EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Text: Milan Vodička

22. 02. 2021

2 komentáře

Komentář: Hypoteční šílenství v Česku pokračuje

 

Z pohledu hypoték máme za sebou rekordní rok (2020), ale i rekordní leden (2021). Lidé prahnou po novém bydlení, ale i po refinancování starších hypotečních úvěrů s méně výhodnými podmínkami. Tlak v kotli zvyšují nízké úrokové sazby (Fincentrum Hypoindex v lednu 2021 -1,94 % p. a.), ale také rozvolnění podmínek ČNB (uvolnění limitu LTV na 90 % a zrušení dluhových limitů DTI a DSTI), převis poptávky a nekončící růst cen nemovitostí.

Loading 

Vítězové a poražení hypotečně realitní rallye

Proto, abychom pochopili, kdo a proč jsou skuteční vítězi a poražení dnešní doby, je potřeba vrátit se několik let zpátky. Stále si totiž opakuji slova jednoho z významných developerů, který mi sdělil v rozhovoru už v roce 2016 následující: „Je ale pravda, že vzhledem k chaotické legislativní situaci u nás, nedostatečné ochraně investorů a paralýze přípravy nových projektů, se daleko více soustředíme na trh v Německu. Dokonce i na Slovensku je z našeho pohledu proces povolování staveb transparentnější a rychlejší než u nás. Pro Českou republiku, a zejména pro Prahu, je tento vývoj do budoucna nebezpečný. Situace zatím neodvratně spěje k tomu, že již brzy na trhu nebude dostatečná nabídka nových bytů. To uměle zvýší ceny, zhorší dostupnost vlastnického bydlení. Nakonec chyby politiků a úředníků zaplatí lidé ve vyšších cenách bytů.“
No a přesně to se stalo. Akorát ceny nejsou vyšší, ale astronomické. To, že realitní chuť v Česku i přes ekonomickou krizi neopadá, je rovněž zásluhou nízkých úrokových sazeb u hypoték, ale také nezlomnou touhou Čechů po vlastním bydlení, což je velmi rozumné a také nejlepší zajištění na důchod.

A vítězem se stává…

Jasnými vítězi této rallye jsou developerské společnosti a vlastníci jakékoli nemovitosti, kterým se majetek nadprůměrně zhodnotil. Developeři dosud prodali cokoli a za jakékoli ceny. To jim ale nemůže mít nikdo za zlé. Přizpůsobili se realitě, vysoké poptávce, omezenému a zdlouhavému povolování nových projektů a prostě zvyšovali ceny. Udělal by to každý z nás. Takový je prostě kapitalismus.
Na konci pomyslné výsledkové listiny skončili s propastnou ztrátou mladé rodiny s dětmi. Pro které jsou bez pomoci rodičů některé lokality (zejména Praha, ale i řada velkých a větších měst) zcela nedostupné. A bylo by ještě hůř, pokud by ČNB nezrušila v případě hypotečních úvěrů řadu omezujících pravidel.
Mohl bych okomentovat umístění dalších subjektů – bank, stavebních spořitelen, investorů do nemovitostí, krátkodobých i dlouhodobých pronajímatelů, místní samosprávy, stavebních firem, státního rozpočtu, městských a obecních rozpočtů apod. To si nechám na jindy.
Závěrem bych chtěl zmínit skupinu lidí, kteří získali pověstné Pyrrhovo vítězství. To jsou ti, kteří se snaží vytvářet ze slova developer sprosté slovo, ti, kteří neodůvodněně blokují novou výstavbu (a nejde jen o byty), ti, kteří budou všechno a všechny jen kritizovat. Ve svém bojovém zápalu za „správnou věc“ si totiž neuvědomují, že i jejich děti a vnoučata budou jednou chtít vlastní bydlení.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Pácal

  24 února, 2021

  Máme 4 mil. domácností, celkem 4,4 mil. bytových jednotek a ročně se prodá v ČR zhruba 50 – 80tis. jednotek. Mě to jako prahnutí po novém bydlení nepřipadá a nikdy nepřipadalo. Kolik procent bytů ročně změní majitele? Na prstech jedné ruky …. vč. Prahy. Nárůst vlastnického bydlení (typický pro východní země, ne západní) byl dám hl. rozdávání bytů nájemníkům, převody z družstev. bytový trh se moc nehýbe, potřebujeme daleko více transakcí, ale pro nás je typické na nemovitostech sedět, ne je prodávat a kupovat.

  Odpovědět

 • Petr Pavelka

  29 dubna, 2021

  Je to nebotycna svinarna.
  Developery netezi ze sve tvrde prace, anebo z inovativnosti, ale z nizkych urokovych sazeb a ze spatne regulace. Je to snad nejvic neprimo dotovany sektor ze vsech.
  Logickym krokem by bolo zavedeni dane z jejich zisku 50%.

  Odpovědět