Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Lze předčasně splatit překlenovací úvěr? Jak kde…

Petr Zámečník

Splatit dříve řádný úvěr ze stavebního spoření není problém. U překlenovacího se ale může vyskytnout zádrhel. Jakým způsobem úvěr splatit dříve a co bude stavební spořitelna požadovat?

Zákon o stavebním spoření umožňuje klientům provádět libovolné mimořádné splátky řádného úvěru ze stavebního spoření. O překlenovacích úvěrech ale již takto nehovoří. Přesto u některých stavebních spořitelen je stále mimořádná splátka zdarma. Komplikace se přesto vyskytnout mohou.

Podmínky mimořádných splátek překlenovacího úvěru (meziúvěru) stanovují vždy Všeobecné obchodní podmínky. V nich se mohou vyskytnout nemalé záludnosti. Tou největší bývá formulace, že podmínkou umožnění mimořádné splátky je souhlas stavební spořitelny. A ta se může rozhodnout, zda souhlas dá, či nikoli.

Při mimořádných splátkách překlenovacích úvěrů je výše poplatků závislá také na tom, zda se jedná o úvěr, na který se vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru – tedy zda se jedná o úvěr bez zástavy nemovitosti ve výši 5 tis. Kč až 1,88 mil. Kč[1]. V takovém případě zákon umožňuje mimořádnou splátku části či celého úvěru za poplatek max. 0,5 % z mimořádné splátky při splatnosti do 1 roku a max. 1 % z mimořádné splátky při splatnosti delší.

Jak se k mimořádným splátkám překlenovacích úvěrů staví jednotlivé stavební spořitelny?

ČMSS

Českomoravská stavební spořitelna je největší stavební spořitelnou v Česku. V poslední době značně zpřísnila podmínky, za kterých překlenovací úvěr umožňuje splatit. V současnosti dává souhlas s mimořádnou splátkou pouze v případě řešení výjimečné životní situace (rozvod, rozchod, úmrtí apod.) a v případě prodeje nemovitosti.

Samotné refinancování umožňuje pouze u vlastního refinancování, a to buď opět při řešení mimořádné životní situace, nebo při přeúvěrováním s navýšením dlužné částky alespoň o 500 tis. Kč.

Podle informací tiskového odporu, pokud splácí-li klient do 15 % dlužné částky ročně, neplatí žádný poplatek za mimořádnou splátku. Aktuálním sazebníku úhrad ČMSS není poplatek za mimořádnou splátku úvěru zakotven, ovšem klient zaplatí 5 % z cílové částky za vypovězení smlouvy o stavebním spořením se souvisejícím meziúvěrem. Tím, že se nejedná o poplatek za mimořádnou splátku, ale za zrušení související smlouvy, ho stavební spořitelna může účtovat i v případě úvěrů, na které se vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru.

MPSS

Modrá pyramida předčasné splacení části či celého překlenovacího úvěru podmiňuje pouze písemným oznámením záměru ze strany klienta nejméně 15 dnů předem. Ve všeobecných obchodních podmínkách zároveň stanovuje maximální výši úhrady za mimořádnou splátku ve výši 2 % mimořádné splátky za každý započatý rok do konce platnosti sjednané úrokové sazby a minimální výši 3 tis. Kč. V případě obnovy úrokové sazby je mimořádná splátka zdarma. Sazebník úhrad zveřejněný na stránkách stavební spořitelny ovšem tyto poplatky neuvádí.

Pokud není smlouva v období refixace úrokové sazby, zaplatí klient navíc 4 tis. Kč za vyčíslení a písemné potvrzení výše zůstatku úvěru.

Tip: Mimořádná splátka klasické hypotéky je výrazně dražší než u americké hypotéky. Prohlédněte si srovnání poplatků.

RSTS

Raiffeisen stavební spořitelna umožňuje splacení překlenovacího úvěru kdykoli – a to jak s použitím prostředků naspořených na spořicí smlouvě, tak bez jejich použití. Podle aktuálního sazebníku je mimořádná splátka zdarma.

SSČS

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) klientům umožňuje splatit část či celý úvěr kdykoli. Poplatky za mimořádnou splátku má klient uvedenou ve své úvěrové smlouvě – a neplatí je pouze tehdy, jedná-li se o splátku po konci fixace úrokové sazby.

Protože jsou poplatky za mimořádnou splátku stanoveny ve smlouvě o úvěru, nejsou uvedeny v sazebníku zveřejněném na internetových stránkách stavební spořitelny.

WSTS

U stavební spořitelny Wüstenrot lze splatit pouze celý úvěr. Částečné splátky míří na příslušný spořicí účet stavebního spoření a zkracují dobu pro přidělení řádného úvěru, který lze splatit kdykoli ze zákona.

Při splátce celého úvěru musí klient podat písemnou žádost. Stavební spořitelna mu vyčíslí dluh k termínu požadované splatnosti a přičte k němu poplatek ve výši 3 %, pokud je smlouva uzavřena 5 a více let, případně 5 % u smluv s kratší dobou trvání. U smluv bez zástavy nemovitosti spořitelna postupuje podle zákona o spotřebitelském úvěru.


[1] Za spotřebitelský úvěr se považuje i úvěr se zástavou nemovitosti, pokud jeho účelem není „bydlení“.

Anketa: Mají stavební spořitelny účtovat poplatky za mimořádnou splátku překlenovacího úvěru?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

7 komentářů k článku “Lze předčasně splatit překlenovací úvěr? Jak kde…”

 1. Bruno napsal:

  Navrhuji hromadnou žalobu klientů proti ČMSS

  … nic jiného si nezaslouží! Mění pravidla „během hry“!

  Klient ČMSS

  1. argo napsal:

   Re: Navrhuji hromadnou žalobu klientů proti ČMSS

   Moc lidí se nepřidalo, možná by to chtělo větší osvětu. Znám spousta lidí, co by se přidali, ale chtělo by to dát někam viditelně.
   Já na to narazil náhodou.

  2. lucie bížová napsal:

   Re: Navrhuji hromadnou žalobu klientů proti ČMSS

   chci se přidat k žalobě

 2. Hana napsal:

  bohužel...

  patříme ke klientům, kteří se nechali napálit pěknými sliby a teď si nás ČMSS vzala jako rukojmí způsobem, že nebudeme moci splatit meziúvěr. Kdo by se chtěl připojit hromadné žalobě na ČMSS, pište mně na mail t.hanna@seznam.cz

 3. lucie bížová napsal:

  hromadná žaloba čmss

  chci se přidat k hromadné žalobě

 4. Vláďa napsal:

  Žaloba?

  Dobrý den, za co chcete ČMSS žalovat? Za to, že jste dobrovolně podepsali smlouvu, ve které je napsáno, že Vám může, ale nemusí vyčíslit úvěr? To by Vám asi žádný soud neuznal. lepší trest je odejít od nich. Pokud potřebujete pomoc, ozvěte se nám přes formulář na navyhodneuvery.cz Umíme zajistit vyčíslení a výhodně refinancovat.

  1. Vláďa napsal:

   Re: Žaloba?

   nevyhodneuvery.cz omlouvám se za překlep

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *