EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Monika Lukešová

09. 12. 2013

0 komentářů

Lidé mají větší zájem o malé byty. Láká je také víc investice než vlastní bydlení

 


 

Mezi nejprodávanější dispozice bytů letos patří 1+kk a 2+kk. Nejžádanější byty s dispozicemi 1+kk jsou jednotky do cca 35 m2, u 2+kk jsou nejžádanější jednotky do 55 m2. Lokalita pochopitelně vyhovuje každému jiná,“ uvádí Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti Central Group.

Většina kupujících preferuje byty v osobním vlastnictví. Jejich financování je jednodušší, než je tomu u bytů v družstevním vlastnictví. Ale i družstevní byty mají své výhody. Zvlášť, pokud je možné, převést je do osobního vlastnictví do jednoho roku.

Investice vs. Vlastní bydlení

V předešlých letech byl spíše zájem o zabezpečení vlastního bydlení. V roce 2013 se kupující spíše starali o to, kde budou se svojí rodinou bydlet. Letos se to ale změnilo. Díky tomu, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů v roce 2013 klesly i pod tři procenta, mnozí se začali zajímat o koupi nemovitosti pro pronájem a nikoli na vlastní bydlení.

Rok 2013 byl ve znamení především nízkých cen nových bytů a také levných hypoték. Tyto velmi příznivé podmínky způsobily zvýšený zájem o koupi bytů pro investiční účely – právě v tomto případě jsme zaznamenali poměrně velký nárůst oproti loňskému roku,“ dodává Vajner.

Možná se letos dočkáme rekordu v prodeji nemovitostí. Podle odhadů společnosti Ekospol bude na konci roku nejméně o 17 % vyšší počet prodaných nemovitostí v Praze, než tomu bylo v roce 2012. Prodat by se tedy mělo více než 4 700 nových bytů.

REKLAMA

„Disproporce mezi nabídkou a skutečnými prodeji v jednotlivých lokalitách je dána především nabídkou tzv. superlevných projektů a dále cenově dostupných projektů do 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH. Z jednotlivých katastrálních území proto prodejům jednoznačně dominují Horní Měcholupy v Praze 10 a celá řada lokalit v Praze 9, zejména Vysočany, Kyje nebo Letňany. Co ale není, může být a je jen otázkou času, než se superlevné projekty ve větší míře objeví i v Praze 5,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL

Stále bude zájem převážně o menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou. Ti, kteří chtějí koupit byt pro investici, by měli pečlivě rozmýšlet a vybrat třeba nemovitost blízko vysoké školy.

 A čeká nás příští rok nějaká změna?

S velkou pravděpodobností bude stále zájem převážně o menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou. Ti, kteří chtějí koupit byt pro investici, by měli pečlivě rozmýšlet a vybrat třeba nemovitost blízko vysoké školy.

Pravděpodobně se velkých změn v oblasti prodeje a nákupů nedočkáme. „Myslím, že pokud se nerozhýbe ekonomika, žádné zásadní převraty nás nečekají. Velký otazník je samozřejmě reálný dopad nového občanského zákoníku a také vývoje úrokových sazeb a ochoty bank poskytovat hypotéky,“ řekl Pavel Hassman, z RE/MAX 4 you.

REKLAMA

Na trh se však podle něj chystají další firmy se zaměřením na dřevostavby, což by mohlo zvýšit jejich poměr oproti tradičním cihlovým stavbám. Češi jsou ale konzervativní, otázkou tedy je, jak se těmto firmám podaří oslovit lidé, plánující stavbu rodinného domu.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.