EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 10. 2023

0 komentářů

Kvůli energeticky nehospodárným bytům mohou nájemníci přijít i o desetitisíce

 

Energetický štítek se postupně stal při nákupu a prodeji nemovitosti standardem, při pronájmu ho ale nájemci často příliš neřeší. Pronajímatel má přitom ze zákona povinnost jej předložit, nebo jej v krajním případě nahradit alespoň vyúčtováním energií za uplynulé 3 roky. Velká část pronajímaných bytů je přitom stále v energetické třídě G, tedy mimořádně nehospodárná.

Loading 

Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad upozorňuje, že pronájem energeticky nehospodárné nemovitosti může pro nájemce znamenat ročně i o desetitisíce vyšší náklady, což by měl zohlednit při rozhodování o výši nájemného, které je ochoten platit. Navíc i při mírném zvýšení cen energií se mohou nájemci dostat do platebních problémů, což následně může mít dopad také na pronajímatele bytů.

„Nájemci by se při hledání bydlení měli mít na pozoru, jakou třídu energetické náročnosti má jejich případný nový domov. Často jdou za na první pohled nižším nájemným do méně hospodárných bytů. To pro ně však nemusí být výhodné, měli by si nejdříve udělat propočet. Nižší nájemné nemusí být dostatečně nízké na to, aby kompenzovalo vyšší poplatky za energie. Nájemné může být nižší o tisíc korun, zatímco poplatky budou násobně vyšší než ve srovnatelné nemovitosti s nižší třídou energetické náročnosti. Navíc je dobré si u pronajímatele také ověřit, jaký má s dodavatelem energií sjednán tarif. I ten v konečném vyúčtování hraje velkou roli,“ říká advokát Pavel Strnad.

Rozdíl mezi cenou energií u středně velkého bytu s třídou energetické účinnosti B a stejně velkého bytu energetické třídy G může být až desetitisíce ročně. To může mnohé nájemce dostat do finančních problémů až k neschopnosti splácet, což ohrožuje také pronajímatele.

„Majitelé bytů by se měli mít na pozoru také, protože mimořádně nehospodárná budova může znamenat problém nejenom pro nájemce. Ten se totiž díky vysokým nákladům na energie může lehce dostat do platebních problémů, v krajním případě až k platební neschopnosti. A vystěhovat neplatícího nájemce může být velmi zdlouhavý a finančně náročný proces trvající i celé roky a pronajímatel během něj nebude mít z nemovitosti žádný příjem, zatímco výdaje musí platit dále. Pronajímatelům lze proto doporučit, aby nastavení měsíčních záloh na služby co nejvíce odpovídalo skutečným nákladům na energie, jinak mohou být při vyúčtování překvapeny obě smluvní strany, nájemce a následně i pronajímatel,“ uzavírá Pavel Strnad.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *