EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 10. 2023

0 komentářů

Masivní propad výstavby nových bytů, hrozí nárůst cen

 

Propad výstavby nových bytů je masivní. Data hovoří jasně – v srpnu letošního roku zahájili developeři v Praze výstavbu pouhých 85 nových bytů. Ačkoliv si české domácnosti již zvykly na vyšší úrokové sazby u hypoték a jsou více ochotné investovat do koupě nové nemovitosti, reálně hrozí, že nebudou mít v budoucnu příliš z čeho vybírat.

Loading 

Propad výstavby, vysoká cena materiálů i pozemků a nedostatek pracovníků mohou navíc v budoucnu způsobit opětovný citelný nárůst cen nových bytů.

Pozitivní zprávy z hypotečního trhu tlumí alarmující data ze stavebnictví

Hypoteční trh se postupně vzpamatovává z loňského propadu a úrokové sazby pomalu klesají. Ačkoliv je aktuální snížení spíše kosmetického charakteru, představuje pozitivní signál, stejně jako nárůsty objemů sjednaných hypotečních úvěrů v posledních měsících. V září banky poskytly hypotéky za 13,6 miliardy, meziročně tak došlo k 90% navýšení. Už několik měsíců se tak ukazuje, že trh s hypotékami plynule oživuje. K tomuto oživení kromě poklesu sazeb přispělo zrušení jednoho z nepřísnějších nástrojů ČNB pro regulaci hypotečního trhu – ukazatele DSTI, který stanovuje limit pro maximální měsíční splátku úvěru v závislosti na příjmech žadatele.

Bytová výstavba je však v dlouhodobém útlumu. Trend zpomalování lze pozorovat již od loňského jara a aktuální čísla jsou alarmující. Z dat ČSÚ vyplývá, že developeři zahájili v Praze v období od ledna do srpna výstavbu 2539 bytů, což představuje meziročně téměř třetinový pokles. Nestaví se tak ani polovina nových bytů jako v době největšího boomu. Na optimismu nepřidávají ani pravidelné statistiky týkající se počtu vydaných stavebních povolení. Developery v posledním roce a půl navíc značně potrápil dramatický růst cen materiálů a stavebních prací, růst cen energií a nedostatek pracovníků. Dlouhodobě negativní vliv na výstavbu však má především složitá legislativa a s ní spojené extrémně dlouhé povolovací procesy.

Ceny nových bytů do budoucna porostou. Tempo růstu bude záviset hlavně na hypotečních sazbách

Cenová hladina u nových bytů je zatím stabilní. Podle ČSÚ sice došlo za poslední rok ani ne k dvouprocentnímu poklesu nabídkových cen bytů v Praze, avšak z reálné zkušenosti plyne, že kvalitní nemovitosti v dobré lokalitě si svou hodnotu i nadále drží. V průměru tak v Praze klesla cena metru čtverečního nového bytu meziročně o pouhé jedno procento.

V důsledku nedostatečné výstavby však v blízké budoucnosti reálně hrozí nedostatečná nabídka nových bytů. Právě ta bude hlavním důvodem, proč ceny nových kvalitních bytů půjdou nahoru. Naproti tomu poptávka po novém bydlení bude právě v této době s poklesem úrokových sazeb a změnou nálady spotřebitelů narůstat.

REKLAMA

První známky obratu postoje českých domácností k investicím do bydlení už nyní můžeme pozorovat ve výsledcích pravidelných evropských průzkumů nebo přímo na vývoji českého hypotečního trhu. Pro zájemce o koupi z toho vyplývá, že pokud si dojednají slevu a byt nakupují primárně pro vlastní bydlení, je vhodná doba ke koupi právě teď. Pokud se někdo dívá po investici, je nákup bytu v této době také vhodnou variantou, pokud bude financován z větší části hotovostí.

Autor: Tomáš Drábek, obchodní ředitel CREDITAS Real Estate

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *