EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Odhlaste nájemníka z bytu aneb jak získat trvalé bydliště na úřadu

 

Místo trvalého bydliště je adresa, kterou si volí občan ČR jako místo svého pobytu. Každý může mít pouze jedno trvalé bydliště. A zároveň platí, že místo, kde má člověk trvalé bydliště, nemusí odpovídat místu, kde opravdu žije. Trvalé bydliště je vázané na přesnou adresu, může být v objektu, který má číslo popisné nebo evidenční, případně orientační. Objekt musí být určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.

Loading 

Místo trvalého pobytu a právo užívat byt

V dnešní době platí, že trvalý pobyt si můžete dát v nemovitosti, kterou vlastníte, nebo kterou si pronajímáte. Přitom při pronájmu není nutný souhlas majitele k tomu, abyste si v této nemovitosti umístili trvalé bydliště. Zároveň ale také platí, že z adresy vašeho trvalého pobytu nevyplývají žádná práva nebo povinnosti, ať už k dané nemovitosti, nebo k jejímu vlastníkovi.

V žádném případě tak neplatí, že při umístění trvalého pobytu na adrese pronájmu získáváte právo pro užívání dané nemovitosti. Takové právo vyplývá pouze z vlastnictví objektu, z nájemního práva (zakotveného v nájemní smlouvě), z členství v družstvu nebo z dalších okolností, například při zřízení věcného břemene k nemovitosti.

Trvalý pobyt je pouze evidenční adresa, kterou shromažďují státní úřady pro administrativní účely. Z toho také vyplývá, že pokud ztratíte právo nemovitost používat, tak ten, kdo toto právo k užívání nemovitosti má (klasicky majitel), může váš trvalý pobyt z této adresy odhlásit.

Přihlášení a odhlášení trvalého pobytu

Pro přihlášení svého trvalého pobytu k adrese je třeba dojít na úřad obce s rozšířenou působností, který je místně příslušný adrese vašeho nového trvalého pobytu. Tam vyplníte formulář Přihlašovací lístek k trvalému pobytu, prokážete svou totožnost osobním dokladem a také právo nemovitost používat. Pokud jste majitel, tak si úřad ověří vlastnictví v katastru nemovitostí. Pokud si nemovitost jen pronajímáte, je nutné doložit nájemní smlouvu, či jinak doložit právo pro bydlení v dané nemovitosti. Zaplatíte také poplatek 50 Kč.

REKLAMA

Každý občan ČR může mít pouze jedno trvalé bydliště. Při přihlášení k nové adrese tak automaticky zaniká vaše předchozí trvalé bydliště. Od starého trvalého bydliště není nutné se nijak odhlašovat. Se změnou trvalého bydliště je ale spojena povinnost změny dokladů.

 • Je nutné změnit občanský průkaz.
 • Pokud vlastníte vozidlo, je nutné změnu zanést do technického průkazu.
 • Pokud jste se stěhovali do jiného města, musíte změnit i řidičský průkaz.
 • Pokud podnikáte, tak pozor na změnu sídla podnikání na živnostenském úřadu.
 • Finanční úřad, OSSZ nebo zdravotní pojišťovna by si měly novou adresu stáhnout automaticky.
 • Je dobré taky upozornit další instituce jako banku, pojišťovnu, doktory, školu a další.

Jak si odhlásit trvalý pobyt a přihlásit se na úřad

Svůj trvalý pobyt můžete mít přihlášený i na úřadu obce s rozšířenou působností. Pro to ale platí celkem jasná pravidla. Svůj trvalý pobyt nemůžete na úřad přihlásit vy osobně. Pobyt je vám totiž na úřad přihlášen, pokud ztratíte právo užívat danou nemovitost a trvalé bydliště si nepřihlásíte na jinou adresu. V praxi jde nejčastěji o situace, kdy majitel nemovitosti odhlásí vaše trvalé bydliště z adresy nájmu v okamžiku, kdy vám skončí nájemní smlouva. Oprávněná osoba (majitel nemovitosti) musí v takovém případě dokázat, že váš nárok na používání nemovitosti zanikl. A za tento úkon zaplatí poplatek 100 Kč.

Trvalý pobyt na úřadu vám může totiž přihlásit pouze oprávněný majitel nemovitosti. Ten, pokud zjistí, že máte na adrese jeho nemovitosti stále trvalé bydliště, i když už si tuto nemovitosti nepronajímáte a odstěhovali jste se, tak má právo toto vaše trvalé bydliště zrušit. Automaticky pak dojde k tomu, že se vám trvalé bydliště přihlásí na úřad obce, ve které jste měli naposledy trvalé bydliště. Nemůžete si zvolit, na kterém úřadu budete mít trvalé bydliště, to je vám přiděleno automaticky na místně příslušný úřad.

Dalším případem, kdy vám bude přihlášen trvalý pobyt na úřad, je situace, kdy vám úřad na základě správního řízení současný trvalý pobyt zruší. To může například v situaci, kdy daná nemovitost byla zbourána, či zničena. Nebo v případě, kdy jste při přihlášení trvalého pobytu uvedli nesprávné údaje a na základě například neplatných či padělaných dokladů.

REKLAMA

V okamžiku, kdy vám úřad zruší trvalé bydliště, ať už z podnětu majitele nemovitosti, nebo na základě správního řízení, je vaší povinností zažádat o nové osobní doklady. Váš občanský průkaz totiž přestává platit.

Zrušení a ukončení trvalého bydliště

Zrušit vaše trvalé bydliště může majitel nemovitosti (či jiná oprávněná osoba) nebo právě úřad ve správním řízení. Existuje ale také možnost tzv. ukončení trvalého bydliště. Tuto možnost využívají například občané trvale žijící v zahraničí.

Při ukončení trvalého bydliště je nutné se dostavit na úřad a sdělit tuto skutečnost státu písemně a prokázat svou totožnost dokladem. Následně vám bude zrušeno trvalé bydliště na území České republiky a nová adresa trvalého bydliště nebude zapsána.

Skončí vám platnost občanského průkazu a je vaší povinností ho úřadu odevzdat. Ale protože jste svou trvalou adresu v ČR ukončili a žádný trvalý pobyt nemáte, tak ani nevzniká povinnost žádat o nové doklady. Sice ztratíte občanský průkaz, ale stále zůstáváte občanem ČR. Jako osobní doklad vám zůstane například cestovní pas, který není vázán na trvalou adresu.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Změna trvalého bydliště

Jak na změnu trvalého bydliště: ve svém i v pronájmu

Trvalé bydliště je adresa, kterou evidují státní úřady. Každý z občanů ČR má nárok mít jednu trvalou adresu a každá změna trvalého bydliště se musí nahlásit úřadu. A to nejen v kanceláři pro evidenci obyvatel, ale se změnou bydliště je spojena i změna osobních dokladů.

Text: Hana Bartušková

12. 08. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Hesky česki

  11 července, 2020

  Povinnnen se píše jedno „n“.

  Odpovědět

 • Trvalé bydliště neexistuje

  7 září, 2020

  Trvalé bydliště neexistuje, existuje jen „bydliště“, tedy to, kde se člověk zdržuje a „trvalý pobyt“, tedy to, co má v občance. Zbytečně matete lidi!

  Odpovědět

 • Petra

  23 listopadu, 2021

  Zdravím,
  možná jsem tupá jak poleno ale snad se tu najde někdo kdo mi poradí lépe a podrobněji než tento článek.

  Už cca 5 let mám v o.p. trvalé bydliště kde již cca 4,5 roku nebydlím. Zda mi tam chodí nějaké důležité dopisy se tedy já osobně nedozvím. Majitel semnou ukončil nájemní smlouvu a dal tam jiného nájemníka. Každý nájemním se tam musí přihlásit k trvalému pobytu „vyžaduje to přímo Majitel“. Tedy když je na té adrese přihlášený ten noví nájemník.. znamená to pro mě co, že jsem tam nadále psaná já i ten noví nájemník nebo me to automaticky odhlasilo?!,Nebo si toto musím zjistit přímo u toho majite, jestli mě ohlásil či ne? Mám přes 4 roky takzvaně neplatný o.p. a po 4 letech jsem se odhodlala tohle vyřešit, protože potřebuji adresu kam mi bude chodit veškerá pošta a jelikož pevnou adresu žádnou nemám ráda bych požádala o trvalé bydliště s adresou na radnici ale nevím jak postupovat, co pro to musím udělat.

  Snad se tu najde někdo kdo mi trochu poradí neboť s tímto nemám ještě žádnou vyzkoušenost.

  Předem moc děkuji za jakoukoliv radu. 🙋‍♀️

  Odpovědět

 • Marie

  21 května, 2023

  Pokud mate nove trvale bydliste, staci jednoduse na urade zmenit adresu trvaleho bydliste. Novou adresu trvaleho bydliste dolozite napr. najemni smlouvou.

  Pokud nemate nove trvale bydliste a chcete si zaridit trvaly pobyt na urade, pak mate tri asi jen tri moznosti:
  1.) kontaktovat majitele nemovitosti, na ktere mate zapsane trvale bydliste, a pozadat ho, aby vas odhlasil. (On za to ale bude muset zaplatit poplatek 100 Kč a to se mu asi nechce.)
  2.) rict, ze jste bezdomovec (o teto moznosti se v clanku nic nepise, ale rika se to…)
  3.) ukoncit svou trvalou adresu v CR (tato moznost je pro lidi, co ziji trvale v zahranici, a nepotrebuji v CR dostavat postu)

  Odpovědět

 • Marek

  23 listopadu, 2021

  Vypadá to celkem dost šíleně nevíte jak si nahlásit adresu na radnici jsem celkem bezradny za info předem děkuji.

  Odpovědět

 • Zdeněk

  2 ledna, 2021

  Zrušení trvalého bydliště

  Odpovědět

 • Dušan

  24 ledna, 2022

  Petro a Marku je to jednoduché musíte jít na matriku tam řekněte že jste bezdomovec a chcete se přihlásit na obec či mesto,je možnost i se odhlásit s ČR s tím že jako jedete do zahraničí pracovat ale pak je problém s občankou když vás bude kontrolovat třeba policie protože nebudete v systému ČR dohledatelný naopak pas ČR bude platit pokud ho máte,t yto možností se využívají při exekučních problemech,tak snad vam to pomůže.

  Odpovědět

 • Miroslav

  15 října, 2022

  Dobrý den měl jsem městský byt z kterého mně exekuce vystehovali ale zůstal mi tam trvalý pobyt jak a kam se mám přihlásit a tím zrušit neplatný trvalý pobyt. Děkuji

  Odpovědět

 • Jana

  26 dubna, 2023

  A co když na trvalé adrese již nebydlí.Byt vrátil městu.V tom městě již taky není.Je z něj bezdomovec.Co bude v občanským průkaze.Pas nemá.

  Odpovědět

 • Ivana

  18 srpna, 2023

  Dobrý den chtěla bych se zeptat muže mít matka s dětmi na úřadě trvalý pobyt děkuji

  Odpovědět

 • Jaroslav Tachovsky

  30 listopadu, 2023

  Nevím, jak je to teď, ale v roce 2006 nám debilní úředníci přihlásili syna v pobytu na městském úřadě. Dozvěděli jsme se to náhodou, když jsme po pár letech pro něj žádali o pas. Přitom celou dobu bydlel s námi a chodila mu k nám i pošta – první dopis, co dostal, byla složenka na popelnici. Ta byla doma dřív než jsme si ho přivezli z prodnice.

  Odpovědět

 • Veronika

  19 prosince, 2023

  Dobry den, brzy se dostanu do situace, ve ktere jsem dosud nebyla. Prodavam dum, ve kterem jsem mela cely zivot trvaly pobyt zapsany v obcance. Momentalne ziji v zahranici ( zde se prihlasovat TP neplanuji) a v CR tedy nemam jine bydleni, kam bych se mohla prihlasit na trvaly pobyt. V budoucnu se planuji do Cech vratit. V momente, kdy katastr prepise muj dum na noveho majitele, ten novy majitel me sam odhlasi z trvaleho pobytu anebo to musim udelat nekde ja ? Chtela bych mit tedy zatim adresu na mestskem urade, ale nevim, jak to tedy udelat. Rici jim, v jake jsem situaci, ze momentalne nemam v CR jine misto k bydleni,a le presto tam chci trvaly pobyt ? A kdy presne jsem povinna zazadat si o novou obcanku ?

  Odpovědět

 • IVA ZÍMOVÁ

  25 února, 2024

  muzu nemit trvale bydliste a presto si platit zdravotni pojistovnou?

  Odpovědět