EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Líp nejspíš nebude. Češi jsou pesimisté

 


 

Pouze téměř čtvrtina respondentů v České republice uvedla, že letos očekává v tomto roce zlepšení své životní úrovně. Naopak přes 20 procent Čechů se obává, že se v následujících 12 měsících jejich ekonomická situace zhorší. Ve srovnání s ostatními sledovanými zeměmi se do nejbližší budoucnosti díváme s největším pesimismem.

A jak je to ve světě?

Bezstarostných Slováků a Poláků je kolem sedmi procent. Nejvíce optimistů je v Mexiku, tam ve zlepšení situace doufám 55 procent dotázaných. Méně pesimističtí jsou i Poláci a Rumuni. V lepší zítřky doufá 37 procent. Slováků je spokojeno 32 procent a Maďarů 29 procent.

S finančními obavami se do nejbližší budoucnosti dívá 22 procent Poláků, 19 procent Slováků a jen 8 procent Mexičanů. 

V ČR jsou muži spokojenější než ženy

Ženám v České republice dělají rodinné výdaje větší starosti než mužům. Za svou největší starost považuje 64 procent Čechů běžné životní výdej. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial, který probíhal v Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Mexiku.

Se svou životní úrovní je spokojeno 45 procent mužů. To je výrazně víc, než je tomu u Češek. Ženám se jejich život pravděpodobně moc nelíbí. Za dobrý nebo dokonce velmi dobrý považuje svůj životní standard jen třetina žen v ČR. Dokonce velmi nespokojeno nebo jen nespokojeno se svou momentální životní úrovní je 30 procent žen a 25 procent mužů.

REKLAMA

Češky také více trápí každodenní finanční výdaje. Touto položkou se zatěžuje 67 procent žen a 61 procent mužů. „Ženy se častěji starají o domácnost, mívají proto lepší přehled o rodinných výdajích. Vědí, co v domácnosti chybí, co je potřeba nakoupit a jaké platby se musí uhradit. S tím souvisí také starost, jak tyto běžné výdaje financovat,“ říká marketingová ředitelka Providentu Renata Salata.

Ženy se více starají o rodinné výdaje. Muži zase neholdují dluhům

Podle aktuálního průzkumu se ženy do dluhů víc hrnou než muži. Dluhy už jsou běžnou součástí našich životů. Půjčku si lidé nejčastěji berou na neočekávané výdaje. Zadlužit se, jsou více ochotné ženy, které by půjčkou nejraději řešily právě pokrytí nenadálé životní situace anebo nákup domácího spotřebiče.

Pro ženy je obvykle prvořadé zabezpečení rodiny a hledí jak udržet fungující domácnost. Pokud se rozbije spotřebič potřebný pro každodenní péči o domácnost, jako je pračka nebo vařič, může být půjčka jedinou cestou, jak ho co nejrychleji nahradit,“ říká Renata Salata. 

Co se nejvíce podílí na navýšení vašich životních nákladů?

REKLAMA

pujcky

 

O průzkumu

Zákazníci společnosti IPF, kteří souhlasili se zasíláním marketingových e-mailů, byli požádáni o vyplnění internetového dotazníku. V Mexiku byl navíc v menším měřítku proveden rovněž telefonický průzkum, jehož účelem bylo zajistit reprezentativnost zkoumaného vzorku tamních zákazníků.

Vyplněné dotazníky byly následně porovnány s profily zákazníků na jednotlivých trzích a příslušně zváženy, aby byla zajištěna jejich reprezentativnost – s ohledem na věk a pohlaví. Celkový vzorek byl navíc zvážen vůči globální zákaznické základně IPF.

Dotazníky vyplnilo celkem 11 472 zákazníků starších 18 let, z toho bylo 3 887 respondentů dotázáno v České republice. Pro počet shromážděných vyplněných dotazníků jsme předem nestanovili žádná omezení, jelikož naším cílem bylo shromáždit co největší a nejreprezentativnější vzorky a zároveň motivovat naše zákazníky k účasti na budoucích průzkumech.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 3.: Přefinancování hypotéky v USA

Vzhledem k tomu, jak jsou dva základní produkty amerických hypoték nastaveny (třicetiletá hypotéka se zafixovanou úrokovou mírou a hypotéky s proměnlivou úrokovou mírou ), je pro žadatele o hypotéku důležitá jejich celková finanční strategie, ne pouze konkrétní finanční podmínky dané hypotéky. Americký hypoteční systém totiž poskytuje široké možnosti finančního manévrování a nabízí k úvaze několik zajímavých operací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 03. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *