EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 10. 2023

0 komentářů

Kvůli energeticky nehospodárným bytům mohou nájemníci přijít i o desetitisíce

 

Energetický štítek se postupně stal při nákupu a prodeji nemovitosti standardem, při pronájmu ho ale nájemci často příliš neřeší. Pronajímatel má přitom ze zákona povinnost jej předložit, nebo jej v krajním případě nahradit alespoň vyúčtováním energií za uplynulé 3 roky. Velká část pronajímaných bytů je přitom stále v energetické třídě G, tedy mimořádně nehospodárná.

Loading 

Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad upozorňuje, že pronájem energeticky nehospodárné nemovitosti může pro nájemce znamenat ročně i o desetitisíce vyšší náklady, což by měl zohlednit při rozhodování o výši nájemného, které je ochoten platit. Navíc i při mírném zvýšení cen energií se mohou nájemci dostat do platebních problémů, což následně může mít dopad také na pronajímatele bytů.

„Nájemci by se při hledání bydlení měli mít na pozoru, jakou třídu energetické náročnosti má jejich případný nový domov. Často jdou za na první pohled nižším nájemným do méně hospodárných bytů. To pro ně však nemusí být výhodné, měli by si nejdříve udělat propočet. Nižší nájemné nemusí být dostatečně nízké na to, aby kompenzovalo vyšší poplatky za energie. Nájemné může být nižší o tisíc korun, zatímco poplatky budou násobně vyšší než ve srovnatelné nemovitosti s nižší třídou energetické náročnosti. Navíc je dobré si u pronajímatele také ověřit, jaký má s dodavatelem energií sjednán tarif. I ten v konečném vyúčtování hraje velkou roli,“ říká advokát Pavel Strnad.

Rozdíl mezi cenou energií u středně velkého bytu s třídou energetické účinnosti B a stejně velkého bytu energetické třídy G může být až desetitisíce ročně. To může mnohé nájemce dostat do finančních problémů až k neschopnosti splácet, což ohrožuje také pronajímatele.

„Majitelé bytů by se měli mít na pozoru také, protože mimořádně nehospodárná budova může znamenat problém nejenom pro nájemce. Ten se totiž díky vysokým nákladům na energie může lehce dostat do platebních problémů, v krajním případě až k platební neschopnosti. A vystěhovat neplatícího nájemce může být velmi zdlouhavý a finančně náročný proces trvající i celé roky a pronajímatel během něj nebude mít z nemovitosti žádný příjem, zatímco výdaje musí platit dále. Pronajímatelům lze proto doporučit, aby nastavení měsíčních záloh na služby co nejvíce odpovídalo skutečným nákladům na energie, jinak mohou být při vyúčtování překvapeny obě smluvní strany, nájemce a následně i pronajímatel,“ uzavírá Pavel Strnad.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *