EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 08. 2023

1 komentář

Nadešel čas zafixovat si ceny energií?

 

Raketový nárůst cen elektřiny a plynu v roce 2021 a jejich loňský turbulentní vývoj výrazně zkomplikoval život těm, kdo neměli smluvně zafixovanou cenu. Různé černé scénáře se ale nenaplnily a ceny energií letos klesají. Podle odborníků ale na další poklesy cen už není příliš prostor a pro domácnosti přichází čas na jejich krátkodobou fixaci. Fixovat cenu je od letoška možné také u kapalného propanu.

Loading 

Po předloňském skokovém zdražení plynu a následně i elektřiny, se situace na energetickém trhu trochu uklidnila. Ceny energií se díky dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) a stabilním dodávkám z Norska podařilo stabilizovat. Pozitivní vliv na ceny zemního plynu, a tedy i elektřiny měla také mírná zima a energetické úspory.

Ačkoli vláda ceny energií zastropovala, na trhu už od jara běžně najdeme nabídky dodavatelů energií s nižšími cenami. Výrazně se nemění také ceny kapalného propanu (LPG), který se během loňské energetické krize stal ekonomicky zajímavou alternativou k zemnímu plynu nejen pro lokality, kam nevedou plynové rozvody.

Ceny silové elektřiny na pražské burze se letos na jaře stabilizovaly na úrovni okolo 3400 Kč/MWh. Ve srovnání v předchozím obdobím jde sice o pokles, i tak jsou ale ceny elektřiny zhruba trojnásobně vyšší než v roce 2020. Ještě větší pokles zaznamenaly ceny zemního plynu a zlevňovalo samozřejmě také LPG. Koncová cena čistého propanu dodávaného do zásobníku se nyní pohybuje okolo 2400 Kč/MWh.

„Propan je charakteristický cenovou stabilitou, protože jeho dodávky nikdy nebyly přímo závislé na Rusku. I z tohoto důvodu cena topného LPG v uplynulém krizovém období nikdy nepřekročila vládní cenový strop, který musel být stanoven pro zemní plyn,“ vysvětluje Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas.

I přes poklesy ceny energetických komodit na burzách zůstávají ceny elektřiny a plynu Česku stále poměrně vysoké. Jak vyplývá z nedávné analýzy společnosti Next Finance, pokud si vše přepočítáme podle parity kupní síly, rychle zjistíme, že cenu elektřiny máme v Evropě druhou nejvyšší hned po chudším Rumunsku. V cenách plynu jsme dokonce v druhé polovině loňského roku dosáhli rekordu. V přepočtu na kupní sílu Češi loni platili za zemní plyn nejvíce v Evropě. Takto vysoké ceny měly hlavně dva velké efekty – motivovaly české domácnosti šetřit, přiměly je však také k přechodu na tuhá paliva a v některých případech právě i na LPG, které má jinak význam zejména pro neplynofikované lokality.

REKLAMA

Podle odborníků není v současné době pro další poklesy cen energií příliš velký prostor. Co se týká zemního plynu, Evropa o tuto komoditu na světovém trhu soupeří s dalšími ekonomikami – hlavně s Čínou, kde poptávka po energiích opět roste, uvádí zmíněná analýza.

Ceny elektřiny a plynu navíc podle Next Finance prodražují emisní povolenky, které sice plní svou regulační funkci, ale staly se předmětem spekulativních nákupů. Do výsledných cen energií se navíc promítnou i další faktory specifické pro české prostředí – konec vládního stropu cen a v případě elektřiny i návrat poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Proto může být výhodné fixovat si cenu energií na nejbližší období právě teď. Dodavatelé energií už běžně nabízí produkty s možností fixace ceny pod vládním stropem. Ekonom Štěpán Křeček doporučuje jednoroční fixaci, protože ceny mohou jít v příštím roce ještě více dolů. Kdo si dojedná zajímavou nabídku, může fixovat i na delší dobu. Výhodnou strategií ale může být také volba většího dodavatele, který nakupuje energetické komodity s dostatečným předstihem a tím své zákazníky chrání před krátkodobými výkyvy cen.

Fixaci ceny nyní nabízí také dodavatelé LPG. „V současné době je možné si cenu LPG zafixovat až na dva roky dopředu, a to aktuálně na úrovni okolo 2,4 Kč/kWh. Jde o konečnou cenu zahrnující DPH, dopravu i distribuční poplatky,“ popisuje Jiří Karlík s tím, že fixovat cenu propanu mohou zákazníci v období od května do srpna, kdy je cena LPG nejníže. Mezi dodavateli LPG jde v segmentu koncových odběratelů, domácností o úplnou novinku, kterou na úvod využila asi desetina zákazníků Primagasu.

Vytápění zkapalněným propanem mělo vždy význam především v lokalitách bez distribuční soustavy zemního plynu. Přestože je Česko poměrně hustě plynofikované, jsou regiony a lokality, kde zřídit plynovou přípojku stále není možné. Největší podíl obcí bez plynových rozvodů je dle Českého statistického úřadu ve Středočeském a Jihočeském kraji.

Díky cenové stabilitě ale dává LPG třeba v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie stále větší ekonomický smysl i v plynofikovaných lokalitách. Nezřídka je instalace propanového zásobníku ekonomicky příznivější variantou než budování zcela nové přípojky zemního plynu. LPG má přitom dobré vyhlídky rovněž v kontextu energetického přechodu. V mnoha zemích je již postupně nahrazováno „zelenými“ alternativami v podobě bioLPG či obnovitelného dimethyletheru (rDME), a to s využitím stávající infrastruktury a spotřebičů.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Dušan

    20 září, 2023

    Divoký období vysokých cen jsme přežili díky několikaletý fixaci u distributora, ale ta nám letos skončila, takže jsme lovili v nových vodách, protože co jsme dostali novou cenu, tak pro mě jako letitého zákazníka nebyla úplně příznivá a tak jak bych si jí představoval, takže po průzkumu trhu jsme přešli nově na měsíční fix bezDodavatele, který jsem letos objevil v několika nabídkách i dalších dodavatelů, asi jako nejlepší řešení ceny energií.

    Odpovědět