EUR 25.015

USD 22.963

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.015

USD 22.963

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 02. 2025

Komentář: Státní podpora bydlení? Hlavně už žádné přerozdělování

 

Statistiky ukazují, že průměrný Čech potřebuje na koupi bytu až 13 celoročních hrubých mezd. Tato statistika počítá s bytem o rozloze 70 metrů čtverečních, což není žádný luxus. Ani situace s nájmy není příznivá – ceny vytrvale rostou a nabídka je zejména ve velkých městech, jako je Praha, velmi omezená. V rámci letošních sněmovních voleb politické strany představují různé návrhy na řešení bytové krize. Co mají společného? Často další přerozdělování, a nikoliv řešení příčiny tzv. „nedostatku na trhu s byty“. Jaké jsou jejich návrhy?

Loading



 

„Je potřeba tam nalít další prostředky,“ tak by se dalo charakterizovat uvažování řady předních politiků a samozřejmě se to týká i případu dostupného bydlení. Už plán „Pirátů“ na dostupné bydlení s rozpočtem 7 mld. Kč se mi zdál jako neřešení podstaty problému, kterým je bezesporu nízký počet nových bytů.

Digitalizace stavebního řízení neproběhla úspěšně, a proto se rychle hledají jiné cesty k řešení bytové krize. Nyní se v této věci už šikuje KDU ČSL, která by přichystala na dostupné bydlení rovnou 25 mld. Kč. Nabízí se otázka, proč tedy nezačít stavět s veřejnými výdaji v řádu stovek miliard.

Skutečný problém spočívá v přebujelé byrokracii, kterou by bylo nutné razantně zredukovat a umožnit tak větší výstavbu. To znamená odstranit vysoké bariéry vstupu do odvětví a nechat více prostoru trhu. Developerský projekt na stavbu bytů trvá ve Vídni 2-3 roky, u nás často 7 a více let. To je obrovský rozdíl. Jaká je tedy situace v Praze, pokud jde o počet bytů?

Skutečně se málo staví. V Praze se ročně prodá přibližně 7000 bytů, což je výrazně méně, než by bylo potřeba k pokrytí poptávky. Aby byla nabídka vyvážená s poptávkou, mělo by se každoročně postavit 11–12 tisíc bytů. Bytový fond v Praze činí zhruba 600 tisíc bytových jednotek a každý rok by se mělo obnovit přibližně 1 % tohoto fondu, tedy asi 6000 bytů. K tomu se přidává potřeba ubytovat nově příchozí, kterých je kolem 10 tisíc ročně, což znamená dalších 5000 bytů.

REKLAMA

Aby Praha fungovala efektivně a lidé nemuseli bydlet mimo město, bylo by potřeba postavit alespoň 11 000 bytů ročně. V současnosti se však staví pouze 7000 bytů ročně, což je nedostačující a vede to k akumulaci nedostatku, který momentálně činí 40–50 tisíc bytů. Deficit se nadále prohlubuje a výrazně tlačí ceny nemovitostí vzhůru, protože poptávka stále převyšuje nabídku. Tento výpočet zvládne průměrný český ekonom. Je škoda, že jich vláda zjevně nemá dostatek.

Autor: Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Jak prodat byt zatížený hypotékou?

Splácíte byt s hypotékou, ale potřebujete ho prodat? Máte několik možností, jak to provést. V dnešní době si bydlení na hypotéku pořizuje skoro každý, přitom nikdo neočekává, že zůstane v jednom bytě po celý život. Prodeje bytů s hypotékou jsou dnes naprosto běžné a z pohledu bank jde v zásadě o standardizovaný proces.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 03. 2025