EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023

0 komentářů

Návrh na vklad do katastru lze podat i elektronicky. Jak na to?

 

Návrh na vklad do katastru nemovitostí můžete podat nejen osobně nebo poštou, ale i elektronicky. Jak na to?

Loading 

Elektronický návrh na vklad a vkladová listina

Návrh na vklad v elektronické podobě můžete podat, pokud je v elektronické podobě i vkladová listina, například kupní smlouva. Tu můžete elektronicky rovnou uzavřít, anebo ji do elektronické podoby převést.

„Pokud vkladová listina vznikne originálně v listinné podobě a následně je do elektronické podoby převedena, musí být tento převod proveden autorizovanou konverzí podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. V opačném případě by nebyla zachována důkazní hodnota listiny. Pokud má být autorizovaně zkonvertována do elektronické podoby soukromá listina, typicky smlouva, je nezbytné před provedením autorizované konverze nechat podpisy na této listině úředně ověřit,“ připomíná Český úřad zeměměřičský a katastrální.

Pokud je vkladová listina elektronicky vytvořená, musí být také smluvními stranami elektronicky podepsaná, a to buď zaručeným elektronickým podpisem, anebo kvalifikovaným elektronickým podpisem. K elektronickým podpisům musí strany připojit příslušné podpisové certifikáty.

Náležitosti elektronického podání

Katastrální úřad přijímá elektronická podání buď na adresu elektronické podatelny, anebo prostřednictvím datové schránky. Letos stát automaticky zřizuje datové schránky všem OSVČ, tito lidé tak mohou využít datovku i pro komunikaci s katastrem nemovitostí.

REKLAMA

„Datová zpráva zaslaná elektronickou poštou na elektronickou adresu podatelny musí mít vždy alespoň dvě přílohy – návrh na vklad jako samostatnou elektronicky podepsanou přílohu (nebo autorizovaně konvertovanou elektronickou podobu listinného originálu) a vkladovou listinu jako samostatnou přílohu,“ upozorňuje ČÚZK.

Dokumenty lze zaslat též na nosiči dat, a to především tehdy, pokud dokument překročí povolenou kapacitu podání (20 MB). Úřad přijímá formáty CD-ROM, DVD-ROM a USB flash disk. Není možné zasílat dokumenty odkazem přes úložiště nebo uložené na cloudu.

Dále nesmí velikost jedné stránky dokumentu přesáhnout 300 kB na jednu stránku (pak tedy dokument o 20 stránkách smí mít maximální velikost 6 MB). Omezení na jednu stránku ale neplatí pro dokumenty vzniklé autorizovanou konverzí. Pro vkladové listiny se připouští pouze formát PDF nebo PDF/A.

„Pro eliminaci možných problémů doporučujeme nepoužívat v názvu souboru diakritická znaménka. Každý jednotlivý dokument se předává jako právě jeden soubor; není tedy možné rozdělit jeden dokument do více souborů ani slučovat více dokumentů do jednoho souboru,“ uvádí ČÚZK.

Kde najít formuláře elektronických podání?

Podání můžete vytvořit v aplikaci Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí na webových stránkách úřadu. Pouze přihlášení uživatelé mají k dispozici službu „scénářů“ a další funkce, například předvyplnění údajů, které se načítají přímo z katastru nemovitostí.

Správní poplatek ve výši 2000 korun za návrh na vklad podaný elektronickou formou je možné zaplatit platební kartou nebo převodem na zvláštní účet příslušného katastrálního úřadu. Platební údaje zašle katastrální úřad navrhovateli po zaevidování návrhu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *