Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Nižší cena, ale je to o nervy…

Monika Lukešová

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata.

Moje kamarádka Zuzana si před lety chtěla s přítelem koupit byt. Žádný se jim ale stále nelíbil a do staršího paneláku nechtěli. Zaujal je developerský projekt. Byli se na místo podívat a z lokality byli nadšeni. Tehdy ale koupili v podstatě jen díru v zemi. Viladům neměl ani základy, a že tu bude nejspíš stát velká nemovitost, naznačoval jen osamělý bagr.

Jejich byt měl být zkolaudovaný za dva roky. Zuzana měla štěstí, po dvou letech se opravdu již s rodinou stěhovala do z brusu nového bytu. Tenkrát jsem absolutně nechápala, jak můžou jít do takového rizika. Dnes už se jedná o běžnou praxi. Jenže jak to tak bývá, stokrát se něco povede a po stoprvní ne.

Problémy s takovým prodejem, lépe řečeno rezervací, bytů má teď přední developer Ekospol. Sice ještě není jisté, zda se bude projekt stavět, ale developer věří, že se výstavba jen protáhne.

„Úvodní termín dokončení na jaře 2018 se nejspíš protáhne až do roku 2019,“ řekl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s., k měcholupskému projektu, kde podle něj za chybu nemůže investor, ale formální chyba úředníků.

Zeptali jsme se Jana Zachystala, jednatele RE/MAX Alfa, jak dlouho je tedy reálné čekat na zkolaudovaný byt? Například si koupím nebo za poplatek rezervuji byt, který má být postaven v roce 2018. Není to holý nerozum? „Pokud byste v současnosti kupovala byt s plánovanou kolaudací v roce 2018, budete jej s největší pravděpodobností kupovat za výrazně nižší cenu, než za kolik se bude v roce 2018 prodávat dokončený. Také si budete moci vybrat byt dle vašich preferencí z hlediska orientace, výhledu, patra atd. To je vyváženo potenciálním zdržením v realizaci výstavby,“ vysvětluje Kotula.

Nízká cena je tedy hlavním lákadlem ke koupi bytu pouze na papíře. Na ušetření i desítek tisíc korun, musí mít tedy kupující pevné nervy. Naštěstí divoká devadesátá léta, kdy nejen realitním trhem hýbala kauza H-Systém, už jsou podle všeho za námi. Ekospol se k problému postavil čelem a svým klientům nabízí vrácení rezervačního poplatku zpět.

Ale dávat si pozor na schválení územního plánu není jediné, na co vy si lidé měli dávat při koupi nemovitosti pozor.  „Obecně je důležité si vždy důkladně prověřit právní stav dané nemovitosti. Převod nemovitosti by měl proběhnout za účasti právníka a úschova kupní ceny je třeba vždy provést u nezávislé třetí osoby – advokáta, notáře, či banky. Pokud kupujete od developera, určitě je dobré se podívat na jeho dokončené realizace a reference. Především u starších rodinných domů se pak vyplatí důkladně prověřit i technický stav dané nemovitosti,“ říká Jan Zachystal.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *