EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 10. 2023

0 komentářů

Masivní propad výstavby nových bytů, hrozí nárůst cen

 

Propad výstavby nových bytů je masivní. Data hovoří jasně – v srpnu letošního roku zahájili developeři v Praze výstavbu pouhých 85 nových bytů. Ačkoliv si české domácnosti již zvykly na vyšší úrokové sazby u hypoték a jsou více ochotné investovat do koupě nové nemovitosti, reálně hrozí, že nebudou mít v budoucnu příliš z čeho vybírat.

Loading 

Propad výstavby, vysoká cena materiálů i pozemků a nedostatek pracovníků mohou navíc v budoucnu způsobit opětovný citelný nárůst cen nových bytů.

Pozitivní zprávy z hypotečního trhu tlumí alarmující data ze stavebnictví

Hypoteční trh se postupně vzpamatovává z loňského propadu a úrokové sazby pomalu klesají. Ačkoliv je aktuální snížení spíše kosmetického charakteru, představuje pozitivní signál, stejně jako nárůsty objemů sjednaných hypotečních úvěrů v posledních měsících. V září banky poskytly hypotéky za 13,6 miliardy, meziročně tak došlo k 90% navýšení. Už několik měsíců se tak ukazuje, že trh s hypotékami plynule oživuje. K tomuto oživení kromě poklesu sazeb přispělo zrušení jednoho z nepřísnějších nástrojů ČNB pro regulaci hypotečního trhu – ukazatele DSTI, který stanovuje limit pro maximální měsíční splátku úvěru v závislosti na příjmech žadatele.

Bytová výstavba je však v dlouhodobém útlumu. Trend zpomalování lze pozorovat již od loňského jara a aktuální čísla jsou alarmující. Z dat ČSÚ vyplývá, že developeři zahájili v Praze v období od ledna do srpna výstavbu 2539 bytů, což představuje meziročně téměř třetinový pokles. Nestaví se tak ani polovina nových bytů jako v době největšího boomu. Na optimismu nepřidávají ani pravidelné statistiky týkající se počtu vydaných stavebních povolení. Developery v posledním roce a půl navíc značně potrápil dramatický růst cen materiálů a stavebních prací, růst cen energií a nedostatek pracovníků. Dlouhodobě negativní vliv na výstavbu však má především složitá legislativa a s ní spojené extrémně dlouhé povolovací procesy.

Ceny nových bytů do budoucna porostou. Tempo růstu bude záviset hlavně na hypotečních sazbách

Cenová hladina u nových bytů je zatím stabilní. Podle ČSÚ sice došlo za poslední rok ani ne k dvouprocentnímu poklesu nabídkových cen bytů v Praze, avšak z reálné zkušenosti plyne, že kvalitní nemovitosti v dobré lokalitě si svou hodnotu i nadále drží. V průměru tak v Praze klesla cena metru čtverečního nového bytu meziročně o pouhé jedno procento.

REKLAMA

V důsledku nedostatečné výstavby však v blízké budoucnosti reálně hrozí nedostatečná nabídka nových bytů. Právě ta bude hlavním důvodem, proč ceny nových kvalitních bytů půjdou nahoru. Naproti tomu poptávka po novém bydlení bude právě v této době s poklesem úrokových sazeb a změnou nálady spotřebitelů narůstat.

První známky obratu postoje českých domácností k investicím do bydlení už nyní můžeme pozorovat ve výsledcích pravidelných evropských průzkumů nebo přímo na vývoji českého hypotečního trhu. Pro zájemce o koupi z toho vyplývá, že pokud si dojednají slevu a byt nakupují primárně pro vlastní bydlení, je vhodná doba ke koupi právě teď. Pokud se někdo dívá po investici, je nákup bytu v této době také vhodnou variantou, pokud bude financován z větší části hotovostí.

Autor: Tomáš Drábek, obchodní ředitel CREDITAS Real Estate

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *