EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Kde se bude v roce 2021 zvyšovat daň z nemovitosti?

 

Daň z nemovitosti je místní daň, která je příjmem rozpočtu obce. Výše daně je odvozena od podlahové plochy nemovitosti, místního a základního koeficientu. Přičemž úpravou místního koeficientu můžou obce daň libovolně zvyšovat, nebo snižovat. Které obce budou v lednu 2021 daň z nemovitosti zvyšovat? 

Kde poroste v roce 2021 daň z nemovitosti?

  • Strakonice
  • Havlíčkův Brod
  • Prostějov
  • Slavkov

Daň z nemovitosti poroste díky úpravám koeficientů ve Strakonicích, radnice vidí v této dani zdroj pro financování údržby města. V Havlíčkově Brodě poroste daň pouze u některých nemovitostí, a to u těch, které budou nově zařazeny mezi podnikatelské nemovitosti, půjde například o garáže nebo o stavby určené pro individuální rekreaci. Stejně tak poroste daň i jen pro někoho v Prostějově, ve vybraných částech města se dosud platný koeficient 1,6 zvyšuje na 2,5. Daň pak pro všechny poroste ve Slavkově u Brna.
Celkově tak místní samosprávy nesáhly k výraznému zvyšování daně z nemovitosti, ta poroste pouze v několika málo městech a pouze okrajově. Přičemž ale platí, že právě daň z nemovitosti by mohla financovat výpadek příjmů v důsledku zrušení superhrubé mzdy a výpadku příjmů ze státního rozpočtu. Je tak možné, že obce budou ke zvýšení daně z nemovitosti sahat více v příštích letech tak, aby kompenzovaly tyto výpadky v důsledku koronavirové epidemie.

Zvýšení daně je automatické

Zvýšení daně se poplatník většinou dozví až z předpisu pro platbu daně, které zasílají finanční úřady během dubna a května. Při zvýšení daně není nutné podávat daňové přiznání, zvýšení je automatické pro všechny poplatníky místně příslušné dle nemovitosti. Daňové přiznání k nemovitosti musí podat pouze poplatník, který nově nabyl nemovitost.

Kdy se platí daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je splatná do konce května každého roku, platí se na daný kalendářní rok. Daň platí poplatník, který je uveden jako majitel nemovitosti k 1. lednu daného roku. Pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, tak poplatník může tuto zaplatit ve dvou splátkách, k 31. květnu a k 30. listopadu. Nic mu ale nebrání zaplatit vše najednou v květnové splátce.
Daň z nemovitosti je možné platit převodem, daňovou složenkou, hotově na pokladně finančního úřadu nebo běžnou složenkou. K platbě daně z nemovitosti se také můžete přihlásit prostřednictvím SIPO na České poště.

Osvobození od daně z nemovitosti

Dle zákona o dani z nemovitosti můžou obce osvobodit poplatníky od platby daně z nemovitých věcí. A to z důvodu mimořádné události. V souvislosti s koronavirovou pandemií byl seznam těchto mimořádných událostí rozšířen také o situaci epidemie. Obce tak můžou poplatníka osvobodit od placení daně na pět let v případě:

REKLAMA

  • povodně,
  • vichřice,
  • extrémního sucha,
  • pandemie,
  • opatření vyvolaném krizovými opatřeními podle krizového zákona
  • nebo průmyslové havárie.

Obec musí osvobození vymezit v závazné vyhlášce. Přitom může nemovitosti od daně osvobodit plošně, nebo jmenovitě. Daň pak může být prominuta celkově, nebo jen částečně. Daná vyhláška musí být vyhlášena nejpozději do 31. března roku následujícího po roku, kdy k mimořádné události došlo. Přičemž od daně můžou být osvobozena i již uplynulá období.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Daňové přiznání k dani z nemovitosti

Kdo musí podat do 31. ledna daňové přiznání k dani z nemovitosti

Daňové přiznání k nemovitosti je formulář, který musí vlastníci nemovitostí vyplnit a odeslat finančnímu úřadu do konce ledna, aby oznámili své daňové povinnosti v souvislosti s touto nemovitostí. Formulář obsahuje informace o nemovitosti, jako je její poloha a velikost, stejně jako informace o vlastníkovi, jako jsou jeho jméno a adresa. Daňové přiznání k nemovitosti se […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 01. 2023

Výše daně z nemovitosti 2023

Kde se v roce 2023 změní výše daně z nemovitosti?

Daň z nemovitosti je místní daní a je v pravomoci místních úřadů měnit koeficienty pro výpočet výše této daně. Daň z nemovitosti je tak různě vysoká v různých místech České republiky. A různě se také mění její výše. Protože zvýšení či snížení daně z nemovitosti je v kompetenci místních úřadů.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 12. 2022

Daň z nemovitosti splátka v listopadu

Nezapomeňte na druhou splátku: do konce listopadu je splatná daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je místní daní, kterou daňový poplatník platí vždy každý rok vlastnění nemovitosti. V Česku se daňové přiznání k dani z nemovitosti podává pouze při pořízení nemovitosti a to do konce ledna následujícího roku. Poté finanční úřad rozesílá složenky pro platbu daně, ta je splatná do konce května, případně do konce listopadu, pokud […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *