EUR 23.825

USD 21.929

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.825

USD 21.929

Nákup nezasíťovaného pozemku se může vyplatit

 


 

Údaje serveru Sreality.cz ukazují, že z 23 526 inzerátů na prodej pozemků, které byly na serveru zveřejněny od letošního června do srpna, byly více než dvě třetiny pozemků stavební parcely. Ceny pozemků v Praze jsou s více než pěti tisíci korun za metr čtvereční tradičně nejdražší, dosahují sedminásobku českého průměru. Nejprodávanější a zároveň druhé nejdražší jsou s cenou 1 200 korun za metr čtvereční pozemky ve Středočeském kraji. Nejlevněji koupíte pozemek na Vysočině, kde je cena za metr čtvereční 499 korun.

Menší pozemky se prodraží

Největší zájem je o pozemky menší, které jsou ale zároveň i nejdražší. Kupující za menší pozemky do 1 000 metrů čtverečních zaplatí 1 100 korun za metr čtvereční, zatímco za parcely nad 1 500 metrů čtverečních pouze 475 korun za metr čtvereční. Na vině je nejen lokalita, ale i přivedení inženýrských sítí. Menší pozemek se často nachází v ekonomicky silných lokalitách s kompletním přivedením inženýrských sítí, je proto žádanější, a tím pádem i dražší.    

Zasíťování se někde může prodražit

Rozdíly cen zasíťovaných a nezasíťovaných pozemků se v některých regionech liší i o stovky korun. Největší rozdíl je v Karlovarském a Středočeském kraji. Za pozemek bez sítí zaplatíte o 902 korun, resp. 864 korun za metr čtvereční méně než za zasíťovaný. Na nezasíťovaném pozemku o rozloze více než tisíc metrů čtverečních proto v těchto regionech ušetříte i jeden milion korun.

Pokud jsou energie přivedeny na hranici pozemku, pak se náklady na zasíťování standardně pohybují od 500 do 700 korun za metr a cena jednoho napojení v průměru 20 až 30 tisíc korun. „Pokud tedy koupíte dobrý pozemek bez sítí a zařídíte si je sami, ušetříte klidně i půl milionu korun,“ říká Michal Zadák, manažer serveru Sreality.cz.

Existují ovšem i pozemky, u kterých se přívod vody, elektřiny, kanalizaci či plynu může zkomplikovat a značně prodražit. Pozor si dejte zejména u částečně zasíťovaných pozemků, které mají většinou přivedenou pouze elektřinu a plyn.

REKLAMA

V některých regionech jsou ceny pozemků částečně zasíťovaných nižší než pozemků úplně bez sítí. Koupě částečně zasíťované parcely se proto může zdát velice výhodná, může ale skrývat i zakopaného psa. Předem si proto zjistěte, z jakého důvodu nejsou na pozemek sítě přivedené nebo jsou přivedené jen některé. „Pokud například na pozemek nelze přivést vodu či plyn, čekají vás dodatečné náklady třeba na vrtání studny nebo na vytápění elektřinou. Pak může být cena takového pozemku logicky nižší než cena pozemku bez sítí, k němuž je ale lze bezproblémově zavést,“ říká Michal Zadák.

Kupující pozemků od příštího roku zaplatí o pětinu více

Od ledna 2016 vstoupí v platnost novela zákona o DPH, která prodraží stavební pozemky o pětinu. „Za stavební pozemek budou nově považovány i takové parcely, ke kterým jsou přivedeny inženýrské sítě a to i přes to, že na ně ještě nebylo vydáno stavební povolení nebo souhlas s provedením stavby. Převod takového pozemku tak bude nově podléhat DPH ve výši 21 %,“ vysvětluje Vlastimil Sojka, jednatel daňové společnosti Kodap.

Novela výrazně ovlivní cenu zejména stavebních pozemků pro rodinné domy. U bytů se cena rozloží na jednotlivé jednotky a dopad tak bude zanedbatelný. Za parcely pro rodinné domy ale od příštího roku zaplatíte i statisíce korun navíc. V Praze si bude muset kupující připlatit i jednotky milionů korun.

Velké výprodeje stavebních pozemků ale realitní makléři před koncem roku neočekávají. „V současnosti je o nemovitosti extrémně velký zájem, ale spíše než změnám v DPH tento trend přisuzuji rekordně nízkým úrokovým sazbám u hypoték a také faktu, že po zhruba šesti letech poklesu cen nemovitostí se cenová hladina v tomto segmentu dostala na úroveň, která je pro kupující zajímavá,“ uvedl Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Stavební pozemky: napojení na inženýrské sítě

Koupě nezasíťovaného pozemku se může prodražit

Nezasíťované stavební pozemky jsou výrazně levnější než ty zasíťované. Pokud chce stavebník na stavbě rodinného domu ušetřit s tím, že si napojení na inženýrské sítě zajistí sám, stavba se mu může ještě prodražit. Kdo má povinnost sítě k pozemku přivést a kolik to stojí?

Text: Veronika Hejná

01. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *