EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023

0 komentářů

Návrh na vklad do katastru lze podat i elektronicky. Jak na to?

 

Návrh na vklad do katastru nemovitostí můžete podat nejen osobně nebo poštou, ale i elektronicky. Jak na to?

Loading 

Elektronický návrh na vklad a vkladová listina

Návrh na vklad v elektronické podobě můžete podat, pokud je v elektronické podobě i vkladová listina, například kupní smlouva. Tu můžete elektronicky rovnou uzavřít, anebo ji do elektronické podoby převést.

„Pokud vkladová listina vznikne originálně v listinné podobě a následně je do elektronické podoby převedena, musí být tento převod proveden autorizovanou konverzí podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. V opačném případě by nebyla zachována důkazní hodnota listiny. Pokud má být autorizovaně zkonvertována do elektronické podoby soukromá listina, typicky smlouva, je nezbytné před provedením autorizované konverze nechat podpisy na této listině úředně ověřit,“ připomíná Český úřad zeměměřičský a katastrální.

Pokud je vkladová listina elektronicky vytvořená, musí být také smluvními stranami elektronicky podepsaná, a to buď zaručeným elektronickým podpisem, anebo kvalifikovaným elektronickým podpisem. K elektronickým podpisům musí strany připojit příslušné podpisové certifikáty.

Náležitosti elektronického podání

Katastrální úřad přijímá elektronická podání buď na adresu elektronické podatelny, anebo prostřednictvím datové schránky. Letos stát automaticky zřizuje datové schránky všem OSVČ, tito lidé tak mohou využít datovku i pro komunikaci s katastrem nemovitostí.

„Datová zpráva zaslaná elektronickou poštou na elektronickou adresu podatelny musí mít vždy alespoň dvě přílohy – návrh na vklad jako samostatnou elektronicky podepsanou přílohu (nebo autorizovaně konvertovanou elektronickou podobu listinného originálu) a vkladovou listinu jako samostatnou přílohu,“ upozorňuje ČÚZK.

REKLAMA

Dokumenty lze zaslat též na nosiči dat, a to především tehdy, pokud dokument překročí povolenou kapacitu podání (20 MB). Úřad přijímá formáty CD-ROM, DVD-ROM a USB flash disk. Není možné zasílat dokumenty odkazem přes úložiště nebo uložené na cloudu.

Dále nesmí velikost jedné stránky dokumentu přesáhnout 300 kB na jednu stránku (pak tedy dokument o 20 stránkách smí mít maximální velikost 6 MB). Omezení na jednu stránku ale neplatí pro dokumenty vzniklé autorizovanou konverzí. Pro vkladové listiny se připouští pouze formát PDF nebo PDF/A.

„Pro eliminaci možných problémů doporučujeme nepoužívat v názvu souboru diakritická znaménka. Každý jednotlivý dokument se předává jako právě jeden soubor; není tedy možné rozdělit jeden dokument do více souborů ani slučovat více dokumentů do jednoho souboru,“ uvádí ČÚZK.

Kde najít formuláře elektronických podání?

Podání můžete vytvořit v aplikaci Návrh na vklad práva do katastru nemovitostí na webových stránkách úřadu. Pouze přihlášení uživatelé mají k dispozici službu „scénářů“ a další funkce, například předvyplnění údajů, které se načítají přímo z katastru nemovitostí.

Správní poplatek ve výši 2000 korun za návrh na vklad podaný elektronickou formou je možné zaplatit platební kartou nebo převodem na zvláštní účet příslušného katastrálního úřadu. Platební údaje zašle katastrální úřad navrhovateli po zaevidování návrhu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *