zákon o úvěrech

Písemné odstoupení

Spotřebitel je povinen učinit odstoupení od úvěrové smlouvy písemně, a to v souladu s informacemi uvedenými v úvěrové smlouvě o právu na odstoupení. Zákon o spotřebitelském úvěru dále stanovuje, že lhůta pro odstoupení je zachována, jestliže je odstoupení odesláno věřiteli nejpozději v poslední den lhůty.

Tip: Úvěr přes drahou telefonní linku? Zakázáno

REKLAMA

Zaplacení jistiny

Po uskutečnění odstoupení od smlouvy, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, je spotřebitel povinen zaplatit věřiteli jistinu nejpozději do 30 dnů ode dne odeslání odstoupení. Spotřebitel je povinen k zaplacení úroku pouze ve výši, na kterou by věřiteli vznikl nárok, pokud by k odstoupení od smlouvy nedošlo, a to za období ode dne, kdy byl spotřebitelský úvěr čerpán, do dne, kdy je jistina splacena.

Věřitel nemá po odstoupení právo požadovat žádná další plnění vyjma věřitelem zaplacených nevratných poplatků orgánům veřejné správy, např. poplatek za vklad zástavního práva do katastru nemovitostí.

Tip: Spotřebitelský úvěr zajištěný směnkou?

Složitost sporů

Spotřebitel by měl být při učinění tohoto právního jednání velmi obezřetný, kdy v případě nejistoty by měl konzultovat s odborníky. Nesprávně učiněné odstoupení od smlouvy by mohlo zapříčinit zbytečné, nejisté a zdlouhavé spory.

REKLAMA

Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme v obdobné situaci konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Tip: Monika Nedelková: Nejčastější jsou spory o poplatky za zprostředkování smlouvy o úvěru

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Fincentrum Hypoindex 2020

Fincentrum Hypoindex 2020: Rekordní rok potvrzen

Rekordní hypoteční rok navzdory koronavirové krizi potvrzen. Objemy překročily hranici 250 miliard korun. Průměrná úroková sazba vázaná na objem podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesla na 2,2 procenta.

Text: Jana Zámečníková

21. 01. 2021

Prázdná peněženka - chudoba - oddlužení - exekuce nájemce

Exekutor klepe na dveře? Na konsolidaci půjček zapomeňte!

Konsolidací půjček můžete měsíčně ušetřit na splátkách i tisíce korun. Konsolidovat je ale potřeba ještě předtím, než vám na dveře zaklepe exekutor. Jak bezpečně konsolidovat a ušetřit nejen na měsíčních splátkách?

Text: Jana Zámečníková

25. 03. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *