Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Nemovitosti budou příští rok ještě levnější. Ceny zamíří dolů

Monika Lukešová

Z ekonomického hlediska není výhled na příští rok nijak růžový. Domácnosti budou mít vyšší výdaje a kvůli zvýšeným sazbám DPH si za všechno připlatíme. Dobrých zpráv je pomálu, ale přeci jen se nějaké najdou. Například pro ty, kteří plánují koupi bytu. Podle analytiků ceny budou pravděpodobně ještě klesat, takže s koupí není kam spěchat.

Podle Evy Zamrazilové, členky bankovní rady České národní banky, nás v příštím roce čeká pokles cen bytů a domů. Stabilní, ale zpomalený růst se očekává jen u pozemků. Ceny pozemků mírně rostou delší dobu.

Celkově se jedná o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí. I díky tomu jsou pozemky stále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Největší zájem byl v uplynulém čtvrtletí o pozemky s výměrou do 950 m2 a ve větších městech do 650 m2,“ řekl před nedávnem k cenám pozemků Petr Němeček z Hypoteční banky.

Podle Zmrazilové se zpomaluje výstavba bytů a rozestavěnost je od roku 2008 stále vysoká. Také klesá podíl prodaných bytů před dokončením a prodlužuje se časový úsek od dokončení do prodeje nemovitostí.

Ceny bytů budou klesat hlavně kvůli nuceným prodejům nemovitostí. Příjem domácností bude příští rok klesat, ale stoupat budou ceny, daně a také nezaměstnanost.

Momentálně se pronájem nemovitostí vyplatí. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů, je podle Zamrazilové výnos z nájmů vyšší než výnos dluhopisů a úroků z úvěrů na bydlení. Nově se tak otevírá možnost spekulativních nákupů.

Kvůli nízkým cenám nemovitostí ale stoupá u developerů podíl úvěrů v selhání, a to dokonce z 8 procent na 14 procent i více. Oproti tomu podíl úvěrů v selhání u domácností se pohybuje kolem čtyř procent.

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů asi jen tak stoupat nebudou. Česká národní banka pravděpodobně na svém středečním zasedání úrokové sazby nezmění. Na svém posledním měnovém zasedání na začátku listopadu snížila úrokové sazby na další rekordní minimum. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, klesla o 0,2 procentního bodu na 0,05 procenta.

Realitky si rok 2012 pochvalují

Pro nás byl rok 2012 velmi úspěšný. Podařilo se nám navýšit obrat o více než 20 % a překročit tak plán, který jsme si pro tento rok určili. Jsem rád, že banky pochopily, že retailový klienti je živí, a upravily podmínky hypoték tak, že jsou dostupné pro každého,“ konstatuje Miroslav Jonáš, obchodní ředitel a místopředseda představenstva M&M reality. V příštím roce očekává nárůst tržeb své společnosti minimálně o 10–15 procent.

Pozitivně hodnotí letošní rok také realitní kancelář RE/MAX. „Z pohledu trhu beru rok 2012 jako jeden ze zlomových. Některé realitní kanceláře již nejsou mezi námi nebo zaznamenaly velké propady, a to především proto, že nestačily zachytit tržní trend. Dnes víc než kdy jindy platí, že zákazník hledá dobrou cenu, ještě lepší kvalitu servisu a hlavně jistotu, že transakce proběhne tak jak má,“ uvedl pro server Hypoindex.cz Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Nemovitosti budou příští rok ještě levnější. Ceny zamíří dolů”

 1. korektor@email.net napsal:

  Pokud je autorka článku schopná do svého textu napsat „kanceláře … zaznamenali … kanceláře nestačili zachytit …“, tak je hned na první pohled jasné, o jakého „odborníka“ se tady jedná a jakou informační hodnotu její příspěvek reálně má… :)

  1. Michal K napsal:

   Re:

   No, predevsim tvuj prispevek ma hodnotu nula. Jedine co jsem se z nej dozvedel je, ze jsi lehce nevyrovnany k*k0t, ktery nema ani na to, aby napsal komentar k veci.

   Ale vazne… zkus popremyslet o lobotomii. Mozna se ti casem ulevi.

 2. Dana napsal:

  oběti realitních kanceláří

  na růstu obratu realitních kanceláří se podílelo i 52 klientů, kteří byli okradeni ve velké realitní kanceláři Reality 21 Century 21. Tato realitka zprostředkovala prodej nemovitostí tak, že jejich klienti nedostali za své nemovitosti nic – vše ukradl jejich smluvní advokát Miloš Vlasák. A realitka s úsměvem jede dál – a další klienti jim dávají své nemovitosti k prodeji, aniž by tušili, že provize ve skutečnosti činí 100% ceny nemovitosti. To se to pak podniká – nedivím se, že si rok 2012 pochvalují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *