Je správná doba na nákup investičního bytu v developerském projektu?
Snižující se úrokové sazby, rostoucí ceny nemovitostí a výjimečné příležitosti k investování. Současná situace na trhu může hrát do karet těm, kteří chtějí zhodnotit kapitál prostřednictvím investičních nemovitostí.

Realitní trh v Praze dlouhodobě vykazuje stabilní růst. Od roku 2000 se ceny nemovitostí zvyšují v průměru o více než 8 procent ročně, zatímco výnosy z nájemného dosahují přes 5 procent ročně. Aktuální ekonomické faktory naznačují, že ceny bytů porostou i nadále, a to zejména s ohledem na klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů.
„Investoři, kteří nakoupí nyní, mohou těžit nejen ze samotného růstu cen nemovitostí, ale i z výhodnějšího financování v budoucnu,“ říká David Bureš, ředitel společnosti Bureš & partneři.
Klíčová výhoda: Nákup v první fázi výstavby
Jedním z nejvýhodnějších způsobů investice je nákup bytu v developerském projektu v jeho rané fázi. „Nejenže jsou ceny bytů v tomto období nejnižší, ale investoři mají také možnost vybírat z nejlepších jednotek v projektu. Jakmile se projekt začne prodávat veřejnosti, nejlepší byty už bývají dávno pryč,“ vysvětluje David Bureš.
Při nákupu v první fázi investor typicky skládá pouze 10–20 procent kupní ceny. Hodnota bytu však do doby jeho dokončení může vzrůst až o 20 procent, což znamená výrazné zhodnocení investovaného kapitálu. Například u bytu v hodnotě 8 milionů Kč s počátečním vkladem 1,6 milionu Kč může během dvou let dojít k nárůstu hodnoty o 800 tisíc Kč – to znamená výnos 50 procent z vlastních prostředků, tedy 25 procent p. a.
Jak chytře financovat investici?
Současné hypoteční sazby jsou vyšší, než na jaké byli investoři v minulých letech zvyklí. Nicméně lze očekávat, že během příštích 1–2 let dojde k jejich poklesu na dlouhodobě průměrné úrovně kolem 3,5–4 procent. Řešením proto je využít strategické financování – schválit si úvěr s roční fixací a čerpání odložit až po kolaudaci. Například o 2 roky později, kdy budou nižší sazby.