EUR 24.980

USD 23.061

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 24.980

USD 23.061

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 02. 2025

Měsíční náklady v novostavbách se blíží starší zástavbě, ale s vyšším standardem

 

Ačkoliv se obecně myslí, že u novostaveb klesají měsíční poplatky za bydlení na minimum, realita je jiná. Podle nové analýzy společnosti Home Portal se celkové náklady (poplatky za služby a energie) v moderních projektech pohybují na obdobné úrovni jako u starších bytů. Díky nižší energetické spotřebě a vyššímu standardu (recepce, garáže, rekuperace) však novostavby nabízejí pohodlnější a úspornější bydlení z dlouhodobého hlediska.

Loading



 

Poplatky u novostaveb se blíží starší zástavbě, ale nabízejí vyšší komfort

Podle průzkumu Home Portal, který analyzoval přes 300 bytů v novostavbách i starších domech, dosahují měsíční poplatky (včetně fondu oprav, služeb a energií) u bytů o velikosti 2+kk v nové výstavbě průměrně 4000 Kč. V případě starších bytů jde o zhruba 3500 Kč. Tento rozdíl je ovšem u nových budov kompenzován nižší energetickou náročností a náklady na vytápění, které jsou díky lepší izolační technologii a moderním systémům nižší.

Přesto se nové byty drží scelkovými měsíčními náklady na srovnatelné úrovni jako starší zástavba,“ uvádí Jan Vitvera, ředitel Home Portal. „Vpraxi se totiž projeví nižší energetická náročnost, díky moderním technologiím a lepší izolaci. Co ušetříte na energiích, investujete do vyššího komfortu. Pro řadu lidí je to něco, za co si rádi připlatí.

Nové technologie a vyšší standard bydlení

Jednou z nejvýraznějších předností novostaveb, za které se mnohým vyplatí připlatit, je zavedení moderních technologií a nabídka služeb, které ve starších domech obvykle chybí. Mezi tyto výhody patří recepce, ostraha a elektronické vstupní systémy, které zajišťují vyšší bezpečnost obyvatel. K tomu se přidávají podzemní garáže, které eliminují problémy s parkováním, a systémy rekuperace vzduchu, jež pomáhají snižovat energetické ztráty a současně zajišťují čerstvý vzduch v interiéru. Takovéto inovace posouvají komfort bydlení na zcela jinou úroveň.

REKLAMA

U starších nemovitostí se navíc často setkáváme s nutností přispívat vysoké částky do fondu oprav,“ vysvětluje nevýhodu starší zástavby Jan Vitvera. „Tyto příspěvky sice pokryjí běžnou údržbu a opravy, nicméně jejich výše roste, pokud je třeba rozsáhlejší rekonstrukce budovy nebo kompletní výměna starých technologií za efektivnější – zateplení budovy, výměna kotle, modernizace elektroinstalace a podobně.“

Za co se platí poplatky v novostavbách?

Rozdíly v poplatcích mezi novostavbami a staršími byty jsou obvykle kolem 500 až 1000 Kč měsíčně. Tento rozdíl je však částečně vyrovnán nižšími náklady na energie a zahrnuje lepší služby, jako jsou garáže, recepce či bezpečnostní systémy. Orientační struktura nákladů ukazuje, jakým způsobem jsou peníze využity:

Tato struktura ukazuje, že výše poplatků v novostavbě zahrnuje investice do dlouhodobého zhodnocení nemovitosti a zlepšení životní úrovně obyvatel. Vyšší podíl prostředků směřuje do kvalitnější správy a doplňkových služeb.

Novostavby jsou vhodnější investicí do budoucna

Ačkoliv pořizovací cena novostaveb je vyšší — dosahuje průměrně 145 970 Kč/m² oproti 122 289 Kč/m² u starších nemovitostí — tato investice se dlouhodobě vyplatí. Nájemné v nových bytech se totiž pohybuje v průměru na úrovni 459 Kč/m², zatímco u starších nemovitostí je to přibližně 383 Kč/m². Investoři tak i přes vyšší vstupní náklady dosáhnou vyššího nájemného.

Vyšší nájemné v novostavbách reflektují nejen lepší kvalitu bydlení, ale také poptávku po moderních bytech, které jsou energeticky úspornější a nabízejí širší škálu služeb.

Život v novostavbě – získáte více za stejnou cenu

Navzdory tomu, že dle výsledků analýzy nejsou měsíční poplatky v novostavbách nižší než u starších bytů, přináší novostavby vyšší užitnou hodnotu, lepší standard bydlení a dlouhodobé úspory díky moderním technologiím. Home Portal proto doporučuje zvážit všechny faktory při výběru nového bydlení a neřídit se pouze výší měsíčních nákladů.  

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Více než třetina nových hypoték loni měla svůj energetický průkaz

V roce 2024 nové hypotéky s doloženými průkazy energetické náročnosti budov (tzv. PENB, energetické průkazy) zaznamenaly výrazný nárůst, a to na více než jednu třetinu (33,9 %). O rok dříve tento podíl činil u nových hypoték pouze jednu pětinu (21,5 %). To ovšem také znamená, že necelé 2/3 produkce nových hypoték se v minulém roce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2025

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025