EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 07. 2023

0 komentářů

Komentář: Roste poměr nájemního bydlení oproti vlastnickému

 

V postsovětském regionu je vlastnické bydlení zastoupené více než z 80 %, naopak na západ od nás je tento stav téměř opačný. Přibližování se západu přináší nový trend, který jde naprosto proti dogmatu nás všech, kteří vyrůstali ve střední a východní Evropě. Tedy mít vlastní střechu nad hlavou je priorita. Slůvko vlastní je zde nejdůležitější.

Loading 

Nastává doba, kdy bydlet v pronájmu vyjde mnohem levněji než si pořídit vlastní bydlení. Samozřejmě ten, kdo má hotovost, nakupuje. Většina těch, kteří si myslí na pořízení nového bydlení pomocí hypotéky, budou v současnosti 2x přemýšlet. Při aktuálních hypotečních sazbách okolo 6 % vychází splátka hypotéky s náklady na bydlení až téměř o 15 % dráž, než když si podobnou nemovitost pronajmou. Tento ukazatel platí především u větších bytů 3+1 a 4+1. Tradičně silně poptávané menší byty mají tento rozdíl menší (5 %) a to právě z důvodu vysoké atraktivity investorů a jejich vyšších marží, kterých dosahují u menších bytových jednotek.

Poptávka se přelévá ve prospěch nájemního bydlení

V roce 2022 bylo 26 % z agregované poptávky na Videobydleni.cz tvořeno kupujícími a 74 % tvořilo budoucí nájemce. V současné době (červenec 2023) se tento trend posunul směrem k poptávajícím po nájemním bydlení, a to až na hodnotu 87 %. Nejvíce přelivu této poptávky dochází v segmentu rodinných domů, kde poptávka již tradičně silně převyšuje nabídku.

Tento trend, který je patrný již od 4Q 2022, je důvodem rychlého růstu nájemního bydlení, v některých regionech až o 25 %. V současné době ale evidujeme stagnaci až mírný pokles indexové hodnoty bydlení v řádu jednotek %. Je to dáno trendovou záležitostí prázdnin, půlka republiky je na zasloužené dovolené. Odhadujeme, že během 3Q a 4Q 2023 bude docházet k mírnému růstu cen na rezidenčním trhu s nájemním bydlením o 5–7 %.

V segmentu pronájmu rodinných domů může cenová hladina do konce roku růst i o více než 10 %. Z tohoto důvodu tvoří prázdniny zajímavou příležitost ke stěhování do nového. Na trhu se sice obchoduje, ale ve velmi omezeném režimu, a to je příležitost, kdy poptávka má malinko vzácnější charakter.

REKLAMA

Můžeme tedy očekávat další zvyšování poměru nájemního bydlení oproti vlastnickému. Důvody jsou nasnadě: Vysoké ceny nových bytů a nejvyšší finanční nedostupnost bydlení (počet let spoření průměrného příjmu na průměrný rodinný byt). Tento ukazatel je v ČR 15 let, v Belgii 6 let, v Řecku 11, v Itálii necelých 10 let.

Makrookénko

V 4Q 2022 jsme upozorňovali na riziko stagflace díky příliš holubičímu přístupu ČNB, a to z důvodu nižší základní sazby oproti inflaci. Tato predikce se bohužel naplnila! Téměř rok od jmenování nového guvernéra a několika členů rady se změnil poměr vah v přístupu k měnové politice směrem k dalšímu neutahování. Jako dárek k ročním narozeninám tato rada dostala pomalé roztáčení měnově-inflační spirály, kdy za měsíc červen byla inflace 9,6 % a mzdy převážně v průmyslu rostly o 11,1 %.

Pokud růst mezd nepůjde nahoru společně s produktivitou, zaděláváme si na problém s možným roztáčením další spirály – minimálně tento trend bude působit proinflačně.

Ekonomika tedy nebyla schlazena dostatečně, trh práce je stále přehřátý a růst nezaměstnanosti v nedohlednu. V této situaci si těžko můžeme představit nějaký pokles sazeb ve 4Q 2023. Podle našich odhadů by toto snížení byl krok špatným směrem. Pro tento rok očekáváme růst naší ekonomiky.

Autor: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *