EUR 25.100

USD 23.856

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.100

USD 23.856

Text: Monika Lukešová

12. 11. 2014

3 komentáře

Nemáte měřák tepla? Od nového roku můžete dostat pokutu

 


 

Ministerstvo průmyslu a obchodu upřesnilo vyhlášku týkající se změny rozdělování nákladů na topení až 7. listopadu. Úprava se týká hlavně domů, kde se náklady na teplo rozpočítávají podle velikosti bytu. Nově se bude muset spotřeba tepla měřit pomocí měřáků, které budou muset být připevněny na topení.   

Zkušenosti ukazují, že v bytech klesá spotřeba v průměru o deset až dvacet procent. Jakmile lidé vědí, že se jejich výdaje více počítají podle skutečné spotřeby, začnou šetřit,“ sdělil pro iDNES.cz Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti Ista, která patří v Evropě k největším hráčům na trhu s rozúčtováním nákladů na teplo a sama měřicí přístroje vyrábí. Nová povinnost se v České republice zavádí právě kvůli úsporám Evropské unie.   

Pokud však lidé nebudou mít 1. ledna 2015 na svých topných zařízeních měřáky tepla, mohou dostat i pokutu. Ta u právnických osob může dosahovat až do výše 200 tisíc korun a u soukromých osob až do 50 tisíc korun. Ze začátku se však mnoho kontrol pravděpodobně konat nebude, stejně jako tomu bylo u tehdy nové povinnosti týkající se energetických štítků.

Zálohy se hned zvyšovat nejspíš nebudou

Zálohy na energie, které lidé v pronajatých nemovitostech platí, se patrně nebudou zvyšovat hned. Majitelé bytů a správci budov pravděpodobně počkají na první vyúčtování a podle jeho výše se pak rozhodnou, zda zálohy zvýší, či nikoli. Je možné, že se i náklady na teplo díky měřákům sníží. Lidé hned uvidí, kolik protopili a budou tomu danou spotřebu uzpůsobovat.

U majitelů bytů, kteří ve svých nemovitostech bydlí, je povinnost jasná. Musí si pořídit měřáky. Ale co čeká pronajímatele bytů. Převážná většina nájemních smluv počítá s tím, že poplatky jsou zúčtovatelné. „Díky novému občanskému zákoníku už je nutné, aby všechny nájemní smlouvy toto ustanovení obsahovaly,“ říká Jan Morávek, advokát CHSH. Podle jeho slov tak není třeba upravovat nájemní smlouvu. „Změna způsobu měření spotřeby energií nemá na nájemní smlouvu vliv. Stačí, že je uvedena informace o zúčtovatelnosti poplatků,“ dodává Morávek.

REKLAMA

Nájemní smlouvy na dobu určitou mohou být problém

Pokud pronajímáte byt a nájemní smlouva je do určitého data, můžete mít s měřením tepla a následným vyúčtováním trochu problém. Nájemník totiž často odchází z bytu dříve, než přijde vyúčtování za energie, přičemž na sebe nezanechá kontakt či v horším případě schválně nezvedá telefon. Jenže takové problémy nejsou neobvyklé ani dnes. V případě vzniklého nedoplatku na energiích je pak jeho uhrazení na majiteli nemovitosti. Takové situaci se dá ale předcházet správnou formulací nájemní smlouvy. „Pokud je ve smlouvě klauzule, která uvádí, že se kauce za nájem vrací až po celkovém vyrovnání s majitelem, může majitel nemovitosti zadržet část kauce do doby, než přijde vyúčtování,“ doporučuje Jan Morávek .

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Stavebnictví doplácí na legislativní chaos, je to šílené

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2024

Lex Oze II

Energetická společenství se blíží. Zákon má ale nedostatky

Vláda dne 21. června schválila návrh novely energetického zákona tzv. Lex OZE II. Lidé si budou moci energii nasdílet buď z chaty do bytu, anebo vytvořit energetické společenství. Oproti původní předloze vládou schválený návrh obsahuje omezení pro energetická společenství.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavla

    11 února, 2015

    Je potřeba mít měřáky i v halách a skladech, kde se topí pomoci plynových zářičů? Hledala jsme na stránkách výrobců jako je http://www.schwan­k.cz/cz/home.html a nepodařilo se mi to najít.

    Odpovědět

  • Zdeněk

    1 března, 2017

    Dobrý den.Prosím vás o radu,jak se mám zachovat k majiteli domu.A co můžu po majiteli domu požadovat.Jedná se o dům typu okál o 2 bytových jednotkách,stejných rozměrů,bývalé RPG, dnes RESIDOMO, které mají společné vytápění a kombinovanou kotelnu,el.topení a topení na tuhá paliva.Bývalý nájemník v bytě,který se odstěhoval mi hradil měsíční zálohu na topení,které bylo elektrické.Měřením spotřeby el.energie,bylo měřeno odpočtovým elektroměrem,které jsem v pravidelném vyúčtování,prováděl.V bytech není namontované měření tepla.Byt bude neobydlen a já budu nucen vytápět byt,který není obydlen.Já musím platit zálohu měsíčně.Proto vás prosím o radu jak se mám zachovat.Děkuji za odpověď.Tel 603220871 S pozdravem Zdeněk

    Odpovědět

  • Vilda Packert

    15 srpna, 2024

    Už deset let nám neudělal majitel domu vyúčtování za vodu a teplo mneraky na topení nejsou a doplatek je teď přez sedm tisíc.musi nám je namontovat a kdo je platí máme dálkové topení párou.

    Odpovědět