EUR 24.365

USD 23.487

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.365

USD 23.487

Jaro láká k rekonstrukcím. Co dělat, než vezmete nářadí do ruky?

 


 

Ti, kteří se pouští do rekonstrukcí, k tomu mají různé důvody. Jedni chtějí mít hezčí bydlení, nebo aspoň stejné jako má soused, jiní chtějí ušetřit například na energiích.

Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci domu na jaře a hlavně v létě před začátkem podzimu je úspora energie. Ve starších stavbách lze totiž díky rekonstrukci snížit spotřebu energie více než o polovinu,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje na produkci dveří, garážových vrat a stínicí techniky.

S úsporou peněz souvisí i forma rekonstrukcí, respektive rozhodnutí, zda si najmout firmu, nebo si zrekonstruovat nemovitost svépomocí. Na najmutí firmy jsou potřeba peníze, na svépomoc hlavně čas a šikovné ruce. Čechů, kteří si stavějí a rekonstruují domy svépomocí, stále přibývá. Hlavním motivem výstavby vlastními silami je především nižší cena celé stavby. Bez pozemku vyjde jeden metr čtvereční domu postaveného svépomocí zhruba na sedm až dvanáct tisíc korun, u developerů je to často až trojnásobně více.

To se týká ale staveb. U běžných rekonstrukcíbytů  jsou samozřejmě celkové náklady nižší. Každopádně výsledný rozpočet berte s rezervou, abyste se dobrali opravdu konečné sumy, navyšte pro jistotu rozpočet o třetinu. Takhle vás nevyleká nějaká investice navíc. Když vám pak peníze zbydou, bude to jen příjemný bonus.

Někdy ale lidé předení své síly i časové možnosti, rekonstrukci sami začnou, ale za nějaký čas si na dokončení rekonstrukce najmou stavební firmu. Ušetří nějaké peníze a firma úpravu nemovitosti dotáhne do zdárného konce.

REKLAMA

Pokud vybíráte stavební firmu, je dobré dát na doporučení svých blízkých. Ne nadarmo se říká, že reference jsou nejlepší reklamou. Pokud nikoho takového kolem sebe nemáte, nechte si třeba od tří firem udělat rozpočet stavby, nebo rekonstrukce. Vyberte si nejlepší nabídku nejen podle ceny, ale také podle komunikace, zvoleného materiálu a rozpracování nabídky.

Na rekonstrukci hlavně se stavebním spořením

Vhodnost úvěrů ze stavebního spoření při rekonstrukcích či modernizacích vlastního bydlení potvrdil aktuální průzkum společnosti IBRS. „Pro rekonstrukci bydlení by úvěr od stavební spořitelny volilo 49 % dotázaných, zatímco spotřebitelský úvěr by si vybralo jen 22 % dotázaných,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Pro takové částky není vhodná hypotéka, i když průměrné úrokové sazby jsou podle Fincentrum Hypoindex na rekordně nízké úrovni. Hypotékou je ale lepší financovat koupi nemovitosti, nikoli její rekonstrukci. Většinou je nutná zástava nemovitosti a půjčují se vyšší částky. Na druhou stranu spotřebitelské úvěry se hodí na půjčky do 100 tisíc korun. „Právě u rekonstrukcí a modernizací tak úvěr ze stavebního spoření hraje nezastupitelnou roli,“ dodal Vladimír Staňura.

A kdo v domácnosti o rekonstrukci rozhoduje?

Aktéry rekonstrukce většinou bývají ženy, to nikoho nepřekvapí. Ale pak o samotné rekonstrukci rozhodují většinou partneři dohromady. O rekonstrukci a dalších výdajích souvisejících s bydlením rozhoduje zásadně společně s partnerem nebo celou rodinou přes 70 % Čechů. V případě půjčky jsou to dokonce ¾ dotázaných. „Tento fakt se odráží i na rostoucím zájmu o tzv. partnerské půjčky, kde vedle výhodnějších podmínek partneři zároveň snižují riziko neschopnosti splácet,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Za rok se objem poskytnutých hypoték snížil o 82 %

Propad hypoteční aktivity nebere konce. Banky a stavební spořitelny poskytly v září domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,16 miliardy Kč, což je o 2,9 miliardy Kč méně než v srpnu. Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Objemy jsou menší o 82 %. Vyplývá to za aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 10. 2022

Stavební spoření? Na šest let výhodné pro každého

Stavební spoření se státním příspěvkem je stále oblíbený spořicí produkt. A není divu. Od svého vzniku prokázalo vysokou míru bezpečí. A pro klienty obávající se tržního rizika přináší vyšší výnos, než jakého mohou dosáhnout kdekoliv jinde. Pro koho je stavební spoření výhodné?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *