EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Mladí jsou opět v hledáčku stavebních spořitelen

 


 

Od ledna do října letošního roku poskytly stavební spořitelny úvěry za téměř 40 miliard korun, což představuje meziroční nárůst přibližně o pětinu. Na druhou stranu se jim nedaří získávat nové klienty, počet nově uzavřených smluv nedosáhl ani 380 tisíc. Meziročně tak došlo k více než čtvrtinovému poklesu. Pro srovnání v loňském roce poskytnuté úvěry meziročně klesly o jednu desetinu na 40,2 miliardy korun. Počet nově uzavřených smluv se naopak meziročně mírně zvýšil na více než 613 tisíc.

Postupný pokles zájmu o stavební spoření je pochopitelný. Banky totiž výrazně uvolnily pravidla pro poskytování hypoték. Dosáhnou na ni tak i ti, kteří dříve museli zvolit úvěr ze stavebního spoření. Ten byl však vždy méně výhodný než klasická bankovní hypotéka, což letošní historicky nejnižší hypoteční sazby jen umocňují,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Stavební spořitelny se snaží zvrátit trend

Stavební spořitelny se s tímto trendem ovšem snaží bojovat. Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) rozjela 16. listopadu kampaň zaměřenou na zájemce do 29 let, která potrvá do 27. listopadu.

„Stavební spoření je mezi bezpečnými produkty stále nejvýhodnější formou spoření. Nabízíme úrokovou sazbu 1,3 %, po přičtení státní podpory tak u nás klienti mohou při optimální měsíční úložce získat efektivní zhodnocení 3,5 % ročně,“ vysvětluje člen představenstva ČMSS Manfred Koller a dodává: „V aktuální kampani chceme stavební spoření ještě více zatraktivnit především pro mladé lidi, proto budeme k nově uzavřeným smlouvám jako dárek rozdávat tablety Lenovo.“ Cílová částka pro získání zvýhodnění nesmí přesáhnout 500 tisíc korun. 

Nabídka RSTS  se vyplatí jen do určité míry

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) nabízí do konce roku zvýhodnění pro mladé od 12 do 25 let. Stanovením věkové hranice na 12 let se RSTS chce vyhnout otázce opatrovnických soudů. Po uplynutí šestileté vázací doby a tím pádem dosažením 18 let mohou děti smlouvu ukončit i bez řízení před opatrovnickým soudem.

REKLAMA

Bonus 500 korun je ovšem fixní. Jelikož se neváže na výši cílové částky, klientům s vyšší cílovou částkou se vyplatí uzavření smlouvy přes internet, kde RSTS nabízí slevu 50 procent na poplatek za uzavření smlouvy, který činí jedno procento z cílové částky. Cílová částka, při které se bonusových 500 korun vyplatí, je proto 100 tisíc korun. Smlouva přes internet je omezena cílovou částkou ve výši 200 tisíc korun.  

Modrá pyramida představuje nový tarif

Nové klienty láká od 20. listopadu i Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS). Připravila si nový tarif Trend, v rámci kterého snižuje úrokovou sazbu úvěrů na 3,49 procenta ročně a stanovuje základní roční úroky z vkladů na 0,5 procenta s bonusovým zvýhodněním 0,7 procenta. Slibuje celkové zhodnocení vkladů, tedy včetně státní podpory, ve výši 3,56 procenta ročně.

Modrá pyramida nenechává stranou ani dlouholeté klienty. Klientům, kteří již překročili šestiletou vázací domu, nabízí MPSS při prodloužení smlouvy o dalších šest let a navýšení cílové částky úrokový bonus ve výši 0,5 procenta. Vklady se pak budou úročit jedním procentem. „Z pohledu klienta je jistě přínosem i to, že celkovou výši úrokové sazby (základní úrokovou sazbu i úrokový bonus) garantuje Modrá pyramida klientovi po celou dobu sjednaného úrokového zvýhodnění – tedy 6 let,“ láká klienty člen představenstva Modré pyramidy Aleš Mašanský. 

Smysl stavebního spoření se vytrácí?

Původní smysl stavebního spoření se pomalu vytratil. Místo investice do bydlení, vlastního vzdělání či zajištění ve stáří použije peníze většina lidí po vypršení minimální šestileté lhůty například na dovolenou či nové auto. V takovém případě ztrácí státní příspěvek smysl,“ tvrdí Evžen Korec. Podle průzkumů stavebních spořitelen jde ale největší část (více než 80 procent) peněz ze stavebního spoření na bydlení, studia a zajištění na stáří.

Z dlouhodobého hlediska není podle Evžena Korce stavební spoření vhodné k uložení peněz: „I při započtení státního příspěvku v maximální výši dva tisíce korun za rok je výnos nižší než deklarovaný střednědobý dvouprocentní inflační cíl ČNB. Peníze při delším uložení do stavebního spoření by v takovém případě svou hodnotu ztrácely.“ Stavební spořitelny se ale brání. „Faktem je, že při ideální úložce zhodnotíme klientům výnos efektivní úrokovou sazbou (tedy po započtení všech poplatků a daní!) 3,5 % ročně po dobu šesti let. Žádný jiný zabezpečený produkt na trhu takový výnos klientům nepřinese,“ říká Tomáš Kofroň z ČMSS.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024

Komentář: S hypotékou si pospěšte

Inflace se v dubnu vydala opět nahoru. I když je tento růst proti představám ČNB, bude i tak bankovní rada pravděpodobně pokračovat v pozvolném snižování úrokových sazeb. Toto snižování ale možná nebude tak rychlé, jak si většina ekonomů představovala. V poslední době také vidíme, že se snižování sazeb ČNB bezprostředně nepromítá do sazeb hypotečních úvěrů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 06. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték – žádná velká párty se nekoná

Řečeno sportovní terminologií skončil vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů českých bank za poslední měsíc skóre 4:4:1. Čtyři banky ponechaly své úrokové sazby bez jakýchkoli změn, čtyři je kosmeticky snížily a jedna je „logicky“ zvýšila. Jen připomeňme, že v tomto období, konkrétně 2. května 2024, snížila Česká národní banka svoji klíčovou sazbu o půl procentního bodu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *