Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Klientům H-Systemu zbyly oči pro pláč. Exmanažeři trestu uniknou

Monika Lukešová

Lednová amnestie Václava Klause se týkala i tří manažerů H-Systemu, kteří byli obviněni z miliardového podvodu při stavbě rodinných domů. Nejvyšší soud včera odmítl případ obnovit a potvrdil tak, že Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma uniknou trestu. Navíc ani nemusí poškozeným zaplatit vzniklou škodu.

V důsledku té amnestie je anulován odsuzující rozsudek nad manažery, to znamená, že se vyhnou své povinnosti zaplatit škodu, protože v civilním řízení bez odsuzujícího rozsudku je to nevymahatelné,“ reagovala na verdikt právní zástupkyně poškozených Hana Marvanová.

Podle ČT24 by totiž při podání civilní žaloby poškození museli prokazovat vinu exmanažerů, v případě neúspěchu by pak ale museli platit velmi vysoké náklady řízení, tedy i náklady na právníky obhajující amnestované manažery. „Já se domnívám, že po poškozených nelze chtít, aby nesli toto důkazní břemeno s rizikem, že ještě budou platit peníze,“ uvedla advokátka.

H-System: Blamáž na klienty

H-System byl podvodný developerský projekt, který v roce 1993 začala lákat klienty výstavbou levných domků. Zádrhel byl ale v tom, že lidé museli složit peníze ještě předtím, než společnost zahájila stavbu. Z většiny rodinných domků ovšem zbyly jen základové desky – a společnost v roce 1997 zkrachovala.

Klienti, kteří byli okradeni, se před lety smířili se ztrátou, založili Stavební bytové družstvo Svatopluk a domy dostavěli. Do celého projektu nainvestovali dalších téměř 100 milionů korun, domy zkolaudovali a zabydleli. Jenže správce konkurzní podstaty se změnil a v březnu tohoto roku šel projekt do dražby bez ohledu na následnou dostavbu.

Kauza skončila, viníci mohou jásat

Nejvyšší soud sice neobnovil případ třech obviněných exmanažerů společnosti, ale soudci prý neměli na výběr. „Těch osm let tam skutečně bylo a amnestie tak, jak byla napsaná, sedí. Není žádný prostor, aby soud případ vrátil k trestnímu řízení,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Amnestie Václava Klause totiž zahrnuje všechny případy, které leží soudcům na stolech déle jak osm let.

V roce 2011 za účast na podvodu s levným bydlením dostali tři aktéři podmíněné tresty a měli navíc splácet vzniklou škodu. Jenže proti rozhodnutí vrchního soudu podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání k Nejvyššímu soudu. V prosinci roku 2012, tedy měsíc před Klausovou amnestií, soud rozhodl, že tresty jsou nepřiměřeně nízké a věc vrátil do Prahy.

Hlavní aktér podvodného projektu Petr Smetka si sice odpykává 12 letý trest odnětí svobody, ale zbylí podvodníci trestu už definitivně uniknou. Lidem, kteří pod vidinou levného bydlení skočili na lest, se tak svých peněz ani domů už nedočkají.

Tehdy bylo poškozeno skoro 1 100 lidí a vzniklá škoda dosahovala miliardy korun. Odškodnění se dovolávaly jen čtyři stovky z nich. Ke konci roku 2011 dostali poškození v porovnání s milionovou ztrátou jen drobné. Z konkurzu H-Systemu tehdy byly vyplaceny desítky tisíc korun.  

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Klientům H-Systemu zbyly oči pro pláč. Exmanažeři trestu uniknou”

 1. pucák napsal:

  škoda rečí...

  Nemôžem sa vyjadriť k predmetnej kauze, ani nemám dosť informácií o nej, ani mi to neprináleží, a na to sú ozaj súdy, ale pozriem sa na vec zo širšieho hľadiska. Český exprezident bol, je a vždy bude len gauner, aj vtedy keď bol zaryty antikomunista aj vtedy keď „bil bandu“ s komunistami a iba tak stal sa prezidentom. A jeho januárová amnestia, to je len taká čerešnička na torte.

  1. Pavel napsal:

   Nemáte dost informací, ale

   kdo je gauner je Vám hned jasno. M.j. Smetka byl odsouzen na 12 let uznán vinným a marvanová mohla po něm vysoudit náhradu všem postiženým. Nějak se jí nedaří. Proč asi?

   1. Vondrouš Software napsal:

    Re: Nemáte dost informací, ale

    Nedaří se asi zejména proto, že kde nic není, ani smrt nebere.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *