EUR 24.355

USD 22.601

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.601

Text: Milan Vodička

22. 02. 2021

2 komentáře

Komentář: Hypoteční šílenství v Česku pokračuje

 

Z pohledu hypoték máme za sebou rekordní rok (2020), ale i rekordní leden (2021). Lidé prahnou po novém bydlení, ale i po refinancování starších hypotečních úvěrů s méně výhodnými podmínkami. Tlak v kotli zvyšují nízké úrokové sazby (Fincentrum Hypoindex v lednu 2021 -1,94 % p. a.), ale také rozvolnění podmínek ČNB (uvolnění limitu LTV na 90 % a zrušení dluhových limitů DTI a DSTI), převis poptávky a nekončící růst cen nemovitostí.

Loading 

Vítězové a poražení hypotečně realitní rallye

Proto, abychom pochopili, kdo a proč jsou skuteční vítězi a poražení dnešní doby, je potřeba vrátit se několik let zpátky. Stále si totiž opakuji slova jednoho z významných developerů, který mi sdělil v rozhovoru už v roce 2016 následující: „Je ale pravda, že vzhledem k chaotické legislativní situaci u nás, nedostatečné ochraně investorů a paralýze přípravy nových projektů, se daleko více soustředíme na trh v Německu. Dokonce i na Slovensku je z našeho pohledu proces povolování staveb transparentnější a rychlejší než u nás. Pro Českou republiku, a zejména pro Prahu, je tento vývoj do budoucna nebezpečný. Situace zatím neodvratně spěje k tomu, že již brzy na trhu nebude dostatečná nabídka nových bytů. To uměle zvýší ceny, zhorší dostupnost vlastnického bydlení. Nakonec chyby politiků a úředníků zaplatí lidé ve vyšších cenách bytů.“
No a přesně to se stalo. Akorát ceny nejsou vyšší, ale astronomické. To, že realitní chuť v Česku i přes ekonomickou krizi neopadá, je rovněž zásluhou nízkých úrokových sazeb u hypoték, ale také nezlomnou touhou Čechů po vlastním bydlení, což je velmi rozumné a také nejlepší zajištění na důchod.

A vítězem se stává…

Jasnými vítězi této rallye jsou developerské společnosti a vlastníci jakékoli nemovitosti, kterým se majetek nadprůměrně zhodnotil. Developeři dosud prodali cokoli a za jakékoli ceny. To jim ale nemůže mít nikdo za zlé. Přizpůsobili se realitě, vysoké poptávce, omezenému a zdlouhavému povolování nových projektů a prostě zvyšovali ceny. Udělal by to každý z nás. Takový je prostě kapitalismus.
Na konci pomyslné výsledkové listiny skončili s propastnou ztrátou mladé rodiny s dětmi. Pro které jsou bez pomoci rodičů některé lokality (zejména Praha, ale i řada velkých a větších měst) zcela nedostupné. A bylo by ještě hůř, pokud by ČNB nezrušila v případě hypotečních úvěrů řadu omezujících pravidel.
Mohl bych okomentovat umístění dalších subjektů – bank, stavebních spořitelen, investorů do nemovitostí, krátkodobých i dlouhodobých pronajímatelů, místní samosprávy, stavebních firem, státního rozpočtu, městských a obecních rozpočtů apod. To si nechám na jindy.
Závěrem bych chtěl zmínit skupinu lidí, kteří získali pověstné Pyrrhovo vítězství. To jsou ti, kteří se snaží vytvářet ze slova developer sprosté slovo, ti, kteří neodůvodněně blokují novou výstavbu (a nejde jen o byty), ti, kteří budou všechno a všechny jen kritizovat. Ve svém bojovém zápalu za „správnou věc“ si totiž neuvědomují, že i jejich děti a vnoučata budou jednou chtít vlastní bydlení.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo? I pro některý starší nezateplený dům

Přestože je tepelné čerpadlo jedním z nejúspornějších a ekonomicky nejvýhodnějších zdrojů tepla, jeho provoz má svá specifika a v některých případech nemusí být jeho využití efektivní. Navzdory zažitému mýtu, ale není nutnou podmínkou zateplení domu. Proč může být návratnost investice do tepelného čerpadla rychlejší než u zateplení a kdy je dobré jej kombinovat s fotovoltaikou?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Pácal

  24 února, 2021

  Máme 4 mil. domácností, celkem 4,4 mil. bytových jednotek a ročně se prodá v ČR zhruba 50 – 80tis. jednotek. Mě to jako prahnutí po novém bydlení nepřipadá a nikdy nepřipadalo. Kolik procent bytů ročně změní majitele? Na prstech jedné ruky …. vč. Prahy. Nárůst vlastnického bydlení (typický pro východní země, ne západní) byl dám hl. rozdávání bytů nájemníkům, převody z družstev. bytový trh se moc nehýbe, potřebujeme daleko více transakcí, ale pro nás je typické na nemovitostech sedět, ne je prodávat a kupovat.

  Odpovědět

 • Petr Pavelka

  29 dubna, 2021

  Je to nebotycna svinarna.
  Developery netezi ze sve tvrde prace, anebo z inovativnosti, ale z nizkych urokovych sazeb a ze spatne regulace. Je to snad nejvic neprimo dotovany sektor ze vsech.
  Logickym krokem by bolo zavedeni dane z jejich zisku 50%.

  Odpovědět