EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Monika Lukešová

29. 10. 2013

1 komentář

Proč (ne)kupovat družstevní byt

 


 

Velkou výhodou družstevního bytu je nízká cena, ale nezapomeňte do výsledné částky započítat nesplacenou anuitu. Ta může činit i několik set tisíc korun. Pokud je však anuita splacená a družstvo souhlasí s prodejem bytu do osobního vlastnictví během jednoho roku, může se jednat o velice výhodnou koupi. Na takový byt vám totiž některé banky půjčí, aniž byste museli ručit jinou nemovitostí.

Velkou výhodou je, že v případě prodeje družstevního bytu (podílového členství) prodávající neplatí žádnou daň z převodu nemovitosti, popřípadě daň z příjmu. Toto je v porovnání s koupí bytu v osobním vlastnictví velká úspora,“ doplňuje Martin Bílek, oblastní ředitel společnosti Fincentrum.

Samozřejmě pokud máte peníze v hotovosti a je ve vašich finančních možnostech okamžitě zaplatit byt i splatit výhodu, můžete mít radost z výhodné koupě. Jenže někdy u družstevních bytů nelze anuitu splatit okamžitě. Družstvo totiž může trvat na jejím postupném splácení. V případě, že hotovost nemáte, banka vám na takový byt z pravidla nepůjčí. Zvlášť, pokud nebudete ručit jinou nemovitostí.

Družstevní byt také můžete financovat v hotovosti a nechat si tyto prostředky proplatit zpětně od banky. Obvykle to bývá dva roky zpětně, což umí UniCredit Bank a Hypoteční banka, nebo Sberbank, která investici proplatí až tři roky zpětně.

„Nevýhodou pro kupujícího je, že družstevním podílem se nedá ručit, tzn., nelze na něj dát zástavní právo. Proto se na koupi družstevního bytu nedá sjednat klasický hypoteční úvěr, ale tzv. předhypoteční úvěr. Ovšem jen za předpokladu, že družstvo převede bytovou jednotku do osobního vlastnictví a to nejpozději do jednoho roku. Anebo je možné mít zajištění jinou nemovitostí, která má dostatečnou hodnotu a je v osobním vlastnictví,“ říká Martin Bílek.

Ručte jiným bytem

Další možností je ručit za družstevní byt jinou nemovitostí. Zástavu například bytem rodičů je možné nechat po celou dobu trvání úvěru, nebo do té doby, než bude splacena anuita a banka povolí ručení zmíněným bytem.

Využít kupující může i stavební spoření, a to v případě, že nemovitost nikdy nebude možné převést do osobního vlastnictví. Takovou variantu však odborníci nedoporučují, protože úročení v tomto případě bude bezpochyby vyšší. Tím pádem se úvěr i celá koupě bytu prodraží. Navíc bude banka pravděpodobně požadovat dalšího člověka, který bude za půjčku ručit.

Také se stává, že kupující bude ručit bytem, který je v tuto chvíli družstevní. Jestliže jste se rozhodli pro tuto variantu, bude vás čekat spousta dokládání, řešení a jednání s družstvem, či bankou.

Podmínky pro ručení družstevním bytem:

  1. Musí být provedeno tzv. prohlášení vlastníka budovy – tedy rozdělení / vymezení bytových jednotek v bytovém domě – zjistíme u bytového družstva či na katastrálním úřadu
  2. Splacená anuita – je možné splatit anuitu před úvěrem – vydává potvrzení bytové družstvo před odhadem nemovitosti
  3. Bezdlužnost vůči bytovému družstvu – je možné doplatit dluh před úvěrem – vydává potvrzení bytové družstvo před odhadem nemovitosti
  4. Stanovy bytového družstva musí umožňovat převod do osobního vlastnictví – je nutno vidět před odhadem nemovitosti
  5. Banky budou požadovat převod členských práv a povinností do osobního vlastnictví do 1 roka (1 banka v ČR umí i 2 roky, ale podmínky jsou nevýhodné) – banka bude požadovat písemné potvrzení od družstva o povolení převodu bytové jednotky do určitého data

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vita

    26 července, 2015

    My jsme kupovali byt v osobním vlastnictví. Družstevní byt jsme nechtěli, protože nevlastníte byt, ale jen právo v družstvu. Nekteré naše zkušenosti jsme popsali na blogu http://koupebytu.eu

    Odpovědět