EUR 25.445

USD 21.755

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.445

USD 21.755

Text: Hana Bartušková

30. 08. 2021

Jakou nemovitostí můžete ručit u hypotéky

foto: Shutterstock

Hypoteční úvěr je takový úvěr, kde ručíte nemovitostí. Nejčastěji za úvěr ručíte nemovitostí, kterou právě tímto úvěrem kupujete. Nemusí tomu ale být vždy, ručit totiž můžete i nemovitostí jinou. Díky tomu můžete například dosáhnout na vyšší úvěr. 

Proč ručit jinou nemovitostí?

Ručit můžete například současnou nemovitostí, ze které se stěhujete a budete ji pronajímat. Nebo můžete ručit chatou či chalupou, ručit můžete dokonce i více nemovitostmi. Díky tomu, že zvýšíte hodnotu své zástavy, tak snížíte své LTV, neboli to, jak velkou část pořizovací ceny nové nemovitosti zaplatíte z hypotečního úvěru.

100% hypotéky se v České republice v současné době neposkytují, stejně tak i 90% nejsou časté, nejčastěji vám banka půjčí do 80 % pořizovací ceny nemovitosti. Což znamená, že musíte mít na účtu v hotovosti připraveno minimálně dvacet procent na koupi nemovitosti. S růstem cen nemovitostí v posledním roce, může i jen 20% část ceny představovat dost velkou částku.

  • Pokud ale zvýšíte hodnotu své zástavy tím, že tam přidáte další nemovitost, tak vám banka může půjčit i celou částku na koupi nové nemovitosti.
  • Kupujete byt v hodnotě 4 miliony korun. Na takový byt by vám banka půjčila maximálně 3,2 milionu, 800 tisíc musíte doplatit z vlastních zdrojů.
  • Pokud ale jako zástavu poskytnete i například chatu v hodnotě 2 milionů, tak vaše celková zástava má hodnotu 6 milionů. Banka vám tak bez problémů půjčí 4 miliony, protože ty představují pouze 67 % celkové zastavené hodnoty.

Jakou nemovitostí můžete ručit?

Při hypotečním úvěru je možné ručit nemovitostí určenou k trvalému bydlení. Nemůžete tak ručit nemovitostí, která je určená k podnikání. Problém také může nastat, pokud chcete ručit rekreační nemovitostí, například chatou nebo chalupou. Některé banky nechtějí tuto přijímat do zástavy, nebo vám můžou nabídnout pouze nižší čerpání hypotéky z ručení z této nemovitosti. Za určitých podmínek můžete ručit i stavebním pozemkem.

Jaké jsou podmínky pro ručení jinou nemovitostí:

  • nemovitost musí být na území ČR a musí být zapsána v katastru nemovitostí,
  • musí mít přidělené číslo popisné nebo orientační,
  • musí mít více než 50 % plochy určené k bydlení,
  • nesmí na ní být zástavní právo.

 

  • Byt nebo dům: musí být určena k bydlení a nikoliv k podnikání, musíte mít souhlas majitele této nemovitosti.
  • Chata nebo chalupa: musí být určena k trvalému bydlení a celoročně obyvatelná, měla by mít číslo popisné, přístupovou cestu, zavedenou vodu i elektřinu, musíte mít souhlas majitele.
  • Pozemek: musí být určen k výstavbě, musíte mít souhlas majitele.

Majitel musí souhlasit

Základní podmínkou pro ručení jinou nemovitostí je samozřejmě souhlas majitele této nemovitosti. To je jednoduché, pokud k ručení použijete vlastní nemovitost, jako například stávající bydlení. To by ovšem mělo mít už splacenou hypotéku, alespoň její podstatnou část. Pokud na stávajícím bydlení stále máte zástavní právo k hypotéce, je možné, že vám banka nové ručení zamítne. Ale je možné i to, že vám půjčí více peněz, poskytne vám vyšší hypotéku, za kterou budete ručit více nemovitostmi.

Pro ručení můžete ale použít například i byt nebo dům rodičů či jiných příbuzných. V takovém případě potřebujete jejich souhlas. Majitelé této nemovitosti by si ovšem měli uvědomit, že se stávají účastníky hypotečního úvěru. A pokud nebudete řádně splácet, budou muset plnit závazky bance oni. A můžete přijít o obě zastavené nemovitosti. Navíc majitelé nemovitosti ztrácí právo disponovat s touto nemovitostí, nemůžou ji například prodat.

Na druhou stranu, pokud hypotéku budete řádně splácet, tak po čase můžete druhou nemovitost z hypotéky vyvázat. Jednoduše se totiž částka ještě stále nesplacených peněz časem snižuje, a tak se může časem snížit i částka zástavy k hypotečnímu úvěru.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.