EUR 24.360

USD 22.587

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.360

USD 22.587

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023

0 komentářů

Návrh na vklad do katastru lze podat i elektronicky. Jak na to?

 

Návrh na vklad do katastru nemovitostí můžete podat nejen osobně nebo poštou, ale i elektronicky. Jak na to?

Loading 

Elektronický návrh na vklad a vkladová listina

Návrh na vklad v elektronické podobě můžete podat, pokud je v elektronické podobě i vkladová listina, například kupní smlouva. Tu můžete elektronicky rovnou uzavřít, anebo ji do elektronické podoby převést.

„Pokud vkladová listina vznikne originálně v listinné podobě a následně je do elektronické podoby převedena, musí být tento převod proveden autorizovanou konverzí podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. V opačném případě by nebyla zachována důkazní hodnota listiny. Pokud má být autorizovaně zkonvertována do elektronické podoby soukromá listina, typicky smlouva, je nezbytné před provedením autorizované konverze nechat podpisy na této listině úředně ověřit,“ připomíná Český úřad zeměměřičský a katastrální.

Pokud je vkladová listina elektronicky vytvořená, musí být také smluvními stranami elektronicky podepsaná, a to buď zaručeným elektronickým podpisem, anebo kvalifikovaným elektronickým podpisem. K elektronickým podpisům musí strany připojit příslušné podpisové certifikáty.

Náležitosti elektronického podání

Katastrální úřad přijímá elektronická podání buď na adresu elektronické podatelny, anebo prostřednictvím datové schránky. Letos stát automaticky zřizuje datové schránky všem OSVČ, tito lidé tak mohou využít datovku i pro komunikaci s katastrem nemovitostí.

„Datová zpráva zaslaná elektronickou poštou na elektronickou adresu podatelny musí mít vždy alespoň dvě přílohy – návrh na vklad jako samostatnou elektronicky podepsanou přílohu (nebo autorizovaně konvertovanou elektronickou podobu listinného originálu) a vkladovou listinu jako samostatnou přílohu,“ upozorňuje ČÚZK.

REKLAMA

Dokumenty lze zaslat též na nosiči dat, a to především tehdy, pokud dokument překročí povolenou kapacitu podání (20 MB). Úřad přijímá formáty CD-ROM, DVD-ROM a USB flash disk. Není možné zasílat dokumenty odkazem přes úložiště nebo uložené na cloudu.

Dále nesmí velikost jedné stránky dokumentu přesáhnout 300 kB na jednu stránku (pak tedy dokument o 20 stránkách smí mít maximální velikost 6 MB). Omezení na jednu stránku ale neplatí pro dokumenty vzniklé autorizovanou konverzí. Pro vkladové listiny se připouští pouze formát PDF nebo PDF/A.

„Pro eliminaci možných problémů doporučujeme nepoužívat v názvu souboru diakritická znaménka. Každý jednotlivý dokument se předává jako právě jeden soubor; není tedy možné rozdělit jeden dokument do více souborů ani slučovat více dokumentů do jednoho souboru,“ uvádí ČÚZK.

Kde najít formuláře elektronických podání?

Podání můžete vytvořit v aplikaci Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí na webových stránkách úřadu. Pouze přihlášení uživatelé mají k dispozici službu „scénářů“ a další funkce, například předvyplnění údajů, které se načítají přímo z katastru nemovitostí.

Správní poplatek ve výši 2000 korun za návrh na vklad podaný elektronickou formou je možné zaplatit platební kartou nebo převodem na zvláštní účet příslušného katastrálního úřadu. Platební údaje zašle katastrální úřad navrhovateli po zaevidování návrhu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *