EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 10. 2021

0 komentářů

Můžete mít trvalé bydliště v nemovitosti, kterou máte pouze v nájmu?

 

Stěhujete se do nového nájmu a chcete si tam dát i trvalé bydliště. Jaké potřebujete k tomuto dokumenty a jak se nahlásit k trvalému pobytu do nemovitosti v nájmu.

Loading 

Trvalý pobyt je adresa, kterou máte uvedenou v registru obyvatelstva v místně příslušné obci. Není sice povinností mít trvalý pobyt, je možné se z trvalé adresy dokonce i odhlásit, například pokud se stěhujete do zahraničí. Je ale zvyklostí, že občan má trvalý pobyt v obci, kde bydlí. Nebo případně, kde v minulosti bydlel. Adresa trvalého pobytu značí místní příslušnost některých úkonů, dle trvalého pobytu se například účastníte voleb, nebo platíte místní poplatky za komunální odpad.

Jak si změnit adresu trvalého pobytu

Pro změnu adresy je nutné dojít na obecný úřad. A to s místní příslušností k nové adrese trvalého pobytu. Pro přihlášení adresy potřebujete předložit občanský průkaz a také důkaz, že máte nárok danou nemovitost užívat. Stačí například výpis z katastru, pokud je nemovitost vaše. Nebo nájemní smlouva, pokud si nemovitost pronajímáte.

Trvalý pobyt můžete mít pouze na jedné adrese v ČR. Pokud si měníte trvalý pobyt, automaticky jste odhlášeni od staré adresy. Trvalý pobyt můžete mít v nemovitosti určené k bydlení, k rekreaci nebo ubytování, která má číslo popisné nebo evidenční či orientační.

Pro přihlášení k trvalému pobytu v nemovitosti v nájmu je nutné:

REKLAMA

  • předložit občanský průkaz,
  • doložit nájem nemovitosti, například smlouvou, nebo
  • získat souhlas majitele nemovitosti, písemný, či se majitel může osobně s vámi dostavit a stvrdit, že s tímto souhlasí,
  • vyplnit Přihlašovací lístek k trvalému pobytu, ten dostanete v kanceláři registru obyvatelstva,
  • zaplatit správní poplatek 50,- Kč.
  • Trvalý pobyt vám poté změní nejpozději do 3 pracovních dnů.

S trvalým pobytem musíte vyměnit občanský průkaz

Při přihlášení trvalého pobytu vám zneplatní stávající občanský průkaz, ustřihnou mu roh. Také vám vydají prozatímní doklad Potvrzení o změně trvalého pobytu. Vaší povinností je poté nejpozději do 15 pracovních dní zažádat o vydání nového občanského průkazu. Se změnou adresy musíte měnit i některé další doklady, například technický průkaz vozidla, pokud ho máte na sebe registrovaný, nebo sídlo podnikatele, pokud máte živnostenský list a sídlo nemáte navázané na trvalý pobyt. Ve zkratce pak platí, že většina státních institucí (například zdravotní pojišťovna, Finanční úřad nebo OSSZ) si změnu stáhnou z registru obyvatel.

Musí majitel nemovitosti souhlasit?

V současné době platí, že majitel nemusí souhlasit s tím, že budete mít trvalý pobyt registrovaný v jeho nemovitosti. Pro přihlášení k trvalému pobytu totiž je třeba pouze předložit občanský průkaz, nájemní smlouvu, vyplnit daný formulář a zaplatit správní poplatek.

Majitelům nemovitostí se toto nemusí líbit, problémy můžou totiž nastat hlavně v případě, kdy se odstěhujete a necháte si adresu trvalého pobytu stále v dané nemovitosti. V takovém případě se ale může majitel obrátit na obecní úřad. A požádat o zrušení trvalého pobytu minulých nájemníků na adrese své nemovitosti. Těm poté přejde registrovaná adresa trvalého pobytu na úřad.

Přihlásit k trvalému bydlišti v nájmu můžete i děti

Pro přihlášení dětí k trvalému pobytu na dané adrese v nájmu platí stejná podmínky jako pro jejich rodiče či zákonné zástupce. Přihlásit děti můžete jen na základě předložení dokladu totožnosti (rodného listu, či občanského průkazu nebo cestovního pasu, pokud ho mají) a nájemní smlouvy. Nic jiného k přihlášení dětí není třeba dokazovat či dokládat.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022

Nájemní vs. vlastní bydlení

Nájemní vs. vlastní bydlení: Jak se bydlí v Evropské unii?

Rostoucí ceny nemovitostí a stále dražší hypoteční trh nabízí zájemcům o bydlení jednoduché řešení. Hlavně mladší generaci nejspíš nic jiného nezbude a místo vlastního bydlení bude zůstávat v pronájmu. Není to ale až tak neobvyklé, téměř všechny západoevropské země mají vybudovanou spíše tradici nájemního bydlení. A nutnost svůj domov vlastnit je spíše specifikem východu Evropy.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 12. 2021

Růst nájmů 2021

Kolik stojí pronájem: v Praze a Brně ceny spíše stagnují

foto: Shutterstock S rostoucími cenami nemovitostí k prodeji začíná růst i zájem o podnájem. Stále méně lidí si totiž může dovolit koupit vlastní nemovitost. Ty během posledního roku podražily klidně i o několik desítek procent. Nájem tak je pro mnohé jediná možnost, jak bydlet. Jak jsou na tom ceny pronájmu?

Text: Hana Bartušková

17. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *