EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

29. 07. 2022

0 komentářů

Klid a pořádek v domě: Už máte domovní řád?

 

Ačkoliv není povinností společenství vlastníků (či bytových družstev) mít domovní řád zpracovaný, jeho přijetí lze jedině doporučit. Upravuje totiž dopodrobna pravidla chování v domě. Co jím regulovat nelze?

Loading 

Co lze domovním řádem regulovat

Domovní řád musí být v souladu s občanským zákoníkem i stanovami přijatými společenstvím vlastníků. K přijetí domovního řádu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny členů přítomných na příslušném shromáždění. Domovním řádem regulujeme nejčastěji chování ve společných prostorách, ochranu majetku, anebo klid a pořádek v domě.

Obyvatelé domu ocení bližší vymezení povinností při rekonstrukci – například povinnost vlastníka oznámit rekonstrukci s dostatečným předstihem všem obyvatelům prostřednictvím vývěsky v domě, anebo omezení prací brzy ráno, pozdě večer a ve dnech pracovního klidu.

Naproti tomu nelze například zakazovat kouření v bytě (to ostatně nelze zakotvit ani do stanov nebo nájemní smlouvy s nájemníkem). Kouření ve společných prostorách však domovní řád zakázat může. Ani domovní řád, ani stanovy také nemohou zakázat krátkodobé ubytování přes platformy typu Airbnb nebo Booking.

„V této souvislosti lze ovšem zakotvit jiné povinnosti a ty pak vymáhat. Např. u krátkodobých pronájmů lze do stanov doplnit povinnost majitele bytu oznámit ve velmi krátké lhůtě, když se změní obyvatelé jeho bytu,“ vysvětluje advokát Ondřej Preuss, zakladatel služby Dostupný advokát. „Společenství vlastníků jednotek tedy může drobně pronájmy ztížit a má zároveň přehled nad tím, co se v domě děje,“ dodává Preuss.

REKLAMA

Pro koho je domovní řád závazný

Domovní řád je závazný nejen pro vlastníky bytových jednotek, ale též pro nájemce, jakékoliv návštěvy, anebo například řemeslníky, kteří v domě provádí opravy.

Uvedené vyplývá z § 1176 občanského zákoníku, podle něhož vlastníkovi jednotce vzniká povinnost „řídit se pravidly pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, pokud byl s těmito pravidly seznámen nebo pokud je měl a mohl znát, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu“.

Z tohoto důvodu je vhodné s pravidly v domovním řádu seznámit všechny osoby, jimž umožníme vstup do domu či bytu – vyvěsit znění domovního řádu na nástěnce, zahrnout jeho znění do nájemních smluv, případně instruovat ve smyslu přijatých pravidel řemeslníky pohybující se v domě.

Sankce za porušování pravidel

Za porušování domovního řádu obvykle společenství vlastníků ukládá peněžité sankce. Hrozba sankcí pak obyvatele domu od nežádoucího chování odrazuje, ačkoliv soudní vymahatelnost není zcela jistá. Bude záležet na okolnostech toho kterého případu.

„SVJ by muselo prokázat, že k porušení řádu došlo a že ho způsobil právě ten který vlastník nebo jeho návštěva. Jako důkazy můžou posloužit fotografie, záznam z bezpečnostní kamery nebo svědectví souseda,“ vysvětluje Ondřej Preuss.

Sankce by měly být zakotveny do stanov, míní Preuss. „Lze je nicméně uvádět i v domovním řádě, musí to však být ve stanovách předpokládáno,“ uzavírá advokát.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *