EUR 24.375

USD 23.139

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.375

USD 23.139

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

0 komentářů

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

 

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí. 

Zatímco dlouhou dobu byla Česká republika víceméně zemí se slabou inflací, která nedosáhla ani 2% inflační hranice ČNB, tak od roku 2016 si na rostoucí ceny pomalu zvykáme. Nejdříve byl příčinou šlapající pracovní trh a především nedostatek nabídky volné práce. To se samozřejmě postupně přelévalo do trhu se zbožím i službami. Neboli rostoucí cena práce se promítala do rostoucí ceny zboží. To nám ale až tak nevadilo, protože rostly mzdy a celková životní úroveň.

V roce 2020 inflaci ale řádně podpořila koronavirová krize a následná vládní opatření. Která se víceméně zaměřila pouze na dodávání peněz do ekonomiky. V ekonomice ale v té době nebylo málo peněz. Naopak peněz bylo v posledních dvou letech dostatek. Pokud se nedostatek projevil, tak spíše na trhu zbožím. A také na trhu s nemovitostmi. Tam ceny rostly za poslední rok tak překotně především a právě kvůli nadbytku peněz. A tedy také kvůli nedostatečné nabídce na trhu nemovitostí. Současné působení těchto dvou faktorů vedlo k tomu, že ceny na realitním trhu poskočily o třetinu, místně se zvyšovaly klidně i o víc.

Nemovitosti jsou v ČR drahé

Problém s drahými nemovitostmi se ukázal v plné míře v průběhu letošního roku. A realitní makléři si mohli v těchto dobách počítat nadité peněženky. Cokoliv, co na trh dali, se prodalo během několika dní a často i za vyšší cenu, než se čekalo. Investoři řešili dva základní problémy. Co s nadbytkem peněz. A jak ochránit peníze proti stále rostoucí inflaci.

Čeští investoři, hlavně ti menší, jsou ve své podstatě víceméně konzervativní a investice do nemovitostí pro ně často představuje klidný přístav ve vodách neklidných peněz. A tak se hromadně vrhli na český trh s nemovitostmi a vykoupili, co se dalo. Je otázkou, jestli taková investorská poptávka bude v dalších letech klesat, spíše bych si tipla, že ne. Že inflace, která se už přehoupla přes 5% hranici, bude investory dále motivovat k nákupům na realitním trhu.

REKLAMA

Nájmy zlevňovaly, jak dlouho to vydrží

V první polovině roku 2020 došlo na trhu s nájemním bydlením k příjemnému paradoxu cenové deflace. Na vině byl především utlumený cestovní ruch, kdy pronajímatelé bytů přes Airbnb nabídli své nemovitosti k dlouhodobému pronájmu, protože ty krátkodobé víkendové pobyty prostě nebyly. Nebylo komu pronajmout byt na pár dnů, tak to majitelé nemovitostí zkusili pronajmout na pár měsíců.

Krátkodobě tak došlo k poklesu nájmů především ve větších městech. Turisté se ztratili, zisky z cestovního ruchu měly kompenzovat zisky z pronájmu. A díky obrovskému množství nabídek na nájemním trhu, došlo k poklesu průměrných cen na trhu. Navíc za cenu obvyklého bydlení například v Praze, jste si najednou mohli vybírat nájmy v zajímavých lokalitách a v ještě zajímavějších provedeních.

To ale bylo loni. Letos už průměrné nájmy začínají naopak růst. Je to dáno tím, že se situace na trhu cestovního ruchu i situace na trhu s nájemním bydlením víceméně stabilizovala. Růstu nájmů ale nahrávají i další okolnosti.

  • Inflace neustále roste. Majitelé bytů budou chtít dozajista zachovat hodnotu svých zisků z pronájmu a sáhnou po zvyšování. Ať už na základě inflační doložky, nebo tak, že si najdou nového nájemce.
  • Rostou úrokové sazby. Ať už ty klíčové od ČNB, tak hypoteční sazby na českém trhu. Majitelům bytů se brzy začnou prodražovat splátky hypoték. Což budou docela určitě chtít promítnout i do svých zisků.
  • Rostou ceny nemovitostí. Trh s nájemním bydlením v podstatě kopíruje stav trhu nemovitostí, je od něj odvozen a je jeho nedílnou součástí. Vzhledem k tomu, jak výrazně vyrostly ceny realit za posledních 12 měsíců, bylo by s podivem, kdyby se tento růst v dohledné době neodrazil i v růstu cen nájemního bydlení.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *