EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Karel Pučelík

24. 01. 2020

1 komentář

Nedostatek bydlení: zátěž pro ekonomiku i sociální rozbuška

 

Problémy s nedostatečnou bytovou výstavbou trápí mnohá města a oblasti takřka po celém světě, tvrdí analýza.

Loading 


Problém s bytovou výstavbou jsou v Česku vděčným tématem, obzvláště pak v Praze. Rozhodně se ale nejedná o izolovaný jev, nedostatek bydlení a jeho vysoké ceny musí řešit řada velkých měst po celém světě.
O bytové krizi se mluví i na Novém Zélandu. „I dobře placení profesionálové nemohou koupit domy ve městech, kde pracují. Je to vážná hrozba pro produktivitu, která je hlavní hybnou silou naší životní úrovně,“ řekl deníku The Guardian novozélandský liberální politik David Seaynour.
Málo se staví ale i třeba v Sydney. V Evropě jsou ceny za metr čtvereční vysoké zase v Paříži, ale hlavně v Londýně. Příkladem může být českému čtenáři i nepříliš vzdálený Berlín.

Přílišný důraz na vlastní bydlení?

Britský magazín The Economist situaci analyzoval a poukázal na důsledky, které špatná stavební situace přináší, a pokusil se i pojmenovat některé z kořenů současného stavu. Jejich počátky datuje až do poloviny minulého století. Do té doby byly ceny bydlení dlouhodobě poměrně stabilní.
Mezi příčiny může patřit i přehnaný důraz na vlastní bydlení, který například ve Velké Británii prosazovaly po roce 1979 konzervativní vlády Margaret Thatcherové. Podpora soukromého vlastnictví bytů narostla i v zámoří.
Hlavním problémem je ale patrně nedostatečná výstavba. Nejvíce se stavělo v průběhu sedmdesátých let, ale pak statistiky rychle klesaly. Proč? Týdeník připomíná hypotézu William Fischel z Dartmouthské univerzity, která tvrdí, že za problémy s povolováním staveb stojí právě majitelé okolních domů, kteří se obávají poklesu atraktivity okolí svého bydliště a s tím spojeným poklesem ceny.
Existují ale i dobré příklady. Živě se stavělo například v Tokiu, průzkum navíc tvrdí, že ke snížení kvality života nedošlo.

Brzda ekonomického růstu

Průzkum Harvardovy univerzity potvrzuje, že vysoké ceny bydlení jsou přítěží pro obyvatele. Více než 30 procent obyvatel Spojených států odvede měsíčně více než 30 procent na náklady na bydlení.  Jaké to má implikace pro ekonomiku země?
Zmíněný britský Týdeník uvádí, že v sedmdesátých letech náklady na bydlení spotřebovaly ve Spojených státech osm procent HDP, ale dnes si nárokují jedenáct. To je poměrně velká ztráta. Ještě zajímavějším zjištěním je, že pokud by tři velká americká města (New York, San Francisco, San José) uvolnila stavební pravidla, HDP země by vzrostlo o 4 procenta. A to v situaci, kdy některé ekonomiky vyspělého světa ani takovým tempem nerostou.
Autoři také v neposlední řadě tvrdí, že rostoucí ceny především nedovolí mladým lidem pořídit vlastní bydlení. Ti pak mohou ze svého nedostatku vinit kapitalistickou společnost, čehož využívají protestní hnutí ke změně politické scény. V upadajících oblastech voliči například často upřednostnili brexit, ve Francii zase volili Národní frontu. Ve zmíněném Berlíně bytová situace rovněž vyvolává napětí, které chce vedení města řešit kontroverzním experimentem se zmrazováním výše nájmů.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • ladislav bohatý

    27 ledna, 2020

    Přílišný důraz na vlastní bydlení? – v době, kdy nájem za garsonku už nyní činí v průměru kolem 10000 bez služeb, a kdy vláda vyhrožuje výší důchodů kolem 8ti tisíc se jako někdo kurva tomu diví ?

    Odpovědět