EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Lidé mají větší zájem o malé byty. Láká je také víc investice než vlastní bydlení

 


 

Mezi nejprodávanější dispozice bytů letos patří 1+kk a 2+kk. Nejžádanější byty s dispozicemi 1+kk jsou jednotky do cca 35 m2, u 2+kk jsou nejžádanější jednotky do 55 m2. Lokalita pochopitelně vyhovuje každému jiná,“ uvádí Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti Central Group.

Většina kupujících preferuje byty v osobním vlastnictví. Jejich financování je jednodušší, než je tomu u bytů v družstevním vlastnictví. Ale i družstevní byty mají své výhody. Zvlášť, pokud je možné, převést je do osobního vlastnictví do jednoho roku.

Investice vs. Vlastní bydlení

V předešlých letech byl spíše zájem o zabezpečení vlastního bydlení. V roce 2013 se kupující spíše starali o to, kde budou se svojí rodinou bydlet. Letos se to ale změnilo. Díky tomu, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů v roce 2013 klesly i pod tři procenta, mnozí se začali zajímat o koupi nemovitosti pro pronájem a nikoli na vlastní bydlení.

Rok 2013 byl ve znamení především nízkých cen nových bytů a také levných hypoték. Tyto velmi příznivé podmínky způsobily zvýšený zájem o koupi bytů pro investiční účely – právě v tomto případě jsme zaznamenali poměrně velký nárůst oproti loňskému roku,“ dodává Vajner.

Možná se letos dočkáme rekordu v prodeji nemovitostí. Podle odhadů společnosti Ekospol bude na konci roku nejméně o 17 % vyšší počet prodaných nemovitostí v Praze, než tomu bylo v roce 2012. Prodat by se tedy mělo více než 4 700 nových bytů.

REKLAMA

„Disproporce mezi nabídkou a skutečnými prodeji v jednotlivých lokalitách je dána především nabídkou tzv. superlevných projektů a dále cenově dostupných projektů do 45 tisíc korun za metr čtvereční vč. DPH. Z jednotlivých katastrálních území proto prodejům jednoznačně dominují Horní Měcholupy v Praze 10 a celá řada lokalit v Praze 9, zejména Vysočany, Kyje nebo Letňany. Co ale není, může být a je jen otázkou času, než se superlevné projekty ve větší míře objeví i v Praze 5,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL

Stále bude zájem převážně o menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou. Ti, kteří chtějí koupit byt pro investici, by měli pečlivě rozmýšlet a vybrat třeba nemovitost blízko vysoké školy.

 A čeká nás příští rok nějaká změna?

S velkou pravděpodobností bude stále zájem převážně o menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou. Ti, kteří chtějí koupit byt pro investici, by měli pečlivě rozmýšlet a vybrat třeba nemovitost blízko vysoké školy.

Pravděpodobně se velkých změn v oblasti prodeje a nákupů nedočkáme. „Myslím, že pokud se nerozhýbe ekonomika, žádné zásadní převraty nás nečekají. Velký otazník je samozřejmě reálný dopad nového občanského zákoníku a také vývoje úrokových sazeb a ochoty bank poskytovat hypotéky,“ řekl Pavel Hassman, z RE/MAX 4 you.

REKLAMA

Na trh se však podle něj chystají další firmy se zaměřením na dřevostavby, což by mohlo zvýšit jejich poměr oproti tradičním cihlovým stavbám. Češi jsou ale konzervativní, otázkou tedy je, jak se těmto firmám podaří oslovit lidé, plánující stavbu rodinného domu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *