EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Jaro láká k rekonstrukcím. Co dělat, než vezmete nářadí do ruky?

 


 

Ti, kteří se pouští do rekonstrukcí, k tomu mají různé důvody. Jedni chtějí mít hezčí bydlení, nebo aspoň stejné jako má soused, jiní chtějí ušetřit například na energiích.

Hlavní motivací lidí pro rekonstrukci domu na jaře a hlavně v létě před začátkem podzimu je úspora energie. Ve starších stavbách lze totiž díky rekonstrukci snížit spotřebu energie více než o polovinu,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na tuzemském trhu specializuje na produkci dveří, garážových vrat a stínicí techniky.

S úsporou peněz souvisí i forma rekonstrukcí, respektive rozhodnutí, zda si najmout firmu, nebo si zrekonstruovat nemovitost svépomocí. Na najmutí firmy jsou potřeba peníze, na svépomoc hlavně čas a šikovné ruce. Čechů, kteří si stavějí a rekonstruují domy svépomocí, stále přibývá. Hlavním motivem výstavby vlastními silami je především nižší cena celé stavby. Bez pozemku vyjde jeden metr čtvereční domu postaveného svépomocí zhruba na sedm až dvanáct tisíc korun, u developerů je to často až trojnásobně více.

To se týká ale staveb. U běžných rekonstrukcíbytů  jsou samozřejmě celkové náklady nižší. Každopádně výsledný rozpočet berte s rezervou, abyste se dobrali opravdu konečné sumy, navyšte pro jistotu rozpočet o třetinu. Takhle vás nevyleká nějaká investice navíc. Když vám pak peníze zbydou, bude to jen příjemný bonus.

Někdy ale lidé předení své síly i časové možnosti, rekonstrukci sami začnou, ale za nějaký čas si na dokončení rekonstrukce najmou stavební firmu. Ušetří nějaké peníze a firma úpravu nemovitosti dotáhne do zdárného konce.

REKLAMA

Pokud vybíráte stavební firmu, je dobré dát na doporučení svých blízkých. Ne nadarmo se říká, že reference jsou nejlepší reklamou. Pokud nikoho takového kolem sebe nemáte, nechte si třeba od tří firem udělat rozpočet stavby, nebo rekonstrukce. Vyberte si nejlepší nabídku nejen podle ceny, ale také podle komunikace, zvoleného materiálu a rozpracování nabídky.

Na rekonstrukci hlavně se stavebním spořením

Vhodnost úvěrů ze stavebního spoření při rekonstrukcích či modernizacích vlastního bydlení potvrdil aktuální průzkum společnosti IBRS. „Pro rekonstrukci bydlení by úvěr od stavební spořitelny volilo 49 % dotázaných, zatímco spotřebitelský úvěr by si vybralo jen 22 % dotázaných,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Pro takové částky není vhodná hypotéka, i když průměrné úrokové sazby jsou podle Fincentrum Hypoindex na rekordně nízké úrovni. Hypotékou je ale lepší financovat koupi nemovitosti, nikoli její rekonstrukci. Většinou je nutná zástava nemovitosti a půjčují se vyšší částky. Na druhou stranu spotřebitelské úvěry se hodí na půjčky do 100 tisíc korun. „Právě u rekonstrukcí a modernizací tak úvěr ze stavebního spoření hraje nezastupitelnou roli,“ dodal Vladimír Staňura.

A kdo v domácnosti o rekonstrukci rozhoduje?

Aktéry rekonstrukce většinou bývají ženy, to nikoho nepřekvapí. Ale pak o samotné rekonstrukci rozhodují většinou partneři dohromady. O rekonstrukci a dalších výdajích souvisejících s bydlením rozhoduje zásadně společně s partnerem nebo celou rodinou přes 70 % Čechů. V případě půjčky jsou to dokonce ¾ dotázaných. „Tento fakt se odráží i na rostoucím zájmu o tzv. partnerské půjčky, kde vedle výhodnějších podmínek partneři zároveň snižují riziko neschopnosti splácet,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *