EUR 23.685

USD 22.154

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.685

USD 22.154

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 12. 2021

1 komentář

Nájemní vs. vlastní bydlení: Jak se bydlí v Evropské unii?

 

Rostoucí ceny nemovitostí a stále dražší hypoteční trh nabízí zájemcům o bydlení jednoduché řešení. Hlavně mladší generaci nejspíš nic jiného nezbude a místo vlastního bydlení bude zůstávat v pronájmu. Není to ale až tak neobvyklé, téměř všechny západoevropské země mají vybudovanou spíše tradici nájemního bydlení. A nutnost svůj domov vlastnit je spíše specifikem východu Evropy.

Loading 

Téměř 70 % obyvatel EU své bydlení vlastní

Dle údajů z loňského roku své bydlení v EU vlastnilo celkem 69,7 % obyvatel. V Česku nemovitost vlastní nemovitost k bydlení téměř 80 % obyvatel (78,9 %). Oproti západoevropských zemím je to spíše vysoká hodnota, ale mezi bývalými komunistickými zeměmi patří Česko spíše k těm, kde stále bydlí velká část obyvatel v pronájmu.

Za komunismu to nešlo, teď to jde?

Čím je vlastně způsoben tak velký podíl vlastnického bydlení právě v postkomunistických zemích? Pravděpodobně za to může nastavení, kdy obyvatelé nevlastnili téměř nic během komunismu, byl to přece komunismus. V okamžiku, kdy se trh s nájemním bydlením po revoluci dereguloval a zprivatizoval, bylo koupení vlastního bydlení pro mnoho lidí jediným možným představitelným krokem.

Dalším faktorem nejspíš byly relativně nízké ceny nemovitostí a k tomu v posledních letech rostoucí platy. Na vlastní byt s hezkou hypotékou dosáhl v posledních letech kde kdo. Pokud k tomu přidáme i velmi nízkou migraci obyvatel, tak je jasné, že Čechům a dalším slovanským národům se vlastní bydlení vyplatí. Oproti tomu západní Evropané mají tendenci se častěji stěhovat za prací a nemají problém si své bydlení pronajmout.
Nájemní vs. vlastní bydlení

zdroj: Eurostat

REKLAMA

Jak se bydlí v západní Evropě?

V poválečném období bylo vlastnictví domu nebo bytu považováno za projev bohatství a také pozitivního přínosu pro společnost. Proto byla koupě vlastní nemovitosti promována státními úřady a koupě byla samozřejmě i podporována například dotacemi nebo deregulací trhu s kapitálem, především s hypotékami. Největší dopad měly tyto státní politiky ve Velké Británii a Irsku, v Nizozemí nebo ve Skandinávii.

Trošku odlišná situace ovšem byla po válce ve Francii a v Německu. Tyto dvě země byly výrazně zničeny válečnými operacemi a především v Německu byl po válce velký nedostatek bydlení. Problém byl v té době řešen především sociálními byty a vlastnictví nemovitosti nebylo hledanou alternativou. Stejně tak v sociálně zaměřené Francii bylo sociální bydlení jedním z hlavních proudů. A podporováno nejen státem, ale i významnými architekty, kteří se podíleli na rezidenčních projektech.

Spolu s rostoucím blahobytem se ovšem situace měnila i v dalších západo- i severoevropských zemích. Sociální bydlení jako alternativa pro příjmově slabší sociální skupiny bylo postupně prosazováno i pro ostatní. A získávalo stále větší podporu. Ostatně rakouský model z Vídně, která aktivně vstoupila na trh s nájemním bydlení, je často skloňován i v Česku.

V Německu se jako hlavní faktor prosadila také státní regulace nájemního bydlení. Ostatně cenová regulace berlínského trhu pronájmů se občas objeví i v českých novinách. Spolu s absencí dotací na nákup nemovitosti a s tím, jak se ceny nájmů udržovaly relativně nízko k disponibilním příjmům obyvatel, je tak Německo jedna z nejlevnějších oblastí v pronájmu nemovitostí.

REKLAMA

Tyto faktory se poté přepsaly do skutečnosti, že v současné době má právě Německo a Francie nejmenší podíl vlastnického bydlení. V Německu vlastnilo svůj byt či dům v roce 2020 pouhých 50,4 % obyvatel. Méně než 60 % vlastních nemovitostí najdeme také v Rakousku, Dánsku nebo Švédsku.

Náhradový poměr důchodu jako hlavní faktor na východě?

Jedním z faktorů, o kterém se až tak často nemluví v souvislosti s bydlením, je výše důchodů. Nízké důchody nahrávají spíše vlastnickému bydlení. Neboli pokud chcete mít jistotu, že ve stáří budete důstojně bydlet, je lepší bydlení vlastnit. A pokud víte, že se o vás i ve stáří stát postará, ať už odpovídající výší důchodů, nebo regulací nájmů, tak můžete bydlet v nájmu celý život a vaše životní úroveň si ani nevšimne.

Ve bývalých postkomunistických zemích je náhradový poměr důchodu k poslední pobírané mzdě často velmi nízký. K tomu připočtěme minimální regulaci nájemního bydlení a hned je jasné, že obyvatelé si rychle spočítají: lepší je vlastnit než platit nájem. A to i za cenu toho, že většinu svého aktivního života budou splácet vysokou hypotéku.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • vladimir.mikes

    24 května, 2023

    Pěkně a reálně napsané.Srozumitelné pro všechny. Jen mám malinkou námitku a řadu až budete příště psát o Slovanech,tak prosím vynechte České země které jsou ve velké většině germáni a Keltové. Děkuji za pochopení.Mikeš a Vladimír České Budějovice.

    Odpovědět